Blog

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

Właściwie nie jest to statek, ale pływające miasto, w którym jednorazowo będzie mogło podróżować nawet 60 tysięcy pasażerów. Twórcy projektu – Lazzarini Design Studio z Rzymu – używają nazwy Pengeos Terayacht, ale z jachtem będzie go łączyć jedynie zdolność do żeglowania po morzach i oceanach. Projekt zakłada, że przypominający monstrualnych rozmiarów żółwia Pangeos będzie miał długość do 550 metrów, szerokość 610 m. (skrzydła, albo łapy – jeśli trzymać się porównania do żółwia). Gigantyczny kadłub o zanurzeniu 30 metrów składać się będzie z dziewięciu różnych dziobów i podzielony zostanie na kilka bloków. Wyposażony będzie w 9 elektrycznych silników o mocy 16 800 KM każdy, zasilanych przez panele słoneczne i generatory produkujące energię dzięki wykorzystaniu ruchu fal morskich. Tera-konstrukcja będzie mogła pływać z prędkością 5 węzłów.

Swoim pasażerom Pangeos oferować ma luksusowe warunki podróży. Większości oferowane będą kabiny podobne do tych, z jakich można korzystać na znanych już statkach wycieczkowych, Bardziej zamożnym gościom boczne skrzydła konstrukcji zaoferują po 19 prywatnych willi i 69 apartamentów z każdej strony. Na powłoce dachowej zaoferuje swoim mieszkańcom (żeglarzom?) 72 tarasy. Na pokładach Pangeosa znajdą się ogrody, baseny, lądowiska dla śmigłowców a wewnątrz jednostki zaprojektowano wewnętrzny port dla niewielkich łodzi i jachtów. Z Pangeosa będzie więc można wypłynąć w indywidualny rejs w mniejszym gronie.

Nazwa pływającego miasta pochodzi od Pangei – superkontynetu skupiającego wszystkie lub prawie wszystkie fragmenty skorupy kontynentalne Ziemi, który powstał w karbonie i permie, a którego rozpad na kontynenty miał się rozpocząć w triasie (był spowodowany otwarciem się dwóch nowych oceanów: Atlantyckiego oraz Indyjskiego). Jak podaje portal Żywa Planeta Pangea powstała w efekcie orogenezy waryscyjskiej oraz ruchów górotwórczych w rejonie dzisiejszego Uralu. Zdarzenia te były związane z kolizjami: Laurusji, w skład której wschodziła dzisiejsza Ameryka Północna oraz Europa, Gondwany, którą stanowiły: Ameryka Południowa, Afryka, Australii, Indie i Antarktyda oraz Syberii i Kazachstanii.
Ostateczne oddzielenie się wszystkich samodzielnych dzisiaj kontynentów miało miejsce wiele milionów lat później, w mezozoiku oraz kenozoiku. Najpóźniej doszło do rozpadu Australii i Antarktydy.
Szacuje się, że koszt budowy pływającego miasta może wynieść 8 mld dolarów. Oczywiście o ile powstanie stocznia, które będzie w stanie pływającego żółwia wybudować.




(raj)
Źródło: Lazzarini design studio, https://zywaplaneta.pl/pangea/

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).

Czy Polak poleci w kosmos?
Ponad 500 osób z Polski zgłosiło swoje kandydatury w ogłoszonym przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) naborze nowego korpusu astronautów – poinformował prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej POLSA. Od 4 do 6 nowych astronautów plus 20 rezerwowych wybranych zostanie spośród 23 tysięcy kandydatów.