Aktualności

Morskie Centrum Nauki nie daje się koronawirusowi
Prace na budowie Morskiego Centrum Nauki w Szczecinie trwają, mimo niełatwych warunków związanych z pandemią wirusa COVID -19. Generalny wykonawca – warszawska firma ERBUD S.A. – ograniczył do 50 osób liczbę pracowników zaangażowanych na placu budowy. Wprowadzono wszelkie wymagane przez WHO normy bezpieczeństwa, aby ograniczyć do minimum zagrożenie związane z epidemią.
Codziennie bada się temperaturę ciała pracowników, którzy muszą przy wejściu do firmy zdezynfekować dłonie. Na terenie budowy rozmieszczono również mobilne umywalki oraz tablice informacyjne przypominające o szczególnych warunkach zachowania bezpieczeństwa. Zdecydowano, że odbiory techniczne poszczególnych etapów prac odbywają się w czasie przerw.
Epidemia koronawirusa, co zrozumiałe w tej sytuacji, nieco spowolniła tempo prac, ale na razie nie odnotowano znaczących opóźnień. Przypomnijmy, że do tej pory zakończono następujące etapy budowy: po wypompowaniu wody i usunięciu odsłoniętych podczas wykonywania wykopu przedwojennych elementów konstrukcyjnych (prace z użyciem ekipy nurków), wbito ponad 500 pali żelbetonowych, wykonano wykop i tzw. ściankę szczelną. Zakończono prace przy instalacji podposadzkowej i betonowanie tzw. korka oraz izolację płyty fundamentowej piwnicy i ścian podziemia. Na ukończeniu jest płyta fundamentowa parteru, ściany i słupy części podziemnej. Na kolejne dwa tygodnie zaplanowano m. innymi: zbrojenie i betonowanie płyty parteru, wykonanie słupów i ścian parteru, zbrojenie stropu nad pierwszym piętrem, a także szalowanie i zbrojenie planetarium.
Pandemia koronawirusa nie ułatwia realizacji inwestycji na Łasztowni. Generalny wykonawca przewiduje, że mogą pojawić się ograniczenia
w dostawach niektórych materiałów np. stali i cementu. O ewentualnych opóźnieniach związanych z tymi problemami wykonawca będzie raportował na bieżąco.
Największym zagrożeniem dla naszej inwestycji, podobne jak dla całej polskiej gospodarki, jest epidemia koronawirusa. – mówi Witold Jabłoński dyrektor MCN. – Monitorujemy na bieżąco stan prac na budowie MCN. Staramy się przewidzieć ewentualne problemy, tak aby w miarę naszych możliwości szybko im zaradzić. Mimo zaangażowania pracowników Morskiego Centrum Nauki i generalnego wykonawcy – firmy ERBUD S.A. nie da się dziś przewidzieć możliwych skutków pandemii i ich wpływu na realizację inwestycji. Na razie nie mamy istotnych opóźnień. Generalny wykonawca zobowiązany jest do cyklicznego raportowania na temat postępów prac i ewentualnych zagrożeń.
Gołym okiem widać postęp prac na budowie Morskiego Centrum Nauki. Szczególnie interesująco przedstawiają się pochylone pod kątem elementy konstrukcji żelbetonowych, wykonane zgodnie z projektem zakładającym, że bryła budynku przypominać będzie kadłub wielkiego statku zacumowanego przy nabrzeżu na Łasztowni. Ciekawym elementem konstrukcyjnym jest planetarium w kształcie kuli, w którym odbywać się będą projekcje filmów, pokazy i występy artystyczne.

Wielkie Testowanie w MCN!
Zbliża się „Wielkie Testowanie” w Morskim Centrum Nauki. Do akcji zaangażowane zostaną dzieci z okolicznych szkół.

Posiedzenie Komitetu w MCN
W Morskim Centrum Nauki odbyło się posiedzenie Komitetu Monitorującego Fundusze Europejskie dla Pomorza Zachodniego 2021-2027.

Sala konferencyjna do wynajęcia
Morskie Centrum Nauki to nie tylko wystawy, eksponaty czy Planetarium. Goście będą mogli także wynająć naszą salę konferencyjną.

Światowy Dzień Wody
22 marca obchodzimy Światowy Dzień Wody, podczas którego zwiększamy świadomość ludzi odnośnie największego skarbu na naszej planecie.

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️