Blog

NanoseenX odsala o oczyszcza wodę morską
W ciągu kilku miesięcy po założeniu firmy w 2020 roku stworzyli NanoseenX – pierwsze na świecie rozwiązanie do odsalania i oczyszczania wody, które nie wymaga zasilania energią. Wykorzystane w nim nanomembrany zamieniają słoną, słonawą wodę i ścieki w czystą wodę pitną w przeciągu 2 minut.
Opracowana przez toruński start-up Nanoseen nanotechnologia jest dostosowana do każdej strefy klimatycznej i może być użyta w każdym miejscu na Ziemi. NanoseenX może być używany na plaży, wiosce czy górach – miejscach, gdzie istnieje problem z dostępem do wody pitnej i co jest również ważne, gdzie jest znaczący problem do energii elektrycznej.
„Technologia NanoseenX, wymyślona przez chemika Bartosza Kruszkę, ma szansę rozwiązać problemy z brakiem wody na całym świecie. Filtrującymi nanomembranami z Torunia interesują się globalne firmy” – skomentował sukces twórcy młodego toruńskiego naukowca „Forbes”.
Innowacyjna technologia wykorzystuje specjalnie stworzone nanomembrany, które mają zdolność zatrzymywania zanieczyszczeń i soli w swoich porach i są ułożone kaskadowo wewnątrz cylindrycznego urządzenia w celu wykorzystania siły grawitacji do przeprowadzenia filtracji, eliminując potrzebę wykorzystanie energii lub ciśnienia. Nanomembrany zawierają regulowane i kontrolowane pory o różnej wielkości – najmniejszy z nich ma około 0,1 do 0,8 nm, dzięki czemu mają zdolność wychwytywania różnych zanieczyszczeń i soli.
Woda jest oczyszczana i odsalana na poszczególnych etapach danej funkcjonalności membrany, „krok po kroku” od największych zanieczyszczeń lub jonów do najmniejszych. Zanieczyszczenia wody i jony soli są zatrzymywane na poziomie membrany w niezwykle selektywny sposób z bardzo wysoką wydajnością.
NnoseenX wykorzystuje proces prostej filtracji, który polega na przepływie grawitacyjnym, nie wymaga więc dostępu do energii czy ciśnienia. Rozwiązanie jest łatwo skalowalne, niezwykle ekologiczne, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, nie powoduje emisji CO2 i nie wymaga dużych powierzchni oraz wysokich kosztów inwestycyjnych w porównaniu do technologii stosowanych w dużych zakładach odsalających wodę. Jest to najtańsza i najbardziej proekologiczna metoda do pozyskiwania wody pitnej. Poza odsalaniem wody oczyszcza ją także z mikro i nanoplastików, bakterii, wirusów, jonów metali lekkich i ciężkich itp.
Rozwiązanie zostało przetestowane w warunkach rzeczywistych w Sopocie, gdzie w pierwszej siedzibie firmy Bartosza Kruszki filtrowano wodę z Bałtyku. Urządzenie pozwala ono na otrzymanie 200 ml wody pitnej w przeciągu około 2 minut.
(raj)
Źródła: Nanoseen, Nanonet, Forbes

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.