Blog

Międzynarodowy sukces naukowy studentów ZUT
Studenci Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego: Laura Wojnicz, Dawid Miłek i Paweł Grzelak zajęli trzecie miejsce w międzynarodowym konkursie „Black Sea Science 2022” za napisanie pracy naukowej w obszarze energetyki i efektywności energetycznej.
Nagrodzone opracowanie pt. „Efektywność energetyczna transportu kontenerów chłodniczych na kontenerowcach” jest analizą wpływu różnych lokalizacji kontenerów chłodniczych na statkach na energię zużywaną przez te jednostki ładunkowe.
– W artykule naukowym wskazano najkorzystniejszą opcję rozmieszczenia jednostek ładunkowych na kontenerowcu, w której to zużycie energii elektrycznej przez kontenery będzie najmniejsze – wyjaśnia prof. Ludmiła Filina-Dawidowicz, cytowana w komunikacie ZUT.
Autorzy przeanalizowali cztery warianty rozmieszczenia grupy kontenerów chłodniczych na pokładzie kontenerowca. Stosując model matematyczny przeprowadzili obliczenia bilansu cieplnego kontenerów chłodniczych przy określonych warunkach ich eksploatacji oraz zróżnicowanym rozlokowaniu.
Międzynarodowy konkurs studenckich prac naukowych „Black Sea Science 2022” organizowany jest przez Odeski Narodowy Uniwersytet Technologiczny (ONTU, Ukraina) pod patronatem Ministerstwa Edukacji i Nauki Ukrainy oraz międzynarodowej organizacji Black Sea Universities Network (BSUN). Udział w konkursie jest zdalny; uczestnicy prezentują swoje prace przy użyciu nowoczesnych programów komputerowych do telekonferencji (np. ZOOM). W tym roku konkurs odbywał się po raz piąty.
Uczelnia zaprosiła do jury 117 specjalistów z 19 krajów m.in: USA, Niemiec, Szwajcarii, Angoli, Beninu, Włoch, Chin, Turcji, Pakistanu, Litwy, Łotwy, Rumunii, oraz Polski. Do zrecenzowania było 225 prac w pięciu kategoriach konkursowych, obejmujących nauki o żywności, ekonomię i administrację, technologie informacyjne, automatykę i robotykę, energetykę i efektywność energetyczną oraz ekologię i ochronę środowiska.
Laureaci są studentami trzeciego roku logistyki na Wydziale Techniki Morskiej i Transportu ZUT. Nagrodzona praca powstała pod opieką prof. dr hab. inż. Ludmiły Filiny-Dawidowicz.
(raj)
Źródło: ZUT

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.