Blog

Największy statek pasażerski świata
„Wonder of the Seas” jest największym statkiem wycieczkowym na świecie. Ma długość 362 metrów (więcej, niż trzy boiska piłkarskie na stadionie szczecińskiej „Pogoni”), szerokość 66 metrów, wagę 230 tysięcy ton i zanurzenie ponad 9 metrów.
Na 18 pokładach, w 2867 kabinach może pomieścić 6800 pasażerów i 2400 członków załogi. Łącznie ponad 9 tysięcy osób. Będzie to więc małe pływające miasteczko.
Nowy statek pasażerki zaoferuje swoim pasażerom niezwykłe atrakcje. BOARDWALK to pasaż spacerowy na świeżym powietrzu, w tylnej części statku, klasyczną ręcznie rzeźbioną karuzelą, bliźniaczymi ścianami wspinaczkowymi(24 metry) i Aquaparkiem. na rufie statku.
W okolicy Pool & Sports Zone znajdują się symulatory surfingu, baseny i wiry, linia tyrolska na wysokości dziesięciu pokładów oraz dziesięciopiętrowa zjeżdżalnia. W okolicy znajdują się również boiska do koszykówki i siatkówki oraz pole do minigolfa. THE ENTERTAINMENT PLACE zaoferuje gościom nocne pokazy i oryginalne produkcje w Teatrze Królewskim. W okolicy znajdą się również lodowiska oraz Spotlight Karaoke, które umożliwi pasażerom udział w karaoke przed publicznością. Przy PROMENADZIE KRÓLEWSKIEJ znajdą si ę sklepy, restauracje (dziewięć bezpłatnych, 12 specjalistycznych lokali gastronomicznych oraz 12 barów na całym statku ) i centra rozrywkowe. W znajdującym się w sąsiedztwie Spa & Fitness Center zostanie wydzielone centrum spa i fitness, oferujące zajęcia z dynamicznych ćwiczeń na pełnowymiarowej siłowni i zabiegi spa.
Na statku urządzony te z będzie też Central Park – pierwszy pływający „żywy” park, w którym znajdzie się ponad 20 tysięcy roślin. Inne udogodnienia na pokładzie statku wycieczkowego Wonder of the Seas to centrum konferencyjne, centrum medyczne i apteka. Opcje rozrywki będą obejmować ekran filmowy na świeżym powietrzu, kasyno i salę koncertową.
Największy, jak dotąd, statek pasażerski świata zakończył właśnie pierwszą czterodniową podróż. Na 24 sierpnia, na porę przypływu, a więc około godz. 5.00 rano, zaplanowano powrót kolosa do francuskiego portu Saint-Naizaire po próbach morskich przeprowadzonych wzdłuż wybrzeży Francji.
Jak podaje armator jednostki – The Royal Carribbean International – przeprowadzono siedemdziesiąt testów sprawdzających parametry techniczne statku: osiąganą prędkość, zużycie paliwa, stateczność, poziom hałasu i wibracji.
Budowa wycieczkowca rozpoczęła się w kwietniu 2019 roku ceremonią cięcia blach w stoczni Chantiers de l’Atlantique w Saint-Naizaire . Stępkę położona w październiku 2019 r. Zwodowany został 5 września 2020 roku.
W pierwszy rejs „Wonder of the Seas” wypłynie wiosną 2022 roku z Szanghaju. Do listopada 2022 roku wycieczkowiec odbędzie cykl podróży (od 4 do 9 nocy) przez Daleki Wschód do Japonii. Między listopadem 2022 a styczniem 2023 r. statek wypływał będzie z Hongkongu, oferując świąteczne i noworoczne rejsy do Chan May w Wietnamie, Busan i Jeju w Korei Południowej , Kochi i Okinawa w Japonii oraz Taipei w Chinach.
Debiut zaplanowano pierwotnie na 2021 rok, ale plany stoczniowców i armatora pokrzyżowały ograniczenia wynikające z pandemii VOVID-19. Na rejsy inaugurujące sezon można już rezerwować kabiny, ale niżej podpisany nie jest tą formą zwiedzania świata zainteresowany. Woli bardziej kameralne wyprawy.
(raj)
Źródła: www.royalcaribbeanblog.com, www.ship-technology.com, portalmorski.pl
Fot. Royal Caribbean PR

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).