Blog

Moc słońca, wiatru i wody
Wiele lat temu wiatr przestał być jedynym źródłem energii napędzającej jachty pełnomorskie.
W zależności od rodzaju i wielkości współczesne jednostki najwyższej klasy wykorzystują miks energetyczny oparty na energii słonecznej (panele fotowoltaiczne), wiatrowej (turbiny) i wodnej (energia regeneracyjna z pasywnego ruchu śmigła). Energia zebrana z tych źródeł magazynowana jest w baterii akumulatorów jachtu i wykorzystywana do zasilania silników elektrycznych.
Gdańska stocznia Sunreef Yachts – jeden ze światowych liderów w projektowaniu i konstrukcji w pełni personalizowanych, luksusowych katamaranów żaglowych, motorowych oraz superjachtów, o długości od 40 do ponad 200 stóp – przekonuje na swojej stronie internetowej, że jachty elektryczne stały się jednym z najbardziej dynamicznych trendów w branży żeglarskiej. Nie tylko dlatego, że ich konstruktorzy i właściciele są coraz bardziej świadomi destrukcyjnego wpływu napędu opartego o paliwa kopalne na środowisko naturalne.
Silniki elektryczne są atrakcyjną alternatywą dla konwencjonalnych napędów spalinowych również dlatego, że wyposażone w nie jednostki pracują ciszej, zapewniając bardziej relaksujące warunki wypoczynku na pokładzie dzięki cichej, bezwibracyjnej i wolnej od dymu pracy. Silniki elektryczne oferują znaczne oszczędności kosztów, ponieważ nie zużywają paliwa i nie wymagają tak wielu zabiegów konserwatorskich, jak silniki wysokoprężne.
Jachty wytwarzane przez Sunreef Yachts wyposażane są w panele słoneczne produkowane we własnym zakresie, w oparciu o własną, zgłoszoną do opatentowania technologię. Są one tak lekkie i tak elastyczne, że można je zamontować na bokach kadłuba, masztach, nadbudówkach, dachach czy tarasie dziobowym. Wszystko po to, by zyskać maksymalną możliwość wytwarzania „zielonej” energii przy zachowaniu ekskluzywnego charakteru jednostek.
Dzięki wyjątkowej elastyczności ogniw słonecznych można je zamontować na dowolnej powierzchni łodzi. Przy grubości poniżej 1 mm i wadze około 1,8 kg na metr kwadratowy (przeciętne panele słoneczne ważą od 8 do 15 kg na metr kwadratowy), są to jedne z najlżejszych systemów solarnych na świecie. Testy dowiodły, że dzięki zaawansowanej technice integracji, panele słoneczne Sunreef Yachts mają również bardzo wysoką odporność na wstrząsy i ścieranie. Dzięki temu można je stosować na dowolnej powierzchni, w tym na bokach kadłuba. Są bardzo wydajne – na przykład jednostkę klasy 80 Sunreef Power można wyposażyć w blisko 200 m² paneli (około 360 kg), generujących do 40 kW na godzinę.
Panele słoneczne nie są jedyną technologią pozwalającą na efektywne wykorzystanie naturalnej energii. Katamarany Sunreef Yachts Eco mogą być wyposażone w zaawansowany napęd elektryczny pozwalający na generowanie mocy z obrotu śruby napędowej podczas żeglugi jachtu pod żaglami. Energię tę można wykorzystać do zasilania zespołu akumulatorów napędowych, a także elektroniki na pokładzie.
Baterie jachtu mogą być również ładowane energią wytwarzaną przez turbiny wiatrowe, przystosowane do pracy w różnych warunkach, zarówno przy bardzo lekkich wiatrów jak i w czasie burzy. To stabilne źródło energii dostępne nie tylko w dzień, ale również w nocy, kiedy jacht nie może być zasilany energią słoneczną. Wiatraki mogą być wykorzystywane również w czasie dokowania.
Sunreef Yachts – założona została przez francuskiego biznesmena Francisa Lappa. Działa od 2002 roku na terenie historycznej Stoczni Gdańskiej. Obecnie firma zatrudnia ponad 900 wykwalifikowanych pracowników produkcyjnych oraz biurowych, w tym: projektantów, inżynierów, techników i serwisantów. Stocznia przygotowuje też nową infrastrukturę w Gdańsku.
Dotychczas stocznia zwodowała ponad 160 w pełni spersonalizowanych jachtów, które pływają po wodach całego świata.
Sunreef Yachts prezenotwała swoje jednostki na wielu międzynarodowych targach, m.in. w Monaco, Cannes, Miami, Dubaju, Fort Lauderdale, Katarze czy Singapurze.
(raj)
Źródło: Sunreef Yachts.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).