Blog

Księżycowe ogrody? To możliwe.
„Chcieliśmy przeprowadzić ten eksperyment by uzyskać odpowiedź na pytanie, czy rośliny mogłyby rosnąć w księżycowej glebie. Odwiedź brzmi: tak” – powiedział Rob Ferl, , profesor nauk ogrodniczych w Instytucie Nauk o Żywności i Rolnictwie Uniwersytetu Floryda.

W artykule, opublikowanym w czasopiśmie „Communications Biology”, naukowcy z University of Florida wykazali, że hodowane na Ziemi rośliny mogą z powodzeniem kiełkować i rosnąć w glebie księżycowej. Do przeprowadzenia tego eksperymentu naukowcy mieli tylko 12 gramów gleby, sprowadzonej przez NASA z Ksieżyca podczas misji Apollo 11,12 i 17. O możliwość przeprowadzenia tego eksperymentu amerykańscy naukowcy starali się przez jedenaście lat. Niewielka ilość materiału badawczego i jego unikalny charakter sprawiły, że prof. Rob Ferl i prof. Anna-Lisa Paul – współautorka badania – mogli zaprojektować swój eksperyment w bardzo małej skali.

Aby założyć „księżycowy ogródek” zaprojektowali studzienki wielkości naparstka w plastikowych płytkach, zwykle wykorzystywanych w hodowli komórek. Każda pełniła funkcję doniczki. Naukowcy zwilżyli ją roztworem odżywczym i dodali kilka nasion Arabidopsis thaliana – rośliny pochodzącej z Eurazji i Afryki, będącej „krewnym” gorczycy i innych warzyw krzyżowych, takich jak brokuły, kalafior i brukselka. Odgrywa ona kluczową rolę w wielu badaniach prowadzonych przez naukowców: ze względu na niewielkie rozmiary i łatwość wzrostu jest jedną z najlepiej przebadanych roślin na świecie, wykorzystywaną jako organizm modelowy do badań we wszystkich dziedzinach biologii roślin. W związku z tym naukowcy już wiedzą, jak wyglądają jego geny, jak zachowuje się w różnych okolicznościach, a nawet jak rośnie w kosmosie. Na każdą roślinę przydzielono tylko gram regolitu.
Po dwóch dniach każda z roślin zaczęła kiełkować.

„Byliśmy zdumieni. Tego nie przewidzieliśmy. Okazało się, że gleby księżycowe nie zakłócają hormonów i sygnałów związanych z kiełkowaniem roślin” – powiedział Paul, cytowany w komunikacie University of Florida. Każda roślina – czy to w próbce księżycowej, czy w grupie kontrolnej – wyglądała tak samo do około szóstego dnia. Jednak po szóstym dniu stało się jasne, że rośliny „księżycowe” nie były tak silne, jak te z grupy kontrolnej rosnące w popiele wulkanicznym – rosły wolniej i skarłowaciały, niektóre miały karłowate korzenie oraz liście o czerwonawej pigmentację.
Jednak w miarę upływu czasu naukowcy zaobserwowali różnice między roślinami uprawianymi w glebie księżycowej a grupą kontrolną. Niektóre rośliny uprawiane na glebach księżycowych były mniejsze, rosły wolniej, miał bardziej skarłowaciałe korzenie oraz niektóre z liści, niż ich „ziemskie” odpowiedniki.

Po 20 dniach, tuż przed rozpoczęciem kwitnienia, zespół badaczy zebrał rośliny, zmielił je i zbadał ich RNA. W systemie biologicznym geny są dekodowane w wielu krokach: najpierw geny lub DNA są transkrybowane do RNA, następnie RNA jest tłumaczone na sekwencję białkową. Białka te są odpowiedzialne za przeprowadzanie wielu procesów biologicznych w żywym organizmie. Sekwencjonowanie RNA ujawniło wzorce ekspresji genów, które wykazały, że rośliny rzeczywiście były pod wpływem stresu i reagowały w sposób, w jaki naukowcy zaobserwowali przy wzroście w innych trudnych warunkach, na przykład gdy gleba ma zbyt dużo soli lub metali ciężkich.
Dodatkowo rośliny reagowały różnie w zależności od tego, która próbka – każda pobrana z różnych obszarów na Księżycu – została użyta. Rośliny wyhodowane w próbkach Apollo 11 nie były tak wytrzymałe, jak pozostałe dwa zestawy. Niemniej jednak rośliny rosły.

Specjaliści z NASA twierdzą, że prowadzone na Florydzie badanie mogą mieć kluczowe znaczenie dla długofalowych planów Agencji związanych z eksploracją kosmosu. Podczas planowanych wypraw konieczne będzie korzystanie z zasobów Księżyca i Marsa do wytwarzania pożywienia dla przyszłych astronautów żyjących i pracujących w głębokiej przestrzeni kosmicznej. Ten eksperyment może też być wsparciem badań nad nowymi rozwiązaniami z zakresu rolnictwa, mającym na celu lepsze dostosowanie roślin uprawianych w trudnych warunkach w tych rejonach Ziemi, w których brakuje żywności.
(raj)
Źródło: University of Floryda, NASA
Fot. University of Floryda


Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).