Blog

Królewski statek badawczy z basenem księżycowym
W niedzielę 7 lutego br. w próby morskie wyruszył RRS „Sir David Attenborough” – najbardziej zaawansowany polarny statek badawczy Wielkiej Brytanii. Przez dwa tygodnie testowano kotwiczenie, manewrowanie i dynamiczne pozycjonowanie, sprawdzano też funkcjonowanie systemów inżynieryjnych, takich jak wytwarzanie świeżej wody, których nie można było przetestować w porcie. Próby miały miejsce głównie na Morzu Irlandzkim i wokół niego, na zachodnim wybrzeżu Szkocji i Morzu Celtyckim.
Jednostka zamówiona została przez brytyjski instytut Rady ds. Badań nad Środowiskiem Naturalnym (NERC) do eksploatacji przez British Antarctic Survey (BAS).
„To multidyscyplinarna platforma badawcza, która zmieni sposób prowadzenia badań naukowych na morzu w regionach polarnych i zapewni naukowcom najnowocześniejsze urządzenia do badania oceanów, dna morskiego, lodu i atmosfery” – zachwala nową jednostkę British Antarctic Survey (BAS) na swoich stronach internetowych.
RRS „Sir David Attenborough” ma za zadanie wspieranie badań naukowych w ekstremalnych warunkach przyrodniczych. Wzmocniony kadłub zaprojektowany został tak, by móc pokonywać warstwę lodu o grubości do jednego metra. Może spędzać na morzu do 60 dni co oznacza, że można na jego pokładzie organizować długie rejsy. Statek jest wyposażony w pędniki dziobowe i rufowe, które pozwalają mu utrzymywać pozycję na wzburzonym morzu, umożliwiając kontynuowanie prac naukowych nawet w trudnych warunkach.
Specjalistyczne wyposażenie naukowe, instrumenty i laboratoria umożliwiają naukowcom prowadzenie wielodyscyplinarnych nauk w celu badania oceanów, dna morskiego, lodu i atmosfery. Sterowanych statki powietrzne i morskie oraz platformy autonomiczne. będą rejestrować dane z głębi oceanu i wcześniej niedostępnych miejsc pod lodem.
Jako pierwszy brytyjski polarny statek badawczy wyposażony jest w tak zwany „basen księżycowy” (scientific moon pool) – pionowy szyb (4 x 4 m) biegnący przez statek, otwarty zarówno na powietrze, jak i na morze. Korzystając z basenu księżycowego, sprzęt naukowy można rozmieścić i odzyskać przez środkową i najbardziej stabilną część kadłuba. Jest to łatwiejsze i bezpieczniejsze niż rozmieszczanie sprzętu za burtą lub rufą, szczególnie na wzburzonych morzach oceanów polarnych.
Na statku znajdują się stale laboratoria, możliwe jest jednak również „podłączenie” przenośnych laboratoriów kontenerowych, co umożliwia konfigurowanie zaplecza badawczego w zależności od potrzeb kolejnych zespołów naukowych.
Oczekuje się, że po zakończeniu intensywnego szkolenia marynarzy, testowaniu urządzeń technicznych, systemów naukowych i operacyjnych statek rozpocznie operacje polarne w 2021 r. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to w listopadzie 2021 r. jednostka odbędzie swój dziewiczy rejs na Antarktydę.
RRS „Sir David Attenborough” jest częścią dużej inwestycji rządowej w infrastrukturę polarną, która ma zapewnić Wielkiej Brytanii czołową pozycję w światowych badaniach na Antarktydzie i w Arktyce. To zobowiązanie w wysokości 200 milionów funtów stanowi największą inwestycję rządu Wielkiej Brytanii w naukę polarną od lat 80. ubiegłego wieku.
RRS (Royal Research Ship) „Sir David Attenborough”
• Długość: 129 metrów; szerokość: 24m; Tonaż brutto: 15000
• Objętość ładunków naukowych około 900m³
• Wytrzymałość – do 60 dni
• Zasięg 19 000 mil morskich przy prędkości przelotowej 13 węzłów (24 km / h);
• Zdolność do łamania lodu – do 1 m grubości przy 3 węzłach (5,6 km / h)
• Pędniki dziobowe i rufowe zapewniające doskonałe dynamiczne pozycjonowanie w trudnych warunkach
• Załoga ok. 30 osób
• Zakwaterowanie dla maksymalnie 60 naukowców i personelu pomocniczego
Sir David Frederick Attenborough – brytyjski biolog, pisarza, filmowiec, podróżnik, znany, ceniony i lubiany popularyzator wiedzy przyrodniczej na całym świecie. Młodszy brat aktora i reżysera Richarda Attenborough.
Absolwent zoologii na uniwersytecie w Cambridge i studiów podyplomowych w dziedzinie antropologii. W 1952 roku zaczął pracę w stacji telewizyjnej BBC. W pierwszej podróży pojechał do Afryki Zachodniej, gdzie nakręcił cykl filmów ”Na tropach zwierząt”. Przez 10 lat jeździł do najdalszych zakątków świata. Filmował je i opisywał.
W 1972 roku powrócił do pisania książek i realizacji filmów. ”Życie na Ziemi”, ”Żyjąca planeta”, ”Na ścieżkach życia”, ”Życie ptaków” – to najbardziej jego znane tytuły. Oglądały je miliony widzów.
W 1985 roku za działalność naukową i popularyzatorską otrzymał od królowej Anglii tytuł szlachecki.
(raj)
Źródło: BAS.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).