Blog

Mikroplastik zalega dna oceanów
Pływające po powierzchni mórz i oceanów plamy plastikowych śmieci – butelek, toreb foliowych, słomek – to przysłowiowy wierzchołek góry lodowej.
Z ponad 10 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych, trafiających każdego roku do oceanów, zaledwie około jednego procenta unosi się na ich powierzchni. Lokalizacja pozostałych nie została dotąd dostatecznie udokumentowana.
Opublikowane w czasopiśmie „Science” wyniki badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze , Narodowego Centrum Oceanografii (Wielka Brytania), University of Bremen (Niemcy), IFREMER (Francja) i Durham University (Wielka Brytania) dowiodły, że ogromne ilości mikrodrobin plastiku osadzają się na dnie morskim. W głębinach znajduje się już do 1,9 miliona kawałków plastiku na jednym kilometrze kwadratowym pokrywającego dno osadu, co stanowi najwyższy poziom, jaki kiedykolwiek udokumentowano.
Badania wykazały, że prądy głębinowe, działając jak taśmy przenośnikowe, transportują drobne fragmenty plastiku i włókna po dnie morskim, koncentrując je w osadach nazwanych przez naukowców „hotspotami mikroplastiku”, będących głębinowymi odpowiednikami tak zwanych oceanicznych plam śmieci, tworzonych przez prądy morskie na powierzchni.
– Byliśmy zszokowani wysokimi stężeniami mikrodrobin, które znaleźliśmy w głębokim dnie morza. Odkryliśmy, że nie są one rozmieszczone równomiernie na badanym obszarze, ale są one rozprowadzane przez silne prądy dna morskiego, które koncentrują je w niektórych obszarach. – powiedział dr Ian Kane z Uniwersytetu w Manchesterze, główny autor badania, cytowany w komunikacie prasowym.

Whitworth Hall, University of Manchester
Zespół zebrał próbki osadów z dna morskiego Morza Tyrreńskiego (część Morza Śródziemnego). Eksperci połączyli te próbki ze skalibrowanymi modelami prądów głębinowych i szczegółowym mapowaniem dna morskiego. W laboratorium mikroplastik oddzielono od osadu i policzono pod mikroskopem. Aby określić rodzaje tworzyw sztucznych naukowcy wykorzystali spektroskopię w podczerwieni. Analiza dowiodła, że rozmieszczenie mikrodrobin plastiku na dnie morskim jest kontrolowane przez prądy oceaniczne.
„Plastik stał się nowym rodzajem cząstek osadów, które są rozprowadzane po dnie morskim wraz z piaskiem, błotem i substancjami odżywczymi. Jak wykazały nasze badania prądy dna morskiego koncentrują cząstki plastiku w niektórych miejscach na dnie morskim” powiedział Dr Florian Pohl z Wydziału Nauk o Ziemi Uniwersytetu Durham.
Najczęstszym źródłem mikroplastiku są stare, zużyte opony, włókna syntetycznych ubrań, plastikowy pelet (używany do wytwarzania innych plastikowych przedmiotów) i farba odpryskująca z budynków i oznaczeń na drogach. Cząsteczki mikroplastiku są zbyt małe, by mogły być przechwytywane w konwencjonalnych systemach uzdatniania wody i w masowych ilościach trafiają do rzek i morza
(raj)
Źródła: www.manchester.ac.uk, www.earth.com/news

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...