Blog

Kosmiczny sukces 17-latków z Krakowa
Czterej uczniowie VIII Prywatnego, Akademickiego Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie wygrali European CanSat Competition – najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Pod koniec stycznia br. poinformowano, że stworzony przez nich OSATeam (OSA – Opadający Satelita Atmosferyczny) uznany został za najlepszy spośród blisko tysiąca podobnych zespołów z całego świata.
„Ależ to jest wielkie!” – napisał na swoim facebookowym profilu dr Maciej Kawecki, znany pasjonat nauki, popularyzator nowych technologii, prezes Instytutu Polska Przyszłości im. Stanisława Lema. „Ci do bólu skromni 17-latkowie z Krakowa wygrali właśnie najważniejszy konkurs Europejskiej Agencji Kosmicznej CanSat, pokonując prawie tysiąc zespołów ze wszystkich krajów Europy! Taką mamy właśnie w Polsce młodzież.”
Przed uczestnikami konkursu ESA postawiła zadanie zaprojektowania i wybudowania w pełni działającego prototypu minisatelity. Prace nad projektem trwały ponad rok. Ich efektem jest minisonda, umożliwiająca pobieranie próbek z różnych warstw atmosfery. Młodzi naukowcy z Krakowa stworzyli system autonomicznego pobierania próbek sfer Ziemi przez wiele niewielkich sond, wystrzeliwanych masowo, wyposażonych w proste czujniki i pojemniki. Po pobraniu próbek na różnych wysokościach sondy opadają na spadochronach, a pobrany materiał badawczy przekazywany jest do laboratoriów. „Ich technologia może pomóc w budowaniu „mapy” stężeń gazów i zanieczyszczeń na różnych wysokościach i kontrolować zmiany klimatyczne, ostrzegać przed niebezpiecznymi zjawiskami pogodowymi” – napisał dr Maciej Kawecki.
– To taka mała puszka, na którą składa się czujnik ciśnienia, wilgotności, temperatury oraz moduł radiowy. To małe urządzenie i to o tyle ważne w misjach kosmicznych, że im rzecz mniejsza, tym lepiej. Próbki powietrza można zbadać na dowolny sposób, a urządzenie zapisuje na jakim poziomie próbki zostały zebrane – powiedział reporterowi Radia RMF Aleksy Grymek.
– Nasz pomysł polega na tym, że chcemy obniżyć koszty badania atmosfery poprzez zmianę myślenia. Zamiast wysyłania satelitów, które będą miały pokładowe laboratoria, chcielibyśmy wysłać wiele małych sond, które mógłby zbierać próbki. Zaprojektowaliśmy taki mechanizm, który obrotowo przebija pojemniki i napełnia je atmosferą za pomocą pompki. Później te pojemniki mogą być zebrane i przebadane w laboratorium – dodał Piotr Wyżliński.
Uczniowie z Krakowa okazali się nie tylko zdolnymi naukowcami, ale również sprawnymi managerami. Zespół sam planował konieczne do zrealizowania działania, znalazł sponsorów, pozyskał konieczne wsparcie, nawiązał współpracę z ośrodkami naukowymi, promował się publikując informacje o swoich osiągnięciach. Taką mamy młodzież…
„Jestem Waszą historią wzruszony i jestem z Was cholernie dumny” – podsumował swoją relację dyrektor Instytutu Lema. My również! Zachęcamy do wysłuchania wywiadu z młodymi krakowskimi naukowcami:
OSATeam tworzą: Aleksy Grymek, Stanisław Michalik, Miłosz Słowiński i Piotr Wyżliński.
(raj)
Źródło: OSATeam, Radio RMF, Facebook Maciej Kawecki
Fot. materiały prasowe OSATeam, RMF24, Facebook

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).