Blog

Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk 
Wydana przez Uniwersytet Jagielloński stanowi kompendium wiedzy o wyzwaniu klimatyczno-ekologicznym. Wciągająca, napisana przyjaznym językiem, podje praktyczne przykłady możliwych do podjęci działań na rzecz środowiska. Książkę „Za pięć dwunasta koniec świata. Kryzys klimatyczno-ekologiczny głosem wielu nauk” można pobrać bezpłatnie ze strony internetowej UJ.
„To głos na rzecz zwrotu akademii ku społeczeństwu, pełnemu emocji, o potężnej wyobraźni i mocy politycznej, świadomemu, że nie przetrwa w oderwaniu od przyrody” – deklarują autorzy publikacji.
W trzech częściach – Jak jest?, Dlaczego tak jest?, Co robić? – opublikowanych na niemal 850 stronach, ponad dwudziestu ekspertów rozmaitych dziedzin nauk przyrodniczych, społecznych i humanistycznych, w tym badaczy zrzeszonych w Radzie Klimatycznej UJ, prezentuje oceny i opinie na temat katastrofy klimatyczno-ekologicznej. Książka pozwala zapoznać się m.in. z perspektywami geologii, biologii, nauk o pamięci, socjologii, studiów feministycznych, klimatologii, ekonomii, rolnictwa, edukacji, neuronauki, religioznawstwa, filozofii, prawa, zarządzania, posthumanizmu, psychologii, sztuki czy pedagogiki. Publikacji towarzyszy „Słownik klimatyczno-ekologiczny” (400 pojęć z wielu nauk). Praca nad książką trwała ponad dwa lata.
„Naukowych dowodów na kryzys mamy wystarczająco dużo, ale działania podejmowane na ich gruncie są niewspółmierne do skali i tempa zmian koniecznych, aby nie dopuścić do katastrofy. Jak zatem mówić o kryzysie klimatyczno-ekologicznym, by to zmienić i móc rozpocząć adekwatne do sytuacji działania?”
Publikacja „jest próbą wyjścia do szerokiego otoczenia z bańki utworzonej przez naukowców dla innych naukowców” – zachwala Uniwersytet na swojej stronie internetowej. Jej autorzy otwarcie sprzeciwiają się także obecnemu przyzwoleniu na polityczny status quo, który łączy się z brakiem adekwatnych działań oraz ignorowaniem głosu nauki. Książka dostarcza rzetelnej, naukowej wiedzy przekazanej w sposób charakteryzujący najwyższe dziś standardy popularyzatorskie, tak w swoim języku, jak w tonie prowadzonej narracji.
Autorzy opisując historię zmian klimatycznych na Ziemi, prowadzą nas od archaiku do antropocenu, ukazując zależności i relacje pomiędzy historycznym przegrzewaniem planety, a tym, który odbywa się współcześnie. W dobitny sposób informują o błyskawicznej utracie zróżnicowania biologicznego, za którą odpowiada człowiek. Podważają paradygmaty nieskończonego wzrostu, który zwodzi niekończącą się eksploatacją natury. Kontrastują nadprodukcję żywności i nadmierne użytkowanie terenów uprawnych z głodem, niedożywieniem oraz biedą ludności rolniczej tzw. globalnego Południa. Objaśniają „wadliwość fabryczną” mechanizmów poznawczych ludzkiego mózgu, opartą na zasadzie ciągłej chęci sięgania po więcej, która w dzisiejszej sytuacji nadmiaru staje się destrukcyjna.
Książka miała premierę pod koniec maja br. podczas 1 Eco Kongresu w Krakowie Można ją pobrać bezpłatnie ze strony http://za512.uj.edu.pl. Można też skorzystać z kodu QR prowadzącego do Repozytorium UJ:
(raj)
Źródło: Uniwersytet Jagielloński

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...