Blog

Największa farma fotogalwaniczna świata.
Budowana 800 km na południe od miasta Darwin w północnej Australii elektrownia słoneczna ma być największą farmą fotogalwaniczną na świecie.
Panele zainstalowane na powierzchni ponad 12 tys. hektarów mają wytwarzać od 17 do 20 GW energii. Elektrownia ma być połączona z potężnym magazynem energii o pojemności od 36 do 42 GWh. „Naszą wizją jest zbudowanie pierwszej na świecie międzykontynentalnej sieci energetycznej” – podaje australijska firma Sun Cable na swojej stronie internetowej. Koszt inwestycji szacowany jest na ponad 30 miliardów dolarów.
Projekt o nazwie Australia-Asia PowerLink ma połączyć dwa kontynenty – zgodnie z założeniami wytwarzana w Australii energia będzie dostarczana do azjatyckiego Singapuru. W linii prostej to aż 3351 kilometrów, wytwarzana przez australijską farmę fotowoltaiczną „zielona energia” będzie transportowana transkontynentalnym kablem podmorskim o łącznej długości 4200 kilometrów. Jeśli pokonane zostaną ogromne, nie do końca jeszcze znane wyzwania inżynierskie, będzie to najdłuższa tego typu instalacja na świecie. Zakłada się, że dostarczanych 3,2 GW energii elektrycznej pozwoli na pokrycie około 15 proc. zapotrzebowania Singapuru na prąd.
Lokalizacja inwestycji nie jest przypadkowa. Sun Cable informuje, że rejon ten to jedno „z najbardziej niezawodnie nasłonecznionych miejsc na świecie”. Australia ma najwyższy na świecie zasób energii słonecznej na mieszkańca. Jak podał „The Sydney Morning Herald” w 2018 roku rządowi specjaliści ocenili, że Australia otrzymuje średnio 58 milionów PJ (petadżuli) promieniowania słonecznego rocznie . Stwierdzono, że energia padająca na farmę fotowoltaiczną o wymiarach 50 na 50 kilometrów wystarczyłaby do zaspokojenia całego zapotrzebowania Australii na energię elektryczną. „Dla kontrastu – spalanie całego australijskiego węgla, ropy, gazu, uranu i innych paliw niekopalnych zapewniłoby nieco więcej, niż jedną dziesiątą ilości energii słonecznej, którą otrzymujemy każdego roku za darmo” – stwierdza najstarszy australijski dziennik.
Budowa ma się zakończyć w 2027 roku.
Peta – przedrostek jednostki miary oznaczający mnożnik 1015 = 1 000 000 000 000 000 (biliard, czyli tysiąc bilionów).
(raj)
Źródło: Sun Cable, The Sydney Morning Herald”.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).