Blog

Mały księżyc wielkości słonia
„Nic nie może się równać z zapachem teleskopu wieczorem o zachodzie słońca. Zwłaszcza, gdy wiesz, że czeka Cię czysta noc” – powiedział Kacper Wierzchoś w wywiadzie opublikowanym na blogu „Stefan Kürti´s Astro Web.
To cytat z filmu „Czas apokalipsy”, zmodyfikowany przez 32-letniego, urodzonego w Lublinie (1988 r.), znanego już w astronomicznym świecie „łowcę komet i asteroid”, jak sam o sobie mówi 15 lutego 2020 roku Kacper Wierzchoś wraz z Theodorem Pruynem odkrył asteroidę 2020 CD3, będącą tymczasowym satelitą Ziemi. – To wielka sprawa, bo z miliona znanych asteroid, to dopiero druga znana na orbicie Ziemi. Wcześniej była 2006 RH120, którą również odkryli astronomowie z Catalina Sky Survey – powiedział urodziny w Lublinie (1988 r.) młody astronom w wywiadzie dla „Dziennika Wschodniego”
2020 CD3 wpadła w sidła grawitacyjne naszej planety i trzy lata kręciła się wokół niej. Nazwano ją „małym księżycem”, gdyż podobnie jak Srebrny Glob był naturalnym obiektem na orbicie Ziemi, również krążącym wokół niej, choć w sposób bardziej chaotyczny. „Nie miał żadnego wpływu na Ziemię, gdyż był zbyt mały, miał wielkość … słonia” – podaje portal „Nauka w Polsce”. Po trzech latach opuścił orbitę naszej planety.
– Być może istnieje dużo takich księżyców, ale są one tak małe, że nie mamy jeszcze wystarczająco zaawansowanych teleskopów, aby je odkryć – powiedział Kacper Wierzchoś.
Urodził się w Lublinie, jego bliscy są związani z Zamościem. Rodzina wyjechała do Hiszpanii w 1990 roku, gdy ojciec pana Kacpra, pracownik Polskiej Akademii Nauk, dostał stypendium. Kacper miał wtedy 2 lata. Studiował fizykę na Uniwersytecie Complutense w Madrycie, doktorat na temat komet obronił w 2020 roku na South Florida University w Stanach Zjednoczonych. Pracuje w Obserwatorium Mount Lemmon niedaleko Tuscon w Arizonie, przy realizacji programu badawczego Catalina Sky Survey. Jego zadaniem jest m.in. wypatrywanie asteroid stanowiących potencjalne zagrożenie dla Ziemi. To część programu obrony planetarnej NASA.
– Niebezpieczne są te, które mają od kilkunastu metrów średnicy. W 2008, 2014 i 2018 r. zespół Catalina Sky Survey odkrył takie asteroidy, które weszły potem w atmosferę Ziemi, wybuchły i spaliły się. Dokonał tego, we wszystkich trzech przypadkach, członek naszego zespołu, Amerykanin polskiego pochodzenia, Ryszard Kowalski – powiedział Kacper Wierzchoś portalowi „Nauka w Polsce”.
W kwietniu 2020 roku odkrył kometę długookresową, która została nazwana jego imieniem – C/2020 H3 (Wierzchoś)
Orbita komety C/2020 H3 (Wierzchoś). Fot: Facebook, Kacper Wierzchoś
– Mieszkałem całe życie w Hiszpanii, ale mam obywatelstwo polskie. Mówić i pisać po polsku nauczyła mnie mama. W USA jestem od pięciu lat, przyjechałem tu, bo moja żona jest Amerykanką. Poznaliśmy się na studiach w Hiszpanii – opowiada w wywiadzie dla „Dziennika Wschodniego”.
W chwilach wolnych od wypatrywania komet i groźnych dla Ziemi asteroid Kacper Wierzchoś lubi obserwować ptaki, czytać (głównie o kometach i astronomii obserwacyjnej), uprawiać łucznictwo i grać na gitarze – przed laty elektrycznej, w rockowym zespole „Lust Epitaph”, założonym w latach, gdy mieszkał w Lleidzie w Hiszpanii, obecnie klasycznej, która stała się jego głównym instrumentem. Zmienił też repertuar. Posłuchajcie, jak pochodzący z Polski, znany już w świecie naukowym młody astronom, gra Sarabandę J.S.Bacha.
(raj)
Źródło: Stefan Kürti´s Astro Web, Dziennik Wschodni, Nauka w Polsce, Facebook, Twitter
Fot: Facebook i Twitter Kacpra Wierzchosia

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).