Blog

Niewyczerpalne źródło energii?
Japonia zamierza wykorzystać moc prądów morskich do wytwarzania energii elektrycznej. Po dziesięciu latach prób i testów podjęta zostanie pierwsza próba pozyskanie jej bezpośrednio z dna oceanów.
Japoński koncern IHI Corporation planuje umieścić gigantyczną superturbinę o nazwie „Kairyu” w Prądze Kuroshio, jednym z najsilniejszych na świecie, biegnącym wzdłuż wschodniego wybrzeża Japonii. Urządzenie waży około 330 ton. Tworzy je 20-metrowy kadłub oraz dwa zainstalowane po obu stronach cylindryczne generatory, automatycznie ustawiające się do zmieniającego swój kierunek prądu morskiego. W zależności od zmieniających się warunków „Kairyu” może zmieniać głębokość a specjalny system czujników pozwala na ustawienie łopat wirników turbiny pod optymalnym kątem. „Kairyu” ma być zakotwiczony na głębokości od 30 do 50 metrów.
„Przetestowany w jednym z najsilniejszych prądów oceanicznych na świecie, prototypowy generator może zwiastować początek nowego strumienia energii odnawialnej” – twierdzi Bloomberg.
Jeśli prototypowa konstrukcja spełni oczekiwania planowane jest zainstalowanie kolejnych, tworzących kompleksy podwodnych elektrowni. „Twórcy „Kairyu” są przekonani, że ich projekt wkrótce rozwiąże problemy energetyczne Japonii. Jako dowód przedstawiają proste wyliczenie. Elektrownie wiatrowe czy fotowoltaiczne wykorzystujące energię słoneczną mają współczynnik wydajności wynoszący od 10 do 40 procent. Tymczasem turbina wykorzystująca siłę prądu oceanicznego potrafi mieć wydajność sięgającą nawet 70 procent.” – podaje portal GeekWeek.
Japońska Organizacja Rozwoju Nowej Energii i Technologii Przemysłowych (NEDO) szacuje, że przy wykorzystaniu odpowiedniej technologii urządzenia mogłyby generować 200 gigawatów mocy, czyli do 60 procent zapotrzebowania na energię elektryczną w tym kraju
(raj)
Źródła: GeekWeek, instalki.pl, Bloomberg.com

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).