Blog

Najpiękniejsze podwodne fotografie świata
Polski fotograf Rafał Makieła zajął 3 miejsce w prestiżowym konkursie fotografii podwodnej World Photoshootout 2021 w kategorii UW Fashion.
Wyniki konkursu 2021 ogłoszono podczas wydarzenia online w sobotę 29 stycznia br. Zwyciężyła Hannah Le Leu z pięknym wizerunkiem małego żółwia.
WORLD SHOOTOUT to ogólnoświatowy konkurs, w którym fotografowie amatorzy i profesjonalni zgłaszają zdjęcia w 12 kategoriach. Hasłem tegorocznej edycji było „Pictures of Your Life”, a fotografowie zostali zaproszeni do zgłaszania swoich podwodnych zdjęć zrobionych w dowolnym miejscu i czasie na świecie. Swoje prace zgłosiło 618 fotografów z 54 krajów świata.
Konkurs organizowany jest od 16 lat. Każdego roku jego ranga rosła i obecnie jest już wiodącym wydarzeniem w świecie fotografii podwodnej, nazywanym niekiedy „Olimpiadą fotografii podwodnej”. Według producenta Davida Pilosofa wartość przyznanych nagród przekroczyła już milion dolarów, z czego 267 000 dolarów przyznano w formie nagród pieniężnych.
Nagrodzone i wyróżnione zdjęcia dostępne są w albumach wydanych w formie papierowej i cyfrowej, dostępnej na stronie https://www.worldshootout.org/album2021-web222.pdf .
Papierową wersję albumu można zamówić tu: >>>>
https://www.worldshootout.org/c/Album-2021
(raj)
Żródło: WORLD SHOOTOUT

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).