Blog

Medale olimpijskie z ekeltrośmieci
To nie są zwykłe medale. Złote, srebrne i brązowe krążki, wręczane zwycięzcom olimpiady TOKIO ‘2020, wykonane są z surowców, pozyskanych z elektrośmieci. 30 kg złota, 4100 kg srebra i 2700 kg brązu pozyskano z 78 985 ton odpadów elektronicznych, w tym 6,2 miliona telefonów, zbieranych specjalnie w tym celu przez Japończyków przez dwa lata.
Zużyte urządzenia elektroniczne zostały poddane recyklingowi w ramach ogólnokrajowej akcji, w którą włączyło się do 90 procent japońskich miast, miasteczek i wiosek. W akcji wzięły udział firmy, szkoły, społeczności lokalne. Kiedy w kwietniu 2017 r. inaugurowano projekt, brało w nim udział zaledwie około 600 gmin. Pod koniec – w marcu 2019 r. – liczba ta wzrosła do ponad 1600. Przeprowadzono dużą kampanię public relations i utworzono punkty zbiórki, aby ułatwić ludziom wnoszenie własnego wkładu w przygotowanie Igrzysk. Setki tysięcy mieszkańców Japonii wzięło udział w tworzeniu punktów odbioru darowizn i przekazywaniu organizatorom swoich starych urządzeń elektronicznych – smartfonów, aparatów cyfrowych, przenośnych gier i laptopów. Dzięki temu przeciętni Japończycy stali się aktywnymi współorganizatorami olimpiady w Tokio.
Autorem projektu medali olimpijskich Tokio 2020 jest Junichi Kawanishi, którego projekt wybrano spośród 400 zgłoszonych przez innych artystów i projektantów. Krążki mają średnicę 88 mm. Złote medale wykonane są z pozłacanego srebra, srebrne z czystego srebra a brązowe ze spiżu, składającego się w 95 proc. z miedzi i 5 proc. z cynku.
Próbę wykorzystania odpadów elektronicznych jako pierwsi podjęli organizatorzy Igrzysk Olimpijskich w RIO w 2016 r. Około 30% srebra potrzebnego do wyprodukowania złotych i srebrnych medali, pozyskane zostało z materiałów pochodzących z recyklingu, takich jak części samochodowe i powierzchnie lustrzane. W Tokio, po raz pierwszy w historii, wszystkie medale wytworzone zostały w całości z materiałów odzyskanych z surowców wtórnych.
W 2019 roku na całym świecie wyprodukowano rekordową liczbę 53,6 miliona ton, 7,3 kilograma odpadów elektronicznych na każdego z nas. Odpowiada to 350 statkom wycieczkowym wielkości Queen Mary 2. To najszybciej rosnący strumień odpadów domowych na świecie W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na gadżety elektroniczne, głównie o krótkich cyklach życia i nielicznych opcjach naprawy, ilość odpadów elektronicznych wzrosła w ciągu ostatnich pięciu lat o ponad jedną piątą.
Zbierana i poddawana recyklingowi jest mniej niż jedna piąta elektronicznego złomu.
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).