Blog

Pirania Kasia lubi jeść banany
Od trzech dekad jest największą atrakcją świnoujskiego Muzeum Rybołówstwa Morskiego. 36-letnia Kasia to prawdopodobnie najstarsza i największa pirania żyjącą w Europie.
Dokładniej rzecz biorąc jest to Paku czarnopłetwy (Collosoma macropomum) – największy przedstawicielem rodziny piraniowatych. Początkowo występował jedynie w dorzeczu Amazonki i Orinoko, jednak ze względu na walory smakowe został introdukowany w całej Ameryce Południowej, Ameryce środkowej oraz Azji. Gatunek ten może osiągnąć rozmiar do 1,1 metra i wagę nawet do 50 kg, Kasia nie jest największą z piraniowatych – ma około 75 cm długości i waży około 9 kilogramów.
Jest bardzo towarzyska i lubi być w centrum zainteresowania. Jak powiedziała Polskiemu Radiu Szczecin Małgorzata Płońska-Nagaba ze świnoujskiego Muzeum. Jak mówi jest największą celebrytką obiektu i brak towarzystwa wywołuje u niej przygnębienie.
Najchętniej żywi się wołowymi sercami (w czasach, gdy były one towarem reglamentowanym, Kasi przydzielono kartki na mięso), ale lubi też banany. „Kiedyś pomyliła mój palec z bananem i go odgryzła. Wybaczyłem i wciąż ją kocham” – powiedział „Super Expressowi” Ryszard Szabliński, opiekun Kasi. Ryba nie gardzi też jabłkami czy liśćmi sałaty.
Nie ma pewności, jakiej płci jest świnoujska pirania. „Pracownicy muzeum podejrzewają, że to samica, bo jest bardzo humorzasta. Opiekun woła na nią Kasia” – napisała reporterka RMF FM na stronie internetowej radia – „W przeciwieństwie do innych przedstawicieli swojego gatunku, Kasia stroni od towarzystwa. Ryby, które wpuszczano do akwarium, żeby dotrzymywały jej towarzystwa, pirania zjadała. Gdy w akwarium zamieszkał z nią sporych rozmiarów sum, za duży, aby pirania mogła go pożreć, ryba postanowiła wziąć go głodem i systematycznie odganiała od pożywienia”.
Kasia zachowuje się spokojnie i sprawia sympatyczne wrażenie, jednak niżej podpisany palca do jej akwarium by nie włożył.
(raj).

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).