Blog

NanoseenX odsala o oczyszcza wodę morską
W ciągu kilku miesięcy po założeniu firmy w 2020 roku stworzyli NanoseenX – pierwsze na świecie rozwiązanie do odsalania i oczyszczania wody, które nie wymaga zasilania energią. Wykorzystane w nim nanomembrany zamieniają słoną, słonawą wodę i ścieki w czystą wodę pitną w przeciągu 2 minut.
Opracowana przez toruński start-up Nanoseen nanotechnologia jest dostosowana do każdej strefy klimatycznej i może być użyta w każdym miejscu na Ziemi. NanoseenX może być używany na plaży, wiosce czy górach – miejscach, gdzie istnieje problem z dostępem do wody pitnej i co jest również ważne, gdzie jest znaczący problem do energii elektrycznej.
„Technologia NanoseenX, wymyślona przez chemika Bartosza Kruszkę, ma szansę rozwiązać problemy z brakiem wody na całym świecie. Filtrującymi nanomembranami z Torunia interesują się globalne firmy” – skomentował sukces twórcy młodego toruńskiego naukowca „Forbes”.
Innowacyjna technologia wykorzystuje specjalnie stworzone nanomembrany, które mają zdolność zatrzymywania zanieczyszczeń i soli w swoich porach i są ułożone kaskadowo wewnątrz cylindrycznego urządzenia w celu wykorzystania siły grawitacji do przeprowadzenia filtracji, eliminując potrzebę wykorzystanie energii lub ciśnienia. Nanomembrany zawierają regulowane i kontrolowane pory o różnej wielkości – najmniejszy z nich ma około 0,1 do 0,8 nm, dzięki czemu mają zdolność wychwytywania różnych zanieczyszczeń i soli.
Woda jest oczyszczana i odsalana na poszczególnych etapach danej funkcjonalności membrany, „krok po kroku” od największych zanieczyszczeń lub jonów do najmniejszych. Zanieczyszczenia wody i jony soli są zatrzymywane na poziomie membrany w niezwykle selektywny sposób z bardzo wysoką wydajnością.
NnoseenX wykorzystuje proces prostej filtracji, który polega na przepływie grawitacyjnym, nie wymaga więc dostępu do energii czy ciśnienia. Rozwiązanie jest łatwo skalowalne, niezwykle ekologiczne, zmniejsza negatywny wpływ na środowisko, nie powoduje emisji CO2 i nie wymaga dużych powierzchni oraz wysokich kosztów inwestycyjnych w porównaniu do technologii stosowanych w dużych zakładach odsalających wodę. Jest to najtańsza i najbardziej proekologiczna metoda do pozyskiwania wody pitnej. Poza odsalaniem wody oczyszcza ją także z mikro i nanoplastików, bakterii, wirusów, jonów metali lekkich i ciężkich itp.
Rozwiązanie zostało przetestowane w warunkach rzeczywistych w Sopocie, gdzie w pierwszej siedzibie firmy Bartosza Kruszki filtrowano wodę z Bałtyku. Urządzenie pozwala ono na otrzymanie 200 ml wody pitnej w przeciągu około 2 minut.
(raj)
Źródła: Nanoseen, Nanonet, Forbes

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).