Blog

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiowała na Politechnice Szczecińskiej.

„To jest jedna z największych postaci polskiej i światowej technologii” – napisał dr Maciej Kawecki, znany popularyzator nauki. „Jedna z najwybitniejszych żyjących kobiet? Zdecydowanie tak (…) #SiłaKobiet, którą Pani reprezentuje, zmienia naszą rzeczywistość. Gratuluję.” – napisała na swoim profilu na Facebook Dominika Kulczyk.
– Jestem ze Szczecina, tam zaczęłam interesować się matematyką, w liceum byłam w pierwszej dziesiątce olimpiady matematycznej w Polsce. Zaczęłam studiować najpierw na Politechnice Szczecińskiej, ale po roku czy dwóch wyjechałam do Finlandii – mówiła na antenie radia TOK FM. Wyjechała dzięki grantowi od Nokii przyznanemu na badania w zakresie przetwarzania sygnału i obrazu. Podczas studiów na Uniwersytecie w Tampere w Finlandii zainteresowało ją zagadnienie kompresji danych. Po kilku latach pracy w Nokii i ukończeniu studiów doktorskich Karczewicz przeniosła się do San Diego.
Zajmuje się technologią kompresji strumieniowego przesyłania obrazu i dźwięku. Jej praca koncentruje się na kodekach wideo, które są podstawowymi elementami budulcowymi umożliwiającymi kompresję i przesyłanie strumieniowe dużych ilości nieprzetworzonych danych wideo przez sieci komórkowe. Jej technologia obsługuje większość internetowych platform do wideokonferencji „Przykładów obecności jej technologii w codziennym życiu jest bardzo wiele. Jednym z nich jest obecna transformacja cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T, polegająca na zastąpieniu standardu kodowania wideo AVC nowszym i bardziej wydajnym standardem HEVC (High Efficiency Video Coding)” – podaje portal makeway.pl. (HEVC to następca AVC, umożliwiający szybszy streaming na urządzeniach mobilnych) .Polska innowatorka wraz ze swoim zespołem z Qualcomm ogłosiła też standard VVC (Versatile Video Coding) obsługujący wideo w rozdzielczości nawet do 8K.
Swój sukces zawdzięcza wytrwałości i … kwestionowaniu założeń. „Nawet w szkole kwestionowała prawdziwość podręczników i prac naukowych. „Zasadniczo”, powiedziała, „mam taki rodzaj natury, że prawie wszystko kwestionuję”. Wszystkie te pytania często prowadziły jedynie do potwierdzenia, że oryginalne informacje były prawidłowe. – Bardziej się mylę niż mam rację – powiedziała. Ale mówi, że w trakcie tego procesu czerpie satysfakcję z samodzielnego znalezienia odpowiedzi” – zachwyca się pochodzącą ze Szczecina matematyczką publicysta portalu investors.com.
Jest wiceprezesem ds. technologii Qualcomm Technologies – korporacji informatycznej z San Diego w Kalifornii, notowanej na Nasdaq, specjalizujące się w komunikacji bezprzewodowej i technikach satelitarnych. Kieruje zespołem zajmującym si e tworzeniem równań i algorytmów stojących za kodekami – fragmentami kodu, które kompresują lub dekompresują wideo do 1000 razy w stosunku do pierwotnego rozmiaru. „Kodeki są rdzeniem urządzeń technicznych codziennego użytku — nawet jeśli większość ludzi nigdy o nich nie słyszała” – napisał investors.com.
Odpowiada w niej za rozwój technologii. – Nie jest przesadą powiedzieć, że streaming wideo nie byłby możliwy bez jej wynalazków – zapewnia Jim Thompson, wiceprezes i szef ds. technologii Qualcomm, cytowany na stronie portalu „My Company Polska”.
„Kiedy mówimy o wszystkich inteligentnych samochodach, inteligentnych miastach… inteligentnych fabrykach, wszystko jest napędzane przez wideo” – powiedziała dr Marta Karczewicz zapytana o plany na przyszłość.
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).

Czy Polak poleci w kosmos?
Ponad 500 osób z Polski zgłosiło swoje kandydatury w ogłoszonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) naborze nowego korpusu astronautów – poinformował prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Od 4 do 6 nowych astronautów plus 20 rezerwowych wybranych zostanie spośród 23 tysięcy kandydatów.