
Kpt.ż.w. Janusz Janus: Postrzelona „Kunatka”
Kpt.ż.w. Janusz Janus Postrzelona „Kunatka”
11 – 14 maja rok 1981 Łowiliśmy na Afryce Zachodniej, na wysokości Sahary Zachodniej. Marokańskie kanonierki przyglądały nam się kilka dni i nagle zaczęli strzelać. Pociski kaliber 10 mm przebiły burtę; jedna z nich obcięła nos śpiącemu marynarzowi.
Spał bez podgłówka, inaczej by nie żył. Ta sama kula doleciała do mesy załogi trafiła jednego z rybaków, który zszedł napić się soku. M/t „Kunatka” czyli B29s została zaaresztowana, radiostacja zaplombowana, a ja jako zakładnik trafiłem na barkę 44. Marokańczycy zabrali złowioną rybę i sieci. Druga kula też przebiła lewą burtę przeleciała przez cały statek i utkwiła w oparciu fotela radiotelegrafisty, który sobie zwyczajnie nie przyszedł do pracy, jako że ….. lekko nadużył.
Przypadki szczęśliwe i nieszczęśliwe.
Kapitan żeglugi wielkiej Janusz Janus jest autorem tej naszej dzisiejszej prezentacji. We flocie rybackiej „dosłużył się” stopnia I oficera, a następnie pływał jako kapitan na kontenerowcach. To był krok naprzód. Wielu kapitanów jednakowoż uważa rybaków, marynarzy i oficerów, za tych prawdziwych, najtwardszych ludzi morza. Oprócz kilku tysięcy zdjęć i diapozytywów przekazał nam autorski film o współczesnych piratach i sposobach ochrony przed ich atakiem. Jest również modelarzem, modele statków i okrętów budował podczas rejsów, jak wielu innych statkowych hobbystów.
Urodziłem się 11.05.1951 roku w Świdnicy. Do 14 roku życia mieszkałem w Strzegomiu, miasteczku na Dolnym Śląsku.
Do szkoły średniej Technikum Budowy Okrętów uczęszczałem w Szczecinie w latach 1965 – 1970. Następnie studiowałem na Wyższej Szkole Morskiej w Szczecinie w latach 1970 – 1975. Po studiach podjąłem prace w PPDiUR ”Gryf” gdzie przepracowałem 14 lat do 1989 awansując od rybaka do I-go Oficera. Od 1989 roku podjąłem prace na statkach obcych bander w charakterze I-go Oficera później Kapitana.
Jak to się skończyło? Do Maroka przyleciał dyrektor połowowy PPDiUR Gryf kpt. ż.w. Antoni Łyżwa i za 600 000 dolarów wykupił nas i „Kunatkę” od Marokańczyków. Statkowy feeter czyli ślusarz zaspawał otwory po pociskach i nic nie było znać. Wynikło to wszystko z różnicy zdań co do szerokości strefy połowowej, a także z tego, że zostaliśmy oskarżeni o współpracę z bardzo aktywnym wtedy Frontem Polisario, który walczył o panowanie w spornej strefie Sahary Zachodniej. „Kunatka ” poszła do Kapsztadu, gdzie została wymieniona cała załoga, ze względu na stres, który wynikł z aresztowania i ostrzelania statku. 90 dni w areszcie w zatoce Ad-Dachla Ad-Dakhla, miasto w Saharze Zachodniej, na półwyspie Yala, nad Oceanem Atlantyckim.
*Kunatka – ryba z rodziny solowatych zaliczana do grupy płastug. Białe i smaczne mięso.
Zdjęcia prezentujemy w wersji surowej bez poprawek.

Marynarka Wojenna II Rzeczypospolitej
Wraz z objęciem przez Polskę skrawka morskiego wybrzeża rozpoczął się rozwój floty wojennej.

Polska marynarka handlowa w przededniu wojny
Żegluga Polska utrzymywała w 1939 r. dwanaście linii regularnych, obsługiwanych przez 12 statków własnych i 9 czarterowanych.

Tabor portowy
Funkcjonowanie portu wymaga licznej floty pomocniczej. Jej rozwój rozpoczął się wraz z objęciem wybrzeża: wiosną 1920 r.

Gdynia – okno na świat
Decyzja o zbudowaniu portu na skrawku wybrzeża przyznanego Polsce decyzją konferencji pokojowej spowodowała rozwój gburskiej wsi Gdynia (liczącej w 1920 r. 1300 mieszkańców) w ludne, prężne miasto. Do Gdyni zaczęli ściągać ludzie energiczni, nie bojący się ryzyka.

Rybołówstwo
Sprawami rybołówstwa zajmował się od września 1919 r. Wydział Rybołówstwa przy Delegaturze Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku (nie mieliśmy jeszcze wtedy własnego wybrzeża).