Blog

Lucjan miał 81 lat
81-letni Lucjan, złowiony 1 grudnia br. o północy u wybrzeży Australii Zachodniej, to najstarsza tropikalna ryba rafowa zarejestrowana na świecie – poinformował Australijski Instytut Nauk o Morzu (AIMS).
– Urodził się podczas I wojny światowej – powiedział dr Brett Taylor, biolog z AIMS, cytowany w komunikacie prasowym Instytutu – Przetrwał wielki kryzys i II wojnę światową. Widział, jak Beatlesi przejmują władzę nad światem. To niesamowite, że ryba żyje na rafie koralowej przez 80 lat…
Morscy naukowcy są w stanie dokładnie określić wiek ryby, badając ich kości ucha, czyli „otolity”. Otolity rybne zawierają roczne prążki wzrostu, które można policzyć w podobny sposób, jak słoje drzew.
Złowiony o północy 1 grudnia Lucjan „pobił” poprzedniego rekordzistę o dwie dekady. – Do tej pory najstarsze ryby, które znajdowaliśmy w płytkich wodach tropikalnych, miały około 60 lat – powiedział dr Brett Taylor.
Ryba odnaleziona została w trakcie realizowanych przez AIMS badań, mających na celu badanie długości życia ryb tropikalnych. Badania mają pomóc w ustaleniu wpływu, jaki na długość życia ryb mają zmiany klimatyczne, w tym temperatury wody.
– Obserwujemy ryby na różnych szerokościach geograficznych, w wodach o różnej temperaturze, aby lepiej zrozumieć, jak ich organizmy mogą zareagować, gdy temperatura będzie rosła – powiedział
Badanie objęło cztery lokalizacje wzdłuż wybrzeża Zachodniej Australii, a także chroniony archipelag Chagos w środkowej części Oceanu Indyjskiego. Przyjrzano się trzem gatunkom, które nie są celem połowów w WA; okoń rudy ( Lutjanus bohar ), lucjan nocny ( Macolor macularis ) i lucjan czarno-biały ( Macolor niger ). Współautor tych badań, dr Stephen Newman z Departamentu Przemysłu Podstawowego i Rozwoju Regionalnego WA, powiedział, że ryby długowieczne są ogólnie uważane za bardziej podatne na presję połowową. – Lucjanowate stanowią dużą część rybołówstwa komercyjnego w tropikalnej Australii i są również głównym celem dla wędkarzy rekreacyjnych – powiedział.
W badaniu zidentyfikowano 11 osobników, które miały więcej, niż 60 lat.
Ryba złowiona została w wodach Rowley Shoals – to grupa trzech przypominających atole raf koralowych na północno-zachodnim wybrzeżu Australii, na południe od Morza Timorskiego, około 260 km na zachód od Broome. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie „Coral Reefs” .
Szkoda tylko, że ten zaszczytny tytuł Lucjan otrzymał pośmiertnie.
The Australian Institute of Marine Science (AIMS) – założona w 1972 r. australijska rządowa agencja badawcza zajmująca się badaniami nad morzem tropikalnym. Jako pierwsze zbadała i opisała Wielką Rafę Koralową i jej unikalną bioróżnorodność. Skupia się na monitorowaniu i analizie zmian w ekosystemach morskich północnej Australii, od rafy Scott w Australii Zachodniej po wody przybrzeżne Darwina i Wielką Rafę Koralową. Jej celem jest ochrona i zrównoważony rozwój zasobów energetycznych, mineralnych, turystycznych i żywnościowych tropikalnych oceanów. https://www.aims.gov.au/
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).