Aktualności

Olgierd Geblewicz na budowie Morskiego Centrum Nauki
Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego odwiedził plac budowy MCN, gdzie spotkał się z autorem projektu architektonicznego Piotrem Płaskowickim. Architekt w ramach nadzoru autorskiego sprawdza efekty prac generalnego wykonawcy – firmy ERBUD S.A.
Budowlańcy testują na specjalnej ściance zwanej mockupem materiały, z których wykonana będzie elewacja oraz ich sposób mocowania.
-„To kolejna wizyta na budowie Morskiego Centrum Nauki. Widać duży progres w odniesieniu zarówno do planetarium jak i ostatniej kondygnacji, czyli tarasu. Robi to duże wrażenie i możemy sobie wyobrazić, jaki przepiękny widok będzie się stąd rozpościerał. Cały czas też dyskutujemy o elewacji. Bardzo nam zależy na tym, aby obiekt był absolutnie unikalny i robił wrażenie wpisując się jednocześnie w krajobraz tego przeuroczego miejsca, jakim jest Łasztownia.” – powiedział Olgierd Geblewicz.
Projekt inż. architekta Piotra Płaskowickiego zakłada, że kolorowe ściany budynku, przypominające widok burty statku wyładowanego kontenerami, przykryte będą tzw. ażurową siatką cięto – ciągnioną. Instalacja zamontowana na budowie nie oddaje na razie efektu, jaki ma być osiągnięty zgodnie z zamysłem projektanta. Marszałek rozmawiał na ten temat z Piotrem Płaskowickim, który przedstawił swoje uwagi dotyczące zamontowanej siatki.
-„Oceniamy próbę fasady w postaci siatki perforowanej. Nie jest to jeszcze to, co docelowo odpowiadałoby naszym założeniom projektowym, ale wszystko idzie w dobrym kierunki. Mam nadzieje, że kolejne próby spowodują, że perforacja będzie jeszcze bardziej zagęszczona i efekt finalny będzie już do zaakceptowania. Razem z wykonawcą szukamy rozwiązania, które dla obiektu będzie najlepsze. Chcemy, żeby ten budynek się wyróżniał i był ikoną Łasztowni”.
Kolejny pokaz próbek materiałów, z których będzie wykonana elewacja odbędzie się za kilkanaście dni. Efekty starań budowlańców widoczne są niemal z dnia na dzień. Warto wybrać się na spacer na bulwary i zobaczyć to na własne oczy.

Przez Atlantyk do Szczecina
Trzy razy przemierzył nim Atlantyk, teraz stanie w Morskim Centrum Nauki w Szczecinie. Na stanowisku poświęconym podróżnikowi, Aleksandrowi Dobie, będzie można m.in. zobaczyć jego oceaniczny kajak, podwieszony ponad głowami zwiedzających, a także obejrzeć projekcję multimedialną. Kajak oraz opis stanowiska zaprezentowane zostały 11 sierpnia br. ...

MCN na Pol’and’Rock Festival
Najpiękniejszy Festiwal Świata Pol’and’Rock Festival na Pomorzu Zachodnim dobiegł końca. I my tam byliśmy:)

Latarnia morska
Eksponat będzie miał prawie 9 mkw. Latarnia wyposażona będzie w reflektor oraz stanowiska do interakcji z elementami optycznymi, w tym z soczewkami Fresnela.

Morskie Centrum Nauki w barwach tęczy
W sobotę 30 lipca o 15:00 ulicami Szczecina przejdzie Czwarty Marsz Równości. Tegoroczny marsz został objęty Patronatem Honorowym Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza oraz Honorowym Patronatem Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej. Budynek Morskiego Centrum Nauki będzie w weekend podświetlony barwami tęczy.

Pracownicy MCN już w nowej siedzibie
11 lipca Zachodniopomorski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał decyzję – pozwolenie na użytkowanie budynku Morskiego Centrum Nauki.

MCN bez barier
Podmioty publiczne, a takim jest Morskie Centrum Nauki, zobowiązane są do stosowania ustawy z dnia 19 lipca 2019 r. o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami.