Blog

Lżejsze i cieńsze od ogniw krzemowych
W przeciwieństwie do tradycyjnych ogniw krzemowych są elastyczne, lekkie, ultracienkie i przezroczyste. Mogą generować energię ze sztucznego światła i – dzięki nim można będzie naładować telefon baterię np. laptopa korzystając ze światłą rzucanego przez stojącą na biurku lampkę. Dzięki niewielkiej wadze można je montować nawet na pionowych elementach elewacji i w kolorystyce dopasowanej do elewacji budynków.
Pod koniec sierpnia br. na elewacji fabryki Aliplast w Lublinie firma Saule Technologies uruchomiła pierwszą instalację żaluzji fotowoltaicznych – łamaczy słonecznych z ogniwami perowskitowymi. To pierwsze na świecie komercyjne wdrożenie technologii ogniw słonecznych z perowskitu.- Dokonujemy rewolucji w światowym przemyśle fotowoltaicznym i energetyce odnawialnej – powiedziała podczas uroczystego uruchomienia nowej instalacji Olga Malinkiewicz, CTO i współzałożycielka Saule Technologies.
Zaprezentowane na premierze w Lublinie rolety – łamacze słońca nie tylko chronią budynek przed przegrzaniem czy wychłodzeniem, znacznie obniżając koszty klimatyzacji i ogrzewania, ale też wytwarzają czystą energię z oświetlenia słonecznego.
Profile z modułami perowskitowymi współpracują ze stacją pogodową montowaną na dachach – korzystając z danych pogodowych na żywo i śledzenia słońca, automatycznie dostosowują swoją pozycję do ruchu słońca. Takie rozwiązanie zapewnia energooszczędność obiektu oraz gwarantuje komfort cieplny i ochronę przed zbyt ostrym światłem dla użytkowników budynku, niezależnie od pory roku. Mogą być montowane na budynkach biurowych, centrach handlowych, magazynach i fabrykach, na dachach samochodów, na żaglach, czy na obudowie smartfona lub laptopa. Rolety perowskitowe można dopasować do preferencji klienta, począwszy od użytego materiału (aluminium, drewno, szkło, tworzywa sztuczne), poprzez kształt i szerokość, aż po kolor.
„Soule Technologies jest jedną z 3 firm na świecie, które w sposób najbardziej zaawansowany pracują nad komercjalizacją ogniw perowskitowych. Nie będzie przesadą powiedzieć, że pierwszy raz w historii prac nad technologiami odnawialnych źródeł energii, Polska za sprawą pani Olgi Malinkiewicz znajduje się w czołówce, jeśli chodzi o innowacyjność i aktualność badań” – napisał portal „Energia i my”.
Kolejna instalacja ogniw perowskitowych ma być prezentowana na budynku polskiego pawilonu Wystawy Światowej EXPO w Dubaju Perowskit – minerał odkryty w połowie XIX wieku w górach Ural i nazwany tak na cześć rosyjskiego badacza Lwa Perowskiego. Mają budowę krystaliczną i opisywany jest poprzez formułę: CaTiO3 (tytanian (IV) wapnia). Mianem perowskitów określa się natomiast wszystkie materiały posiadające formułę krystaliczną taką, jak perowskit odkryty na Uralu. Mają strukturę krystaliczną, podobnie jak najlepszej jakości krzem (monokrystaliczny), posiadają zdolność do odkształcania, dzięki czemu lepiej absorbują promieniowanie słoneczne a na dodatek są tańsze w uzyskiwaniu, niż np. krzem.
Perowskity są najszybciej rozwijającym się typem ogniw fotowoltaicznych na świecie.
Więcej na ten temat: https://energiaimy.pl/2016/05/perowskity-ogniwa-ktore-rozpalaja-wyobraznie/
Olga Malinkiewicz (ur. 1982 r.) – fizyk, autorka niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Absolwentka Uniwersytety Warszawskiego i Uniwersytetu w Walencji. W 2014 roku Olga Malinkiewicz otrzymuje główną nagrodę w prestiżowym konkursie naukowym Photonics21. Rok później zostaje uhonorowana tytułem „Innovator of the Year” w konkursie „Innovators Under 35” organizowanym przez „MIT Technology Review” – najstarszy magazyn poświęcony technice, wydawany przez Massachusetts Institute of Technology (jest pierwszą polską laureatką konkursu „Innovators Under 35”). Wraz z Piotrem Krychem i Arturem Kupczunasem zakłada spółkę Saule Technologies, której głównym zadaniem jest komercjalizacją jej wynalazku.
Saule Technologies – polska firma założona w 2014 roku przez fizyk Olgę Malinkiewicz oraz biznesmenów Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. Obecnie firma zatrudnia kilkudziesięcioosobowy zespół naukowców i inżynierów, pracowników administracyjnych z blisko 20 krajów, którzy zbudowali pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych (fabrykę uruchomiono w maju 2021 r. we Wrocławiu). W ubiegłym roku Saule Technologies otrzymała 4,35 mln euro od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju na masową produkcję elastycznych perowskitowych modułów słonecznych do zastosowań w internecie rzeczy. Spółka prowadzi rozmowy m.in. z Airbusem o zastosowaniu perowskitu w technologii kosmicznej. Szuka ponadto rozwiązań dla życia codziennego – opracowuje projekty blachodachówek pokrytych warstwą perowskitu i naklejek na telefon, ładujących go światłem.
(raj)
Źródło, fot.: Saule Technologies

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...