Blog

Milion miliardów razy 5,9
EAGLE II ma moc 5,9 petaflopsa. Polski superkomputer z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego (PCSS) sklasyfikowano na 85 miejscu TOP500 – listy pięciuset najszybszych komputerów świata.
5.9 pentaflopsa to 5,9 biliarda operacji rachunkowych na sekundę. Biliard to 1 000 000 000 000 000 (10 15 ), czyli milion miliardów albo miliard milionów, jak kto woli. Sporo, trzeba przyznać.
Ten następca zakupionego w 2015 roku komputera Eagle wyposażony jest w ponad 63 tysiące rdzeni i służący do symulacji inżynierskich, obliczeń dużych ilości danych oraz obliczeń z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, m.in. wykorzystując technologie uczenia maszynowego.
Eagle II chłodzony jest bezpośrednio cieczą (DLC, Direct Liquid Cooling), dzięki czemu znalazł się również na 61. miejscu listy Green500 – najbardziej energooszczędnych systemów obliczeniowych świata. Najszybszym komputerem świata jest japoński FUGAKU, pracujący w RIKEN Center for Computational Science (R-CCS) w Kobe w Japonii.
Jak poinformował instytut Rinken, który stworzył tę maszynę we współpracy z firmą Fujitsu kosztem miliarda dolarów, superkomputer wykonał 415,53 biliarda operacji na sekundę, co pozwoliło mu na utrzymanie pozycji lidera TOP500.
Możliwości obliczeniowe FUGAKU wykorzystywane są w takich obszarach, jak opracowywanie nowych leków (medycyna spersonalizowana i
profilaktyczna), symulacje klęsk żywiołowych, prognozowanie pogody i klimatu, tworzenie, przechowywanie i wykorzystanie energii, rozwój czystej energii, rozwój nowych materiałów, nowe procesy projektowania i produkcji; oraz – jako przedsięwzięcie czysto naukowe – wyjaśnienie podstawowych praw i ewolucji wszechświata. Obecnie Fugaku wykorzystywane jest eksperymentalnie do badań nad COVID-19, w tym do diagnostyki, leczenia i symulacji rozprzestrzeniania się wirusa.
Drugi na liście amerykański system Summit opracowany przez koncern IBM i pracujący w Laboratorium Narodowym w Oak Ridge w stanie Tennessee, liczył w tempie 148,8 petaflopa – napisano w komunikacie TOP500, cytowanym przez wirtualnemedia.pl .
FLOPS (Floating Point Operations Per Second) liczbę operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. To miara szybkości procesora oraz mocy obliczeniowej w określaniu wydajności komputera. FLOPS podaje maksymalną liczbę wykonanych operacji (dodawanie lub mnożenie), które mogą być wykonane w czasie jednej sekundy. FLOPS może określać nie tylko szybkość procesora, ale także ogólną zdolność obliczeniową komputera ( https://www.slownik-komputerowy.pl/flops/ )
Lista TOP500
Zestawienie 500 najpotężniejszych dostępnych na rynku systemów komputerowych. Pierwsza edycja obecnej listy TOP500 rozpoczęła się jako to wynik ćwiczenia, przeprowadzonego podczas małej konferencji w Niemczech w czerwcu 1993 roku. Zaspokajając własną ciekawość autorzy zweryfikowali ją w listopadzie 1993 roku. Zaobserwowane zmiany skłoniły ich do bardziej systematycznych badań i analiz o obecnie
Lista TOP500 jest znaczącym, oczekiwanym, uważnie obserwowanym i szeroko dyskutowanym rankingiem ogłaszanym dwa razy w roku (w czerwcu i listopadzie). Listę TOP500 opracowali: Erich Strohmaier i Horst Simon z Lawrence Berkeley National Laboratory; Jack Dongarra z Uniwersytetu Tennessee w Knoxville; i Martin Meuer z ISC Group, Niemcy. https://www.top500.org/
(raj)
Źródła: sztucznainteligencja.pl, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS), słownik-komputerowy.pl, wirtualnemedia.pl, rinken.jp

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).