Blog

Międzynarodowy sukces naukowy studentów ZUT
Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego: Laura Wojnicz, Dawid Miłek i Paweł Grzelak zajęli trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie „Black Sea Science 2022” za napisanie pracy naukowej w obszarze energetyki i efektywności energetycznej.
Nagrodzone opracowanie pt. „Efektywność energetyczna transportu kontenerów chłodniczych na kontenerowcach” jest analizą wpływu różnych lokalizacji kontenerów chłodniczych na statkach na energię zużywaną przez te jednostki ładunkowe.
– W artykule naukowym wskazano najkorzystniejszą opcję rozmieszczenia jednostek ładunkowych na kontenerowcu, w której to zużycie energii elektrycznej przez kontenery będzie najmniejsze – wyjaśnia prof. Ludmiła Filina-Dawidowicz, cytowana w komunikacie ZUT.
Autorzy przeanalizowali cztery warianty rozmieszczenia grupy kontenerów chłodniczych na pokładzie kontenerowca. Stosując model matematyczny przeprowadzili obliczenia bilansu cieplnego kontenerów chłodniczych przy określonych warunkach ich eksploatacji oraz zróżnicowanym rozlokowaniu.
Międzynarodowy konkurs studenckich prac naukowych „Black Sea Science 2022” organizowany jest przez Odeski Narodowy Uniwersytet Technologiczny (ONTU, Ukraina) pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy oraz międzynarodowej organizacji Black Sea Universities Network (BSUN). Udział w konkursie jest zdalny; uczestnicy prezentują swoje prace przy użyciu nowoczesnych programów komputerowych do telekonferencji (np. ZOOM). W tym roku konkurs odbywał się po raz piąty.
Uczelnia zaprosiła do jury 117 specjalistów z 19 krajów m.in: USA, Niemiec, Szwajcarii, Angoli, Beninu, Włoch, Chin, Turcji, Pakistanu, Litwy, Łotwy, Rumunii, oraz Polski. Do zrecenzowania było 225 prac w pięciu kategoriach konkursowych, obejmujących nauki o żywności, ekonomię i administrację, technologie informacyjne, automatykę i robotykę, energetykę i efektywność energetyczną oraz ekologię i ochronę środowiska.
Laureaci są studentami trzeciego roku logistyki na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu ZUT. Nagrodzona praca powstała pod opieką prof. dr hab. inż. Ludmiły Filiny-Dawidowicz.
(raj)
Źródło: ZUT

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).