Blog

NOKIA connecting people. Na Księżycu.
Nokia wybrana została przez NASA do zbudowania pierwszej sieci komórkowej na Księżycu. Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej USA ogłosiła, że fińskie przedsiębiorstwo zajmujące się technologiami telekomunikacyjnymi, znane głównie z produkcji telefonów komórkowych, odpowiedzialne będzie za wdrożenie pierwszego systemu komunikacji LTE/4G w kosmosie.
– Niezawodne, odporne i wydajne sieci komunikacyjne będą kluczem do wspierania trwałej obecności ludzi na powierzchni Księżyca. Budując pierwsze wysokowydajne rozwiązanie sieci bezprzewodowej na Księżycu, Nokia Bell Labs po raz kolejny umieszcza sztandar pionierskich innowacji wykraczających poza konwencjonalne ograniczenia – powiedział Marcus Weldon, dyrektor ds. Technologii w firmie Nokia i prezes Nokia Bell Labs.
NOKIA współpracować będzie z Intuitive Machines z Teksasu – firmą zajmującą się projektowaniem systemów technologicznych dla statków kosmicznych.
„Sieć LTE firmy Nokia – prekursor 5G – idealnie nadaje się do zapewniania łączności bezprzewodowej dla wszelkich działań, które muszą wykonywać astronauci, umożliwiając komunikację głosową i wideo, wymianę danych telemetrycznych i biometrycznych oraz wdrażanie i kontrolowanie robotów i czujników” – podano w komunikacie prasowym.
Pionierskie rozwiązania Nokia Bell Labs zostaną wykorzystane do zbudowania i wdrożenia już pod koniec 2022 r. pierwszego ultrakompaktowego, energooszczędnego, odpornego na warunki kosmiczne, kompleksowego rozwiązania LTE na powierzchni Księżyca. Nokia współpracuje z Intuitive Machines (firma z Teksasu zajmującą się projektowaniem systemów technologicznych dla statków kosmicznych) w celu integracji tej sieci z lądownikiem księżycowym i dostarczenia jej na powierzchnię Księżyca.
Sieć skonfiguruje się samoczynnie, bez udziału człowieka, stając się pierwszym systemem komunikacji LTE na Księżycu. Zapewni możliwości komunikacyjne dla wielu różnych zastosowań transmisji danych, w tym ważnych funkcji dowodzenia i kontroli, zdalnego sterowania łazikami księżycowymi, nawigacji w czasie rzeczywistym i przesyłania strumieniowego wideo w wysokiej rozdzielczości. Jak zapewnia NOKIA – wszystkie te aplikacje komunikacyjne są niezbędne do długoterminowej obecności człowieka na powierzchni Księżyca.
Sieć księżycowa Nokii składać się będzie ze stacji bazowej LTE ze zintegrowanymi funkcjami Evolved Packet Core (EPC), sprzętu użytkownika LTE, anten RF oraz oprogramowania do kontroli operacji i konserwacji (O&M) o wysokiej niezawodności. Rozwiązanie zostało zaprojektowane w sposób umożliwiający przetrwanie trudnych warunków startu i lądowania na Księżycu oraz działanie w ekstremalnych warunkach kosmicznych.
Sieć komórkowa w technologii LTE uruchomiona zostanie na Ksieżycu kosztem 14,1 mln dolarów. Kontrakt jest częścią ARTEMIS – amerykańskiego programu lotów kosmicznych realizowany przez NASA, prywatne spółki kosmiczne i partnerów międzynarodowych, wśród których jest również European Space Agency (ESA – Europejska Agencja Kosmiczna). Jego celem jest ponowne wysłanie ludzi na Księżyc już w 2024 roku, a w dalszej perspektywie wdrożenie cyklu stałych misji kosmicznych, w tym załogowych, których celem ma być również Mars. Strategicznymi elementami programu Artemis są: ciężka rakieta nośna SLS, statek kosmiczny Orion, załogowa stacja księżycowa Gateway oraz system lądowania na Księżycu.
NOKIA Bell Labs – światowej sławy firma badawcza koncernu Nokia, odpowiedzialna za wynalezienie i opracowanie wiele podstawowych technologii leżących u podstaw sieci informacyjnych
i komunikacyjnych oraz wszystkich urządzeń i systemów cyfrowych. „Bell Labs, jest to laboratorium, którego pracownicy otrzymali najwięcej nagród Nobla. Aż 8 Nobli zostało przyznanych za pracę, które w całości prowadzone były w Bell Laboratories. To tam wynaleziono tranzystor, fotokomórkę, telekomunikację satelitarną, czy stereofoniczny zapis dźwięku. Tu pracowano nad Unixem i językami programowania C i C++.” – napisał imagazine.pl. Jeden z oddziałów NOKIA Bell Labs działa we Wrocławiu.
(raj)

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.

Zapłacić jednym spojrzeniem
Nie, to nie jest fragment scenariusza filmu „Matrix”. We Wrocławiu uregulować rachunek można korzystając z PayEye – pierwszego na świecie komercyjnego, kompletnego systemu płatniczego, opierającego się na akceptacji płatności poprzez identyfikację użytkownika z wykorzystaniem biometrii tęczówki oka i twarzy. Pierwsz...

Polskie nanosatelity podbijają kosmos
W maju br. wrocławska spółka SatRev S.A. oraz Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna podpisały list intencyjny w sprawie budowy pierwszej w Polsce fabryki nanosatelitów. Już w 2025 roku ma on produkować dwa satelity dziennie, około 700 rocznie.