Blog

Największa boja na Bałtyku
280 ton waży wielka boja, jaką Lotos Petrobaltic zakupił dla potrzeb morskiej kopalni ropy na złożu B8. Nowa boja cumowniczo-przelewowa CALM (Catenary Anchor Leg Mooring) o średnicy 16 metrów i wysokości 7 metrów będzie elementem linii eksportowej ropy z platformy na tankowiec.
Pływająca boja CALM pełni podwójną funkcję – utrzymuje tankowiec zacumowany w jednym punkcie oraz transportuje na niego płyny (zazwyczaj ropę naftową lub produkty rafinowane), jednocześnie pozwalając statkowi na swobodne obracanie się zgodnie z kierunkiem wiatru.
Boja składa się z kadłuba i stołu obrotowego, do którego przycumowany jest tankowiec. Obiekt jest zakotwiczony 6 kotwicami zaciągniętymi w dnie. Boję z kotwicami łączy 6 łańcuchów – każdy o długości ok. 350 m. Sama boja pozwala na swobodny ruch w górę i w dół (razem z falami), na boki oraz w ruchach kołyszących.
Ropa jest ładowana na tankowiec za pomocą leżącej na dnie linii eksportowej i elastycznych węży podwodnych, które są podłączone do boi. Wewnątrz boi znajduje się skomplikowane łożysko obrotowe.
Zakotwiczony kadłub boi nie obraca się.
Tą funkcję pełni stół obrotowy, na którym znajduje się część orurowania do węży pływających i zestaw do cumowania tankowca. Stół obrotowy jest elementem ważącym ok. 100 ton i jest osadzony na łożysku zewnętrznym na konstrukcji kadłuba. Zatem łożysko przenosi bezpośrednio obciążenie z zestawu cumowniczego tankowca na kadłub, a dalej do zestawu kotwic.
280-tonową boję przewieziono z Rotterdamu do Gdańska w pierwszy weekend lutego br. Po zaadaptowaniu do warunków panujących na złożu B8 i zastosowanego tam systemu przesyłu ropy przejdzie proces certyfikowania przez Polski Rejestr Statków. Po jego zakończeniu zostanie przeholowana 60 mil od brzegu na miejsce docelowe.
Złoże B8 to jedno z największych eksploatowanych złóż ropy na Bałtyku . Położone jest w rejonie koncesyjnym Łeba, w odległości około 63 km na północ od przylądka Rozewie, w wyłącznej strefie ekonomicznej RP. Głębokość morza w tym rejonie kształtuje się na poziomie 81-84 metrów. Jego potencjał wydobywczy szacuje się na 3,6 mln ton ropy naftowej oraz 432 mln m sześc. gazu. Szacowana roczna produkcja powinna wynieść ok. 250 tys. ton ropy (ok. 5 tysięcy baryłek dziennie).
Produkcja ze złoża rozpoczęła się 30 września 2015 roku. Pierwszy tankowiec z ropą z tego złoża dobił do portu w drugiej połowie grudnia 2015 r.
LOTOS Petrobaltic to spółka zależna Grupy LOTOS S.A. Firma posiada koncesje na poszukiwanie, rozpoznawanie i eksploatację złóż węglowodorów w polskiej strefie ekonomicznej Morza Bałtyckiego. Zasoby ropy naftowej i gazu ziemnego LOTOS Petrobaltiku szacowane są na ponad 64 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej (tzw. boe – barrels of equivalent). LOTOS Petrobaltic obecny jest również na Norweskim Szelfie Kontynentalnym poprzez spółkę LOTOS E&P Norge. Dodatkowo spółka jest właścicielem firmy LOTOS Geonafta – największego producenta ropy naftowej na Litwie.
Łączne średnie wydobycie LOTOS Petrobaltiku wyniosło w I kw. 2016 r. blisko 30 tys. baryłek ekwiwalentu ropy dziennie.
(raj)
Źródło: Lotos Petrobaltic

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).