Blog

Pierwszy w Polsce pociąg wodorowy
Specjaliści szacują, że zastąpienie jednego spalinowego pociągu regionalnego pociągiem wodorowym zapewni taki sam efekt, jak wycofanie z ruchu na rok 400 samochodów. Produkowany w Niemczech i Polsce Coradia iLint – pierwszy na świecie pociąg z napędem wodorowym – zadebiutował na Torze Testowym Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie koło Wrocławia.
„Dla Polski, której 74 proc. transportu kolejowego nadal opiera się na węglu, a duża część tras wciąż pozostaje niezelektryfikowana, wykorzystanie wodoru na kolei to szansa na znaczące redukcje emisji CO2, ale i szansa w globalnym wyścigu technologii wodorowych” – komentuje to wydarzenie portal bankier.pl
Coradia iLint to pierwszy na świecie pociąg pasażerski wyposażony w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną. Jest cichy, porusza się znacznie płynniej niż jednostki spalinowe, a co najważniejsze jest w pełni bezemisyjny – emituje jedynie parę wodną i wodę. Został wyposażony w innowacyjne rozwiązania takie jak m.in. technologię czystej konwersji energetycznej, systemy efektywnego dostarczania i magazynowania energii w bateriach oraz inteligentnego zarządzania mocą napędową i dostępną energią.
Został zaprojektowany i zbudowany w zakładach Alstom w Salzgitter w Niemczech, poszycia nadwozia są produkowane w chorzowskiej fabryce koncernu. Coradia iLint jest wierną kopią modelu Coradia Lint, który produkowano w Chorzowie. Różni się jedynie napędem – silniki Diesla zastąpiono ogniwami paliwowymi, które gwarantują bezemisyjny transport . Osiąga taką samą prędkość maksymalną wynoszącą 140 km/h oraz porównywalne przyspieszenie i skuteczność hamowania. Zabiera do 300 pasażerów, na jednym tankowaniu może przejechać do 1000 kilometrów.
Pierwsze na świecie dwa pociągi wodorowe przez półtora roku (lata 2018-2020) z powodzeniem kursowały w regularnej komunikacji pasażerskiej w Niemczech. Przejechały ponad 180 000 kilometrów. Pierwsze seryjne pociągi wodorowe będą tan regularnie eksploatowane od 2022 roku. 6 pociągów wyposażonych w ogniwa paliwowe do przetwarzania wodoru w energię elektryczną, z opcją na osiem kolejnych Alstom dostarczy dla FNM (Ferrovie Nord Milano), głównej grupy zajmującej się transportem i mobilnością w Lombardii (Włochy). We Francji SNCF Voyageurs złożył zamówienie na pierwsze 12 pociągów elektryczno-wodorowych Regiolis. Coradia iLint przeszedł pomyślnie testy również w Holandii i Austrii.
Pociąg wodorowy Coradia iLint jest przeznaczony specjalnie do użytku na niezelektryfikowanych trasach. W Unii Europejskiej jest to prawie połowa (46%) linii kolejowych.
Polska jest piątym co do wielkości producentem wodoru na świecie. Produkuje 14% wodoru wytwarzanego w Europie, który jest wykorzystywany głównie w procesach przemysłowych. Wodór jest paliwem zeroemisyjnym i jako taki stanowi atrakcyjną i realną alternatywę dla paliw ropopochodnych. Jak podaje cytowany raport sektor transportu jest jednym z głównych źródeł emisji CO2 w Polsce. Chociaż zgodnie z protokołem z Kioto Polska ograniczyła emisje dwutlenku węgla o 40 proc. w stosunku do 1988 r., to jednocześnie pomiędzy rokiem 1990 a 2016 emisje z transportu wzrosły o 62,4 proc., najmocniej w całej Unii Europejskiej. Potrzeba redukcji emisji w tym sektorze jest więc wyjątkowo pilna.
(raj)
Źródło: Alstom, bankier.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).