Aktualności

Morskie Centrum Nauki gospodarzem konferencji naukowej SPiN.
Dyrektor MCN Witold Jabłoński podczas najważniejszego spotkania branżowego SPiN, odbywającego się w tym roku w Łodzi, zaprezentował nasze Centrum i zaprosił uczestników do Szczecina. Decyzją zarządu Stowarzyszenia Społeczeństwo i Nauka SPiN przyszłoroczna konferencja wszystkich ośrodków nauki w Polsce pod nazwą: Interakcja – Integracja odbędzie się w Morskim Centrum Nauki!
To coroczne spotkanie instytucji, których celem jest budowanie kreatywnego, innowacyjnego i zaangażowanego społeczeństwa. Porozumienie Społeczeństwo i Nauka SPiN powstało w 2013 roku jako oddolna inicjatywa uczestników corocznej konferencji Interakcja – Integracja (organizowanej od 2007r.) Do SPiN należą różnego rodzaju instytucje: centra nauki, fundacje, stowarzyszenia, ośrodki kultury, muzea, planetaria, ogrody botaniczne i uczelnie. Stowarzyszenie zachęca do krytycznego i kreatywnego myślenia, budowania poczucia podmiotowości i odpowiedzialności, wspomaga lepsze rozumienie nauki i inspiruje dialog społeczny na jej temat. Członkowie SPiN realizują ten cel, wybierając odpowiednie dla charakteru ich instytucji formy działalności adresowane do publiczności w różnym wieku – od przedszkolaków po seniorów. Jednocześnie, zgodnie z przyjętymi założeniami, członkowie SPiN planują również akcje ogólnopolskie oraz współdziałająw poszukiwaniu finansowania dla wspólnych projektów. Stowarzyszenie zrzesza 30 członków, między innymi: Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, Centrum Edukacji Lotniczej Kraków Airport, Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź (gospodarz tegorocznej konferencji), Hevelianum w Gdańsku, Centrum Nauki Eksperyment w Gdyni, Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu, Centrum Popularyzacji Nauki i Innowacji Krotosfera w Olsztynie, Laboratorium Wyobraźni w Poznaniu, Muzeum Inżynierii i Techniki w Krakowie, Olsztyńskie Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Hydropolis we Wrocławiu czy TRIAS AVI – realizatora wystawy stałej w MCN.
Morskie Centrum Nauki imienia profesora Jerzego Stelmacha w Szczecinie należy do SPiN od lipca 2019 roku. Dyrektor MCN Witold Jabłoński przyjęty został w poczet członków zwyczajnych SPiN. Najważniejszymi wydarzeniami organizowanymi przez Stowarzyszenie, które są jednocześnie narzędziami komunikacji z branżą i społeczeństwem są: Dzień Nauki Polskiej, Konferencja Interakcja – Integracja oraz SPiN Day. Podczas konferencji w Łodzi, w której wzięło udział 180 osób, mówiono między innymi o edukacji dostosowanej do wszystkich odbiorców, empatii, słuchaniu i zrozumieniu, które są kluczem do dobrego realizowania takich działań. Spotkanie miało również na celu zachęcenie środowiska naukowego do dzielenia się dobrymi praktykami szczególnie w zakresie pracy z uchodźcami z Ukrainy.
Szczegóły na stronach www: www.stowarzyszeniespin.pl www.stowarzyszeniespin.pl/interakcja-integracja-2022/


Na zdjęciach z konferencji: dyrektor MCN Witold Jabłoński i Alicja Harackiewicz – dyrektorka gdyńskiego Experymentu i prezeska SPIN



Światełko do nieba z tarasu MCN finałowym akcentem WOŚP w Szczecinie.
Morskie Centrum Nauki, jak co roku, włączyło się w koncert Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Morskie Centrum Nauki wspiera Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy .
Jak co roku MCN włączyło się w granie WOŚP. Tym razem na Orkiestrową licytację przeznaczyliśmy niecodzienne zaproszenie do naszego Planetarium.

Spacer po Planetarium Morskiego Centrum Nauki.
Kolejny etap realizacji inwestycji na Łasztowni zakończony. Planetarium MCN zaprezentowało swoje możliwości przedstawicielom firm zaangażowanym w budowę MCN i jego wyposażanie, Radzie Programowej MCN oraz dziennikarzom.

Najnowsza książka kapitana Wojciecha Jacobsona w Książnicy Pomorskiej.
Morskie Centrum Nauki zaprasza na spotkanie poświęcone najnowszej książce kapitana Wojciecha Jacobsona. „Od równika do bieguna, czyli „Marią” do Hawru… i dalej” to opowieść o wyjątkowej wyprawie przez Przejście Północno – Zachodnie z Pacyfiku na Atlantyk.

Jacht pod sufitem w MCN.
Morskie Centrum Nauki połączyło morze i kosmos. Pod sufitem MCN, w pobliżu planetarium, zawisł jacht Hanse 311, a właściwie jego połówka.

Pierwsze spotkanie nowej Rady Programowej MCN .
W Morskim Centrum Nauki po raz pierwszy zebrała się Rada Programowa II kadencji powołana na wniosek dyrektora MCN Witolda Jabłońskiego przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego.