Blog

Nieziemska Tokarczuk krąży wokół Słońca
– Tą planetoidą chciałbym podziękować Pani Tokarczuk nie tylko za jej cudowną literaturę ale również społeczne zaangażowanie. Pełne radosnej autentyczności i klasy.
Mam nadzieję, że kiedyś będziemy mogli spotkać Panią i wręczyć osobiście potwierdzenie, że jest Pani „właścicielką” kosmicznej półtorakilometrowej skały, która najpewniej od setek milionów lat okrąża i będzie okrążać Słońce pomiędzy Marsem a Jowiszem – napisał na swoim Facebook’owym profilu Michał Żołnowski, który wraz z Michałem Kusiakiem 12 września 2013 roku odkryli nową planetoidę i nadali jej nazwę TOKARCZUK. Pomysł ten zaakceptowała Międzynarodowa Unia Astronomiczna i po publikacji w „WGSBN Bulletin #5”, oficjalnym wydawnictwie Grupy Roboczej ds. Nazewnictwa Małych Ciał, obiekt odkryty przez polskich „łowców planetoid” obiekt noszący wcześniej oznaczenie 2013 YH47 formalnie nosi imię polskiej noblistki.
Orbita TOKARCZUK (oficjalny numer katalogowy – 555468) przebiega w głównym pasie planetoid. Obiekt krąży pomiędzy Marsem a Jowiszem. Na okrążenie Słońca potrzebuje 4,71 ziemskich lat.
Jak podaje „Urania – Postępy Astronomii”, portal Polskiego Towarzystwa Astronomicznego – (555468) TOKARCZUK to nie jedyna z nowych polskich planetoid. 2013 AT24 otrzymała nazwę ŻYWIEC (rodzinne miasto Michała Kusiaka) a 2013 QS96 to planetoida MONIKA (na cześć Moniki Ponikiewskiej, zajmującej się znakowaniem szlaków górskich w Beskidach, narzeczonej Michała Kusiaka). Na wniosek młodych polskich astronomów obiekt2015 FW291 otrzymał nazwę CHRISNOLAN (na cześć Christophera Ewdarda Nolana, brytyjsko-amerykańskiego reżysera, producenta i scenarzysty filmowego, który otrzymał 36 nominacji do Oscara, a statuetką miał okazję cieszy się aż 11 razy) a 2015 DM66 nosi obecnie nazwę SONBIRD – zespołu muzycznego z Żywca, grającego muzykę z gatunku indie rock.
– Poszukiwanie planetoid było jedną z najważniejszych, najwspanialszych przygód mojego życia, spełnieniem największych dziecięcych marzeń o byciu odkrywcą nieznanych lądów. Jestem pewien, że dla Michała też – napisał Michał Żołnowski – Kiedy dziesięć lat temu rozpoczynaliśmy z Michałem w moim włoskim obserwatorium Rantiga ten szalony projekt nie mieliśmy żadnej gwarancji, że możliwe będzie odkrywanie asteroid w ramach niezależnego, prywatnego projektu. Setki nieprzespanych nocy zaowocowały odkryciami, które powoli są potwierdzane przez inne obserwatoria. To niesłychanie skomplikowany proces, który ma na celu precyzyjne określenie orbity nowego obiektu, tak aby wiadomo było jak się porusza dziś, za rok, jak i za kilkaset lat.
Warto więc marzyć, warto marzenia spełniać. Spójrzcie więc w niebo, a jeśli wyda się Wam zbyt odległe – zapraszamy do Planetarium Morskiego Centrum Nauki, które rozpocznie działalność pod koniec przyszłego roku.
Asteroid: 555468 Tokarczuk
(oficjalny cytat, który niedługo będzie na stronie NASA)
„Olga Tokarczuk (b. 1962) is a Polish writer and social activist. Her works presents pancultural insight into the eastern European region seen as a land, where large historical events interline with the life of ordinary people. She was awarded the 2018 Nobel Prize in Literature. She is also an activist for the rights of women, minorities and animals”.
Ref. WGSBN 1,#5
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).