Blog

Najpiękniejsze podwodne fotografie świata
Polski fotograf Rafał Makieła zajął 3 miejsce w prestiżowym konkursie fotografii podwodnej World Photoshootout 2021 w kategorii UW Fashion.
Wyniki konkursu 2021 ogłoszono podczas wydarzenia online w sobotę 29 stycznia br. Zwyciężyła Hannah Le Leu z pięknym wizerunkiem małego żółwia.
WORLD SHOOTOUT to ogólnoświatowy konkurs, w którym fotografowie amatorzy i profesjonalni zgłaszają zdjęcia w 12 kategoriach. Hasłem tegorocznej edycji było „Pictures of Your Life”, a fotografowie zostali zaproszeni do zgłaszania swoich podwodnych zdjęć zrobionych w dowolnym miejscu i czasie na świecie. Swoje prace zgłosiło 618 fotografów z 54 krajów świata.
Konkurs organizowany jest od 16 lat. Każdego roku jego ranga rosła i obecnie jest już wiodącym wydarzeniem w świecie fotografii podwodnej, nazywanym niekiedy „Olimpiadą fotografii podwodnej”. Według producenta Davida Pilosofa wartość przyznanych nagród przekroczyła już milion dolarów, z czego 267 000 dolarów przyznano w formie nagród pieniężnych.
Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia dostępne są w albumach wydanych w formie papierowej i cyfrowej, dostępnej na stronie https://www.worldshootout.org/album2021-web222.pdf .
Papierową wersję albumu można zamówić tu: >>>>
https://www.worldshootout.org/c/Album-2021
(raj)
Żródło: WORLD SHOOTOUT

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.