Blog

Najgłębszy odwiert w historii badań oceanu
14 maja 2021 r. ekipa japońskich naukowców, pracujących na pokładzie statku badawczego KAIMEI, ustanowiła rekord świata dokonując najgłębszego odwiertu w dnie oceanu w całej historii podmorskich badań. W ciągu dwóch godzin i 40 minut długie i cienkie wiertło pokonało 8023 metry od powierzchni Oceanu Spokojnego i rozpoczęło wiercenie w dnie Rowu Japońskiego.
Wydobyto na powierzchnię 37-metrowy rdzeń osadu z dna i skał – oznacza to, że pozyskano materiał badawczy z nieosiągalnej dotąd głębokości 8060,74 m. poniżej poziomu morza.
Miejsce rekordowego odwiertu nie było przypadkowe. Okolice Rowu Japońskiego stanowią część bardzo aktywnej strefy sejsmicznej położonej na granicy Płyty Pacyficznej a nazywanej „pierścieniem ognia”. Próbkę pobrano z miejsca znajdującego się blisko epicentrum trzęsienia ziemi, które w 2011 roku nawiedziło ten region wywołując potężne tsunami, które dokonało olbrzymich zniszczeń na wschodnim wybrzeżu Japonii uderzając między innymi w elektrownie jądrową Fukushima.
Naukowcy mają nadzieję na to, że analiza próbek pobranych z oceanicznego dna pozwoli pogłębić wiedzę na temat historii trzęsień ziemi, jakie mogły mieć miejsce w tym rejonie świata na przestrzeni dziejów. Naukowcy chcą wiedzieć więcej na temat częstotliwości i siły trzęsień ziemi, występujących w tej części „pierścienia ognia” przed 50 a nawet 100 tysiącami lat.
Z ośmiu miejsc wzdłuż Rowu Japońskiego członkowie misji o nazwie EKSPEDYCJA 386 pobrali w sumie 342 metry próbek. Poprzedni rekord ustanowiony został w 1978 roku przez statek wiertniczy „Glomar Challenger”, który rdzeń osadów z dna morskiego w pobliżu Rowu Mariańskiego pobrał w dwóch próbkach – z głębokości 7029 i 7034 metrów.
Projekt EKSPEDYCJA 386 realizowany był wspólnie przez European Consortium for Ocean Research Drilling (ECORD) i Japan Agency of Marine-Earth Science and Technology (JAMSTEC) w ramach Międzynarodowego Programu Ocean Discovery (IODP).
Najgłębszym odwiertem badawczym na świecie jest Kola Superdeep na dalekiej północy Rosji (Półwysep Kolski), który w 1989 roku osiągnął rzeczywistą głębokość w pionie 12262 m. Ma zaledwie 23 centymetry średnicy. Projekt został porzucony w 1995 roku po rozpadzie Związku Radzieckiego.
(raj)
Źródła: expedition386,wordpress,com, dzienniknaukowy.pl, bbc.com,
Fot. ECORD, JAMSTEC, IODP.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).