Aktualności

Ostatnie pożegnanie Wojtka
Na Cmentarzu Centralnym w Szczecinie pożegnaliśmy naszego kolegę i przyjaciela Wojciecha Hawryszuka.
Wojtek miał bardzo duży udział w tworzeniu Morskiego Centrum Nauki. Stworzył pracownię digitalizacji MCN. Do zadań pracowni należy m.in. przygotowanie i przeprowadzenie procesu digitalizacji dokumentów archiwalnych, edycja i przetwarzanie danych cyfrowych, a także ekspozycja materiałów historycznych. Tak pisał o pracowni jej twórca: „Jednym z elementów tej bogatej morskiej układanki, którą tworzy zespół Morskiego Centrum Nauki, będą zbiory i prezentacje multimedialne dotyczące szeroko rozumianej gospodarki, nauki i kultury związanych z morzem, Odrą i całym zachodniopomorskim śródlądziem. Przeglądanie tych starych i nowych zdjęć i filmów o ludziach, wydarzeniach, statkach, jachtach, stoczniach, portach, akwenach, armatorach, to podróż w czasie. Zdjęcia fauny morskiej, różnych plemion, nacji, Polonusów spotykanych po drodze, zajęć pokładowych, zdjęcia architektury, to wywołuje podziw dla ludzkiej ciekawości i pracy, zarówno dla tych co na morzu jak i tych na lądzie, którzy tę pracę organizowali.”
Wojciech Hawryszuk był autorem wielu pomysłów, które realizował w Morskim Centrum Nauki. Jedną z ostatnich koncepcji Wojtka była wystawa zorganizowana w siedzibie Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego zatytułowana „Morskie opowieści”. Ekspozycja przedstawiała prace fotograficzne autorstwa reportera i fotografika Jacka Pawłowskiego obrazujące życie na morzu. Wojciech Hawryszuk zorganizował także wystawę marynistyczną podczas konferencji „Uczeń w świecie eksperymentów – tradycyjne metody i cyfrowe technologie” współorganizowanej przez MCN w Zachodniopomorskim Centrum Doskonalenia Nauczycieli. Brał udział w polsko-niemieckiej konferencji naukowo-edukacyjnej zorganizowanej przez MCN w Transgranicznym Ośrodku Edukacji Ekologicznej w Zalesiu pn. „Transgraniczne kooperacja, komunikacja, poznanie – promocja obiektów nauki i techniki Euroregionu Pomerania”. Jej uczestnikami byli przedstawiciele polskich i niemieckich instytucji nauki, kultury, edukacji. Wojciech Hawryszuk prowadził prezentację digitalizacji zbiorów muzealnych, inspirującą ideę stworzenia zdigitalizowanej bazy polskich i niemieckich transgranicznych podmiotów naukowych. Przedstawił także kolejny transgraniczny projekt MCN dotyczący konstrukcji naukowej mapy Euroregionu, zbudowanej z naukowych i industrialnych obiektów, zespołów zabytkowych, wynalazków i wydarzeń. Pracownia stworzona w Morskim Centrum Nauki przez Wojciecha Hawryszuka zdigitalizowała ponad 85 tysięcy zdjęć. Wojciech Hawryszuk rozpoczął swój ostatni projekt na stronie internetowej MCN pod nazwą „Morskie historie”. Pierwszy odcinek opowiada o niesamowitych przygodach kapitana żeglugi wielkiej Janusza Janusa.
Kolejne wydania „Morskich historii” niestety już bez Wojtka…

MCN ikoną architektury w Szczecinie?
Do takiego wniosku doszedł Leszek Herman, znany szczeciński pisarz i architekt. Dlaczego tak uważa?

Pracuj w MCN
Poszukujemy osoby na stanowisko managera w sklepiku Morskiego Centrum Nauki. Lubisz kontakt z ludźmi i nie boisz się podejmować decyzji❓ Jesteś wielozadaniowy ❓ Nie boisz się nowych wyzwań ❓ Jeśli tak, ta oferta jest dla Ciebie ❗️

Międzynarodowy Dzień Planetariów
12 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Planetariów i z tej okazji postanowiliśmy przybliżyć Wam trochę Planetarium Morskiego Centrum Nauki.

Kondolencje
W imieniu wszystkich pracowników Morskiego Centrum Nauki składamy najszczersze kondolencje.

Pracuj w MCN
Morskie Centrum Nauki poszukuje osoby na stanowisko kasjera. Jeśli zatem lubisz pracę w miłej atmosferze, w budynku z najlepszym widokiem na Szczecin, to mamy odpowiednie miejsce dla Ciebie.

Iluminację Morskiego Centrum Nauki zobaczyło ponad 2 miliony osób!
W rocznicę agresji na Ukrainę budynek MCN rozświetliła żółto-niebieska iluminacja. Ten gest dostrzeżono również za granicą.