Blog

Lata, jeździ na deskorolce, rolce, chodzi po linie
Poznajcie LEONARDO – dwunożnego robota z Pasadeny (Kalifornia, USA).
Stworzony przez inżynierów z kalifornijskiego instytutu Caltech (California Institute of Technology) Leonardo (Legs ONboard drOne, w skrócie LEO) jest wyjątkowo zwinny. To właściwie quadkopter z zestawem nóg – po części robot kroczący, po części latający dron.
Ma 2,5 stopy wzrostu i jest wyposażony w dwie nogi, każda z trzema przegubami, a także cztery śmigła zamontowane pod kątem na ramionach robota. Kiedy człowiek chodzi, dostosowuje pozycję i orientację swoich nóg tak, aby spowodować przesunięcie środka masy do przodu, podczas gdy ciało jest utrzymywane w równowadze. LEO również chodzi w ten sposób: śmigła gwarantują poruszanie się w pozycji pionowej, a siłowniki nóg zmieniają położenie nóg, aby przesunąć środek masy robota do przodu za pomocą zsynchronizowanego kontrolera chodzenia i latania. W locie robot sam używa swoich śmigieł i lata jak dron.
LEO może wykonywać złożone manewry, które wymagają delikatnego balansowania, takie jak chodzenie po linie czy jazda na deskorolce (co stanowi ogromne wyzwanie dla istniejących robotów dwunożnych). Potrafi także wykonywać zwinne ruchy chodu, przeplatane manewrami latania w celu pokonania przeszkód za pomocą zsynchronizowanego sterowania śmigłami i stawami nóg. Taka konstrukcja mechaniczna i zsynchronizowana strategia sterowania daje LEO unikalną kombinację możliwości lokomocyjnych, która pozwala mu na wykonywanie operacji zbyt trudnych dla robotów o jednym rodzaju napędu.
„LEO może wybrać chodzenie lub latanie, lub łączyć je w zależności od potrzeb. Ponadto jest w stanie wykonywać niezwykłe manewry, które nawet u ludzi wymagają opanowania równowagi, jak chodzenie po linie i jazda na deskorolce” – mówi Patrick Spieler z zarządzanego przez Caltech dla NASA Jet Propulsion Laboratory, współautor poświęconego Leonardowi artykułu, opublikowanego w październiku 2021 roku w czasopiśmie „Science Robotics”. LEO znalazł się na okładce magazynu.
Roboty dwunożne są w stanie pokonywać złożone, rzeczywiste tereny, wykonując tego samego rodzaju ruchy, jakie wykonują ludzie (skakanie, bieganie, a nawet wchodzenie po schodach), ale ich możliwości ogranicza trudny teren. Roboty latające z łatwością pokonują trudny teren wznosząc się nad ziemią, ale napotykają na własne ograniczenia: wysokie zużycie energii podczas lotu i ograniczoną ładowność. Roboty z multimodalną zdolnością lokomocji są w stanie poruszać się w trudnych środowiskach skuteczniej niż roboty tradycyjne, odpowiednio przełączając się między dostępnymi środkami poruszania się.
Zespół konstruktorów Leonarda chciałby poprawić wydajność robota poprzez stworzenie sztywniejszej konstrukcji nóg, umożliwiającej zwiększenie jego masy i zwiększyć siłę ciągu śmigieł. Ponadto mają nadzieję, że LEO będzie bardziej autonomiczny, aby jego następca mógł podejmować własne decyzje dotyczące najlepszej kombinacji chodzenia, latania lub ruchu hybrydowego, której powinien używać do przemieszczania się z jednego miejsca do drugiego w sposób maksymalnie bezpieczny i przy zużyciu najmniejszej ilości energii .
Technologia zaprojektowana dla LEO może przyczynić się do rozwoju systemów podwozia dla robotów latających i innych typów pojazdów latających, składających się z kontrolowanych przegubów nóg. Zespół przewiduje, że przyszłe wiropłaty marsjańskie mogą być wyposażone w podwozie na nogach, pozwalające utrzymać im równowagę podczas lądowania na pochyłym lub nierównym terenie, zmniejszając w ten sposób ryzyko awarii.
Do 2020 r. absolwenci i pracownicy naukowi Kalifornijskiego Instytutu Technicznego otrzymali 45 Nagród Nobla.
(raj)
Żródło: Caltech, www.borntoengineer.com

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).