Blog

Największy wybuch wulkanu od 30 lat
Wybuch częściowo podwodnego wulkanu Hunga Tonga-Hunga Ha’apai jest tak dokładnie relacjonowany przez światowe agencje, że zainteresowani tą tematyką mogą go oglądać niemal jak w bezpośredniej transmisji telewizyjnej.
To niezwykłe zjawisko o spektakularnej skali – chmura wulkaniczna po wybuchu osiągnęła wysokość około 20 km. Tomasz Rutkowski – fotograf, filmowiec, pasjonat geografii i paleontologii – opublikował na swoim profilu Facebook grafikę, w której wielka wulkaniczna chmura „nałożona” została na mapę Polski. Wulkaniczne pyły przykryły niemal całą powierzchnię naszego kraju.
Wybuch słyszalny był na odległość ponad 2 tysięcy kilometrów a fala, którą wywołał, dotarła aż do odległego o 9300 km Peru. Ocenia się, że był to najpotężniejszy wybuchu wulkanu na świecie od 30 lat.
„Była to jedna z najsilniejszych eksplozji XXI wieku, którą odczuł cały świat” – podaje portal Geek Week. Wulkan wybuchł w sobotę 15 stycznia br. Eksplodował na niewielkiej (200 ha) wyspie, znajdującej się około 60 km od stolicy Królestwa Tonga. Dla naukowców nie był zaskoczeniem – archipelag znajduje się na styku pacyficznej i oceanicznej płyty tektonicznej. „Ta pierwsza zanurzając się pod drugą, tworzą rów Tonga, drugi najgłębszy rów oceaniczny na świecie. Jego maksymalna głębokość wynosi aż 10 882 metry” – informuje portal. Hunga Tonga znajduje się w samym centrum pasa wulkanicznych stożków, rozciągających się kilkadziesiąt kilometrów od Tonga, na linii północ-południe.
Po wybuchu wulkanu Japońska Agencja Meteorologiczna ogłosiła stan zagrożenia tsunami. Spodziewali się fal o wysokości do 3 metrów, ewakuowano ponad 200 tys. ludzi. Ostrzeżenie odwołano po 14 godzinach gdy okazało się, że skutki erupcji nie będą jednak dla Japonii tak groźne. Ostrzeżenie przed tsunami wydało również nowozelandzkie centrum zarządzania kryzysowego.
Wiele stacji meteorologicznych świata odnotowało również gwałtowny wzrost ciśnienia wywołany eksplozją. O niewielkim, chwilowym wzroście ciśnienia, poinformowali również pracownicy stacji na Kasprowym Wierchu. Skutkiem wybuchu jest też przedostanie się do atmosfery wielu ton pyłów i popiołów – mogą one ograniczyć promieniowanie słoneczne docierających do Ziemi, co może zmniejszyć średnie temperatury na Pacyfiku.
Królestwo Tonga – państwa leżącego na archipelagu o tej samej nazwie, położonego w Polinezji na Południowym Pacyfiku, pomiędzy Nową Zelandią a Hawajami. Tworzy je ok. 170 wysp, przeważnie niskich, koralowych atoli, z których nieliczne są pochodzenia wulkanicznego z czynnymi wulkanami. Archipelag Tonga znajduje się w tzw. pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie ciągłych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).