Blog

NOKIA connecting people. Na Księżycu.
Nokia wybrana została przez NASA do zbudowania pierwszej sieci komórkowej na Księżycu. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA ogłosiła, że fińskie przedsiębiorstwo zajmujące się technologiami telekomunikacyjnymi, znane głównie z produkcji telefonów komórkowych, odpowiedzialne będzie za wdrożenie pierwszego systemu komunikacji LTE/4G w kosmosie.
– Niezawodne, odporne i wydajne sieci komunikacyjne będą kluczem do wspierania trwałej obecności ludzi na powierzchni Księżyca. Budując pierwsze wysokowydajne rozwiązanie sieci bezprzewodowej na Księżycu, Nokia Bell Labs po raz kolejny umieszcza sztandar pionierskich innowacji wykraczających poza konwencjonalne ograniczenia – powiedział Marcus Weldon, dyrektor ds. Technologii w firmie Nokia i prezes Nokia Bell Labs.
NOKIA współpracować będzie z Intuitive Machines z Teksasu – firmą zajmującą się projektowaniem systemów technologicznych dla statków kosmicznych.
„Sieć LTE firmy Nokia – prekursor 5G – idealnie nadaje się do zapewniania łączności bezprzewodowej dla wszelkich działań, które muszą wykonywać astronauci, umożliwiając komunikację głosową i wideo, wymianę danych telemetrycznych i biometrycznych oraz wdrażanie i kontrolowanie robotów i czujników” – podano w komunikacie prasowym.
Pionierskie rozwiązania Nokia Bell Labs zostaną wykorzystane do zbudowania i wdrożenia już pod koniec 2022 r. pierwszego ultrakompaktowego, energooszczędnego, odpornego na warunki kosmiczne, kompleksowego rozwiązania LTE na powierzchni Księżyca. Nokia współpracuje z Intuitive Machines (firma z Teksasu zajmującą się projektowaniem systemów technologicznych dla statków kosmicznych) w celu integracji tej sieci z lądownikiem księżycowym i dostarczenia jej na powierzchnię Księżyca.
Sieć skonfiguruje się samoczynnie, bez udziału człowieka, stając się pierwszym systemem komunikacji LTE na Księżycu. Zapewni możliwości komunikacyjne dla wielu różnych zastosowań transmisji danych, w tym ważnych funkcji dowodzenia i kontroli, zdalnego sterowania łazikami księżycowymi, nawigacji w czasie rzeczywistym i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości. Jak zapewnia NOKIA – wszystkie te aplikacje komunikacyjne są niezbędne do długoterminowej obecności człowieka na powierzchni Księżyca.
Sieć księżycowa Nokii składać się będzie ze stacji bazowej LTE ze zintegrowanymi funkcjami Evolved Packet Core (EPC), sprzętu użytkownika LTE, anten RF oraz oprogramowania do kontroli operacji i konserwacji (O&M) o wysokiej niezawodności. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w sposób umożliwiający przetrwanie trudnych warunków startu i lądowania na Księżycu oraz działanie w ekstremalnych warunkach kosmicznych.
Sieć komórkowa w technologii LTE uruchomiona zostanie na Ksieżycu kosztem 14,1 mln dolarów. Kontrakt jest częścią ARTEMIS – amerykańskiego programu lotów kosmicznych realizowany przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych, wśród których jest również European Space Agency (ESA – Europejska Agencja Kosmiczna). Jego celem jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc już w 2024 roku, a w dalszej perspektywie wdrożenie cyklu stałych misji kosmicznych, w tym załogowych, których celem ma być również Mars. Strategicznymi elementami programu Artemis są: ciężka rakieta nośna SLS, statek kosmiczny Orion, załogowa stacja księżycowa Gateway oraz system lądowania na Księżycu.
NOKIA Bell Labs – światowej sławy firma badawcza koncernu Nokia, odpowiedzialna za wynalezienie i opracowanie wiele podstawowych technologii leżących u podstaw sieci informacyjnych
i komunikacyjnych oraz wszystkich urządzeń i systemów cyfrowych. „Bell Labs, jest to laboratorium, którego pracownicy otrzymali najwięcej nagród Nobla. Aż 8 Nobli zostało przyznanych za pracę, które w całości prowadzone były w Bell Laboratories. To tam wynaleziono tranzystor, fotokomórkę, telekomunikację satelitarną, czy stereofoniczny zapis dźwięku. Tu pracowano nad Unixem i językami programowania C i C++.” – napisał imagazine.pl. Jeden z oddziałów NOKIA Bell Labs działa we Wrocławiu.
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).