Blog

Koszyczek Wenery, czyli pół miliarda lat przewagi
Rozwiązanie wielu problemów naukowych i inżynierskich można znaleźć uważnie obserwując naturę. Świat roślin i zwierząt daje odpowiedź na wiele pytań, jakie stawiają sobie współcześni projektanci i konstruktorzy innowacyjnych urządzeń czy technologii.
Opowiadaliśmy już na naszym blogu o tym, jakie pożytki może przynieść podglądanie kalmarów https://tmblr.co/ZbfwraX-zWp38u00. Grupa młodych wynalazców z Krakowa opracowała koncepcje napędu falowego NOA, wykorzystywanego w konstrukcji podwodnych pojazdów bezzałogowych a bazującego na sposobie poruszania się tych głowonogów. Młodzi naukowcy z Harvard’s Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering oraz John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) w USA sprawdzają, jak inspirowana biologią architektura może utorować drogę dla mocniejszych, solidniejszych i bezpieczniejszych konstrukcji mostów czy drapaczy chmur albo lżejszych statków kosmicznych.
Koncentrują się na badaniu struktury szkieletowej Euplectella aspergillum – gąbki szklistej, żyjącej pod powierzchnią oceanów, wytwarzającej charakterystyczny, porowaty szkielet z podłużnymi litewkami. Szkielet ma kształt walca, pustego w środku. Gąbka, nazywana w Polsce Koszyczkiem Wenery, występuje w morzach i oceanie od Filipin po wybrzeża Afryki na głębokości około 200 m. Jest niewielka – jej ciało ma długość 30-40 cm, grubość 3-4 cm. Żywi się materią organiczną odfiltrowywaną z wody.
W nowym artykule opublikowanym w „Nature Materials” naukowcy wykazali, że wzmocniona ukośnie kwadratowa struktura szkieletowa Euplectella aspergillum przypominająca kratkę, ma wyższy stosunek wytrzymałości do masy, niż tradycyjne konstrukcje kratowe budynków i mostów.
– Odkryliśmy, że strategia wzmocnienia ukośnego gąbki zapewnia najwyższą odporność na wyboczenie dla danej ilości materiału, co oznacza, że możemy budować silniejsze i bardziej sprężyste struktury – powiedział dr Matheus Fernandes, absolwent Wyss Institute i SEAS, który jest głównym autorem artykułu.
Korzystając z narzędzi matematycznych i informatycznych dr Fernandes zaprojektował i wydrukował w 3D prototypy, opracował algorytmy optymalizacji i przeprowadził symulacje komputerowe badając, jak struktura gąbki wypada w porównaniu z innymi podobnymi architektonicznymi strukturami sieciowymi. Prototypy testowane były w warunkach laboratoryjnych pod kątem wytrzymałości mechanicznej.
– W wielu dziedzinach, takich jak inżynieria lotnicza, stosunek wytrzymałości do masy konstrukcji jest niezwykle ważny – mówi dr James Weaver, naukowiec który wcześniej pracował w Instytucie Wyss, a obecnie pracuje w SEAS. współautor artykułu – Ta inspirowana biologicznie geometria może stanowić mapę drogową dla projektowania lżejszych, mocniejszych konstrukcji do szerokiego zakresu zastosowań.
Jak wyjaśnia dr Fernandes kwadratowe struktury kratowe, wykorzystywane obecnie w konstrukcjach mostów, dobrze sprawdzają się w praktyce, ale nie są optymalne – są zbyt materiałochłonne i ograniczają wysokość budowanych mostów. Jednym z celów realizowanych w Harvardzie badań było ustalenie, czy możliwe jest uzyskanie tej samej wytrzymałości konstrukcji przy zużyciu
mniejszej ilości materiałów. W symulacjach i eksperymentach naukowcy odtworzyli ten projekt i porównali szkieletową architekturę gąbki z istniejącymi geometriami kratownic. Konstrukcja gąbki przewyższała je wszystkie, wytrzymując większe obciążenia bez wyboczenia. Naukowcy wykazali, że sparowana równoległa, skrzyżowana struktura diagonalna poprawiła ogólną wytrzymałość
strukturalną o ponad 20 procent, bez konieczności dodawania dodatkowego materiału.
– Nasze badania pokazują, że wnioski wyciągnięte z badania układów szkieletowych z gąbki można wykorzystać do budowy struktur zoptymalizowanych geometrycznie w celu opóźnienia wyboczenia, co ma ogromne znaczenie dla lepszego wykorzystania materiałów w nowoczesnych zastosowaniach infrastrukturalnych – powiedziała dr Katia Bertoldi, były członek nadzwyczajny Instytutu Wyss, który jest również profesorem mechaniki stosowanej Williama i Ami Kuan Danoff na SEAS i autorem korespondencyjnym badania.
Matheus Fernandes żartuje, że Euplectella aspergillum ma nad grupą naukowców przewagę prawie pół miliarda lat.
– Badamy relacje struktura-funkcja w układach szkieletowych gąbki od ponad 20 lat i te gatunki nadal nas zaskakują – powiedział Weaver.
– Te badania są pełne nieoczekiwanych wyników. Znaleźliśmy inspirowane naturalnym zjawiskiem rozwiązanie problemu, o którym nawet nie wiedzieliśmy. Czy możemy szukać gdzie indziej, niż w naturze inspiracji do rozwiązania niektórych z najtrudniejszych problemów świata? – zastanawia się Matheus Fernandes, cytowany w komunikacie prasowym Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS)
————————–
Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering – interdyscyplinarny instytut badawczy na Uniwersytecie Harvarda, który koncentruje się na opracowywaniu nowych materiałów i urządzeń inspirowanych biologią do zastosowań w służbie zdrowia, produkcji, robotyce, energetyce i zrównoważonej architekturze. Wyss Institute tworzy przełomowe przełomy technologiczne, angażując się w badania wysokiego ryzyka i przekraczając bariery dyscyplinarne i instytucjonalne, działając jako sojusz obejmujący Harvard Schools of Medicine, Engineering, Arts & Sciences,
Design i Education oraz we współpracy z Beth Israel Deaconess Centrum medyczne, Brigham and Women’s Hospital, Boston Children’s Hospital ( http://wyss.harvard.edu)
Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences ( http://seas.harvard.edu ) służy jako koordynator i integrator działań dydaktycznych i badawczych Harvardu w dziedzinie inżynierii, nauk stosowanych i technologii. „Dzięki współpracy z naukowcami ze wszystkich jednostkami Harvardu, innymi uniwersytetami oraz partnerami korporacyjnymi i założycielskimi, wnosimy odkrycia i innowacje bezpośrednio do poprawy życia ludzkiego i społeczeństwa”. ( http://seas.harvard.edu )
Źródło:
Harvard’s Wyss Institute for Biologically Inspired Engineering,
John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS)
Fot: Wyss Instytute, SEAS
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).