Blog

PacWave South
Wiosną 2021 r. Federalna Komisja Regulacji Energetyki wydała Oregon State University licencję na budowę i eksploatację pierwszego w Stanach Zjednoczonych obiektu do testowania urządzeń i technologii umożliwiających wykorzystanie energii fal oceanicznych.
PacWave South jest pierwszym komercyjnym, podłączonym do sieci energetycznej ośrodkiem testowym tego typu w Stanach Zjednoczonych, a zarazem pierwszym ośrodkiem badawczym morskiej energii odnawialnej na wodach federalnych u wybrzeży Pacyfiku. Wartość projektu szacowana jest na 80 milionów dolarów.
Dzierżawiący miejsce na obszarze PacWave South klienci będą mogli zoptymalizować swoje projekty na etapie ich wdrażania, ich obsługę i konserwację, zbadać ich wpływ na środowisko, testować ich niezawodność i trwałość. Dzięki podłączeniu do lokalnej sieci energetycznej PacWave South zapewni deweloperom energii falowej możliwość testowania zarówno skuteczności urządzeń, jak i mechanizmów przekształcania wychwytywanej przez nich energii w produkt o wartości rynkowej.
Oceaniczne miejsce testowe będzie zlokalizowane około siedmiu mil od brzegu, na piaszczystym dnie Oceanu Spokojnego, z dala od popularnych komercyjnych i rekreacyjnych rejonów rybackich. Powstaną tam cztery różne „koje” testowe, które łącznie mogą pomieścić jednocześnie do 20 urządzeń wykorzystujących energię fal. Zakopane pod wodą kable przesyłające wyprodukowaną energię raz umożliwiające transmisję danych połączą oceaniczny ośrodek testowy z obiektem na lądzie w Seal Rock. Lokalizacja PacWave South została wybrana we współpracy z lokalnymi rybakami, dzięki czemu – jak zapewniają projektanci i budowniczowie PacWave South – projekt cieszy się szerokim poparciem lokalnej społeczności.
Budowa rozpocznie się od ułożenia pod ziemią kanałów, w których zostaną umieszczone kable energetyczne. Zakończenie instalacji kabli przewidziano na koniec 2022 r. lub na początek 2023 r. (w zależności od warunków pogodowych). PacWave South powinien zacząć działać do 2023 r., a testowanie podłączenia do sieci zaplanowano na 2024 r.
Konwersja energii fal to tylko jedna z technologii, umożliwiająca wykorzystanie energii z oceanu. Departament Energii USA bada również konwersję energii pływów i prądów morskich, a także technologie konwersji energii cieplnej oceanów. Przewiduje się, że do 2050 r. globalny rynek energii morskiej osiągnie wartość prawie 700 miliardów dolarów.
Niektórzy eksperci twierdzą, że fale morskie mają potencjał umożliwiający sprostanie rosnącemu światowemu zapotrzebowaniu na energię elektryczną. Światowa Rada Energetyczna szacuje, że 10% światowego zapotrzebowania można zaspokoić dzięki wykorzystaniu energii oceanicznej.
(raj)
Źródło: pacwaveenergy.org

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).