Wernisaż wystawy SPAWACZE / WELDERS zaprosił zebranych do szczególnej przestrzeni pytań o przemijanie, nieobecność i kondycję współczesnego świata pracy. Przestrzeni, w której metafizyka przenika materialność.
Prace składające się na wystawę Jerzego Lipczyńskiego wykorzystują koncepcję „przedstawienia przez nieobecność”, tworząc swoisty „rząd dusz”. Sylwetki postaci, choć uformowane w ludzkie kształty, pozostają puste, co inspiruje interpretację ich znaczenia. Nieobecność spawaczy w instalacji symbolizuje zanik tradycyjnych zawodów i stopniowe marginalizowanie pracy fizycznej w obliczu dynamicznych przemian technologicznych i społecznych.
Pustka w dziele może być rozumiana zarówno przez pryzmat europejskiego nihilizmu Friedricha Nietzschego, który pisał o „śmierci Boga” i kryzysie wartości, jak i przez buddyjską koncepcję śunjaty, zgodnie z którą każda forma jest przemijająca i pozbawiona trwałej esencji. W tym kontekście dzieło nie tylko przedstawia pustkę, lecz również zaprasza widza do jej wypełnienia własnym doświadczeniem i refleksją.
Jak powiedział ks. Jan Twardowski: „Nawet monolog może być ukrytym dialogiem” – podobnie instalacja artysty prowokuje do refleksji, poprzez którą „pusta” forma zostaje wypełniona żywą myślą, a więc życiem.
Wystawa SPAWACZE / WELDERS stawia pytania o rolę człowieka w świecie, w którym tradycyjne wartości pracy i rzemiosła ustępują miejsca nowym, nie zawsze uchwytnym kierunkom rozwoju cywilizacyjnego.
Wstęp na wystawę jest wolny. Zainteresowanych zapraszamy do Strefy Wystaw Czasowych Morskiego Centrum Nauki (I piętro).














































