Blog

Ósmy kontynent
Zdaniem Lenki Petrákovej zajmująca już około 1,6 miliona metrów kwadratowych Wielka Pacyficzna Plama Śmieci jest tak duża, że może być uważana za ósmy kontynent świata. Słowacka projektantka zdobyła w tym roku nagrodę Grand Prix 2020 za architekturę i innowacyjność morza od Foundation Jacques Rougerie – francuskiego instytutu, który nagradza wizjonerskie projekty zachęcające do współpracy między naukowcami i projektantami obiektów służących środowisku naturalnemu.
Prototypowa, pływająca oczyszczalnia ścieków oceanicznych, zaprojektowana przez Lenkę Petrákovą, to samowystarczalny energetycznie pływający obiekt, mający nie tylko oczyszczać wodę, ale też pełnić funkcje badawczego, pływającej przetwórni zebranych z wody śmieci i centrum edukacyjnego, uświadamiającego ludziom zagrożenia płynące z wywołanej działalnością człowieka zagłady morskich stworzeń. „Ósmy Kontynent” – taką nazwę nadała swojemu projektowi jego autorka – miałaby służyć oczyszczaniu i przywracaniu życia w oceanie. Z jednej strony służyć temu ma kształt budowli, wyposażonej z ramiona mogące „zbierać” śmieci z powierzchni wody, z drugiej zaś wyposażenie stacji, na której można by śmieci poddawać recyklingowi, gdzie także znalazłyby się szklarnie do hodowli roślin.
Jak informuje Lenka Petrakova na stronie internetowej projektu zanieczyszczenie morza tworzywami sztucznymi dotknęło już co najmniej 267 gatunków.
Model Petrákovej składa się z połączonych ze sobą budynków w kształcie płatków, które stoją na podobnych do macek platformach, a wszystkie współpracują ze sobą, aby zbierać plastikowe odpady z powierzchni wody i przekształcać je w materiał nadający się do recyklingu. Budynki zostały zaprojektowane tak, aby umożliwić przechodzenie wiatru przez stację, dzięki czemu jest ona bardziej odporna na silne wiatry oceaniczne. Stację tworzyć będą bariery, służące do zbierania odpadów i pozyskiwania energii pływów morskich, kolektor w którym odpady będą sortowane, biodegradowane i magazynowane, Centrum Badań i Edukacji, szklarnie w których rośliny uprawiane będę przy wykorzystaniu metody hydroponicznej (uprawa roślin bez gleby, tylko przy użyciu wody) oraz kwatery mieszkalne z zapleczem.
„Siły natury wpływają na ruch i położenie stacji oraz na środowisko wewnętrzne. Stacja pływająca jest samowystarczalna, więc elementy stacji muszą współpracować i optymalizować źródło zasilania” – wyjaśnia Lenka Petrakova – „Bariera zbiera również energię pływów, która napędza turbinę do zbierania odpadów. Panele słoneczne pokrywają szklarnie i zapewniają wystarczającą moc do ogrzewania zbiorników wodnych, umożliwiając odparowanie wody i jej odsalanie. Po ekstrakcji ścieków, przefiltrowana czysta woda jest pompowana do zbiornika na wodę i albo odsalana, albo wykorzystywana do hydrofobowej uprawy roślin halofilnych”.
(raj)
Źródło: petrakovalenka.myportfolio.com/8th-continent

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).