Blog

Nie tylko żagle
Energia wiatru ponownie zaczyna napędzać transport morski. Konkurencją dla silników spalinowych stają się nie tylko żagle, ale też tzw. Rotory Flettnera – przypominające kominy, obracające się kolumny ustawiane na pokładach statków. To pomocniczy system napędu wiatrowego, pozwalający na zmniejszenie zużycia paliwa do 20 proc., a emisję spalin do 25 proc.
W połowie maja 2021 r. norweska firma Norsepower Oy Ltd., która jest wiodącym światowym dostawcą pomocniczych systemów napędu wiatrowego, ogłosiła instalację pięciu uchylnych instalacji wirnikowych na pokładzie nowobudowanego masowca, przeznaczonego do obsługi rudy wydobywanej w brazylijskich kopalniach Vale. Nowy statek (VLOC 325 000 DWT) zbudowany zostanie w Chinach.
Wyposażony zostanie w pięć żagli z wirnikiem o wysokości 24 mi średnicy 4 m., które będzie można przechylać za pomocą siłowników hydraulicznych, dzięki czemu nie będą one utrudniały prac przeładunkowych prowadzonych na statku.
Z przeprowadzonych przez Norsepower analiz wynika, że wykorzystana w tym projekcie technologia pozwoli na zwiększenie wydajności napędu potężnego statku do 8% oraz na redukcję emisji do 3400 ton CO2 rocznie.
Jak zapewnia firma Vale w komunikacie prasowym żagiel z wirnikiem Norsepower jest pierwszą zweryfikowaną przez firmę zewnętrzną i działającą komercyjnie technologią pomocniczego napędu wiatrowego dla światowego przemysłu morskiego. Rozwiązanie jest w pełni zautomatyzowane – Rotor Sails uruchamia się automatycznie, kiedy wiatr jest wystarczająco silny, aby zapewnić oszczędności paliwa i emisji.
Z informacji publikowanych przez Norsepower na stronie internetowej wynika, że wirniki tej firmy zazwyczaj zapewniają od 5 do 20% oszczędności paliwa. Technologia Norsepower Rotor Sail jest odpowiednia dla większości typów statków: tankowców, masowców, statków wycieczkowych, statków RoRos, RoPax, drobnicowców i promów. Żagle są zautomatyzowane, dzięki czemu ich obsługa nie obciąża załogi. Kompozytowa technologia produkcji sprawia, że są lekkie, wyjątkowo dobrze wyważone, solidne i niezawodne. Dzięki technologii przeciwoblodzeniowej i odpowiednim systemom wentylacyjnym można je eksploatować w każdych warunkach pogodowych – od klimatu arktycznego po tropikalny.
Nie jest to pierwsza jednostka, wyposażona przez Norsepower w napęd wirnikowy. W sierpniu 2018 r. Rotor Sails na statku „Maersk Pelican” (obecnie „Timberwolf” zainstalowane zostały dwa rotory o wymiarach 30 x 5 m. Niezależne pomiary przeprowadzone przez Lloyd’s Register do końca 2019 r. potwierdziły oszczędności na poziomie 8,2%.
Rotor Sails zostały zainstalowane również na dwóch statkach pasażerskich. Na „M/V Kopenhaga” firmy Scandlines wykorzystywany jest żagiel wirnikowy 30×5, zmniejszając emisje hybrydowego promu obsługującego trasę między Rostockiem (DE) a Gedser (DK).
Prom wycieczkowy „M/S Viking Grace” wykorzystuje Rotor Sail 24×4. Dzięki dodaniu technologii Norsepower statek był w stanie jeszcze bardziej zredukować emisje, spalanie paliwa i koszty paliwa – emisję dwutlenku węgla zmniejszono o około 900 ton rocznie, uzyskano ekwiwalent redukcji 300 ton paliwa LNG rocznie, co czyni go pierwszym w historii globalnym statkiem hybrydowym z napędem elektrycznym LNG i wiatrem.
(raj)
Żródło: Norsepower, Vale

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).