Blog

PacWave South
Wiosną 2021 r. Federalna Komisja Regulacji Energetyki wydała Oregon State University licencję na budowę i eksploatację pierwszego w Stanach Zjednoczonych obiektu do testowania urządzeń i technologii umożliwiających wykorzystanie energii fal oceanicznych.
PacWave South jest pierwszym komercyjnym, podłączonym do sieci energetycznej ośrodkiem testowym tego typu w Stanach Zjednoczonych, a zarazem pierwszym ośrodkiem badawczym morskiej energii odnawialnej na wodach federalnych u wybrzeży Pacyfiku. Wartość projektu szacowana jest na 80 milionów dolarów.
Dzierżawiący miejsce na obszarze PacWave South klienci będą mogli zoptymalizować swoje projekty na etapie ich wdrażania, ich obsługę i konserwację, zbadać ich wpływ na środowisko, testować ich niezawodność i trwałość. Dzięki podłączeniu do lokalnej sieci energetycznej PacWave South zapewni deweloperom energii falowej możliwość testowania zarówno skuteczności urządzeń, jak i mechanizmów przekształcania wychwytywanej przez nich energii w produkt o wartości rynkowej.
Oceaniczne miejsce testowe będzie zlokalizowane około siedmiu mil od brzegu, na piaszczystym dnie Oceanu Spokojnego, z dala od popularnych komercyjnych i rekreacyjnych rejonów rybackich. Powstaną tam cztery różne „koje” testowe, które łącznie mogą pomieścić jednocześnie do 20 urządzeń wykorzystujących energię fal. Zakopane pod wodą kable przesyłające wyprodukowaną energię raz umożliwiające transmisję danych połączą oceaniczny ośrodek testowy z obiektem na lądzie w Seal Rock. Lokalizacja PacWave South została wybrana we współpracy z lokalnymi rybakami, dzięki czemu – jak zapewniają projektanci i budowniczowie PacWave South – projekt cieszy się szerokim poparciem lokalnej społeczności.
Budowa rozpocznie się od ułożenia pod ziemią kanałów, w których zostaną umieszczone kable energetyczne. Zakończenie instalacji kabli przewidziano na koniec 2022 r. lub na początek 2023 r. (w zależności od warunków pogodowych). PacWave South powinien zacząć działać do 2023 r., a testowanie podłączenia do sieci zaplanowano na 2024 r.
Konwersja energii fal to tylko jedna z technologii, umożliwiająca wykorzystanie energii z oceanu. Departament Energii USA bada również konwersję energii pływów i prądów morskich, a także technologie konwersji energii cieplnej oceanów. Przewiduje się, że do 2050 r. globalny rynek energii morskiej osiągnie wartość prawie 700 miliardów dolarów.
Niektórzy eksperci twierdzą, że fale morskie mają potencjał umożliwiający sprostanie rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Światowa Rada Energetyczna szacuje, że 10% światowego zapotrzebowania można zaspokoić dzięki wykorzystaniu energii oceanicznej.
(raj)
Źródło: pacwaveenergy.org

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...