Blog

Najpiękniejsze fotografie oceanów 2022.
W pierwszych dniach października w Londynie ogłoszono wyniki konkursu Oceanograficznego Fotografa Roku 2022 ! Tegorocznym zdobywcą pierwszego miejsca został – po raz drugi – wywodzący się z Polinezji Francuskiej fotograf Ben Thouard. Thouard. Zdobył główną nagrodę dzięki podwodnemu obrazowi surfera na ogromnej fali w pobliżu wioski Teahupo’o na Tahiti. „To niewidoczna część surfowania” – powiedział Thouard cytowany przez portal Oceanographic.
Celem Ocean Photographers 2022 jest nie tylko prezentacja piękna oceanu, ale też zagrożeń cywilizacyjnych, przed przed którymi stoi. Ten coroczny konkurs fotograficzny jest organizowany przez Oceanographic Magazine we współpracy z Blancpain, Princess, Yachts i Tourism Western Australia oraz przy wsparciu organizacji ochrony przyrody SeaLegacy.
„W tegorocznej edycji czołówka zwycięskich fotografów skupiła się jednak nie tyle na samych oceanach, co na ludzkich zmaganiach z tym potężnym żywiołem” – pisze komentator portalu www.well.pl.
W tym roku zwycięzca konkursu Fotografa Roku Oceanu otrzyma nagrodę w wysokości 1500 funtów oraz wycieczkę do rafy Ningaloo w Australii Zachodniej, która została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Wystawę zwycięskich fotografii zorganizowano w londyńskim Tower Bridge. Zdjęcia, które wygrały w poszczególnych kategoriach lub znalazły się wśród finalistów, można obejrzeć na stronie konkursu https://oceanographicmagazine.com/winners-gallery/
(raj)
Źródło: oceanographicmagazine.com/, explorersweb.com
mmon Sense.










Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).