Blog

Pod teleskopowymi żaglami
– Wiatr pomógł nam odkryć naszą planetę, teraz może pomóc nam ją zachować.
Innowacyjna szwedzka technologia umożliwi napędzanie wiatrem największych statków oceanicznych, zmniejszając emisje szkodliwych substancji o 90 procent – zapewnia firma Wallenius Marine. We wrześniu zaprezentowano światu „Oceanbird” – projekt statku napędzanego żaglami teleskopowymi. „Żagle” są w tym przypadku określeniem umownym – jak zapewniają projektanci takielunek tej jednostki ma więcej wspólnego ze skrzydłami samolotu, niż z tradycyjnym ożaglowaniem.
200-metrowy „Oceanbird” to statek towarowy, przeznaczony do przewożenia w luku bagażowym nawet 7000 samochodów (projekt opracowywany jest dla statku towarowego, ale koncepcję będzie można wykorzystać również przy projektowaniu statków wszystkich typów, w tym wycieczkowców). Pięć zestawów 80-metrowych żagli pozwoli na pokonanie Atlantyku w czasie 12 godzin. To o połowę dłużej, niż rejsy współczesnych statków o napędzie konwencjonalnym (8 dni).
W razie konieczności teleskopowe żagle można złożyć do wysokości ok. 45 metrów nad lustrem wody. Jest to przydatne podczas przepływania pod mostami lub gdy powierzchnia żagli skrzydłowych musi być zmniejszona z powodu zbyt silnych wiatrów. Takielunek jest wykonany ze stali i materiałów kompozytowych i obraca się o 360 stopni. Przy pełnej wysokości masztów jednostka będzie miała wysokość 105 metrów. Będzie to najwyższy statek świata.
Jednostka będzie wyposażona w silnik pomocniczy, wykorzystywany podczas wchodzenie i wychodzenia z portu oraz w sytuacjach awaryjnych.
W Maritime Dynamics Laboratory (MDL) przeprowadzono już testy z pięciometrowym modelem statku, koncentrując się na zdolności statku do manewrowania i pływania na falach. Sprawdzano, czy jednostka poradzi sobie w trudniejszych warunkach, na przykład na większych falach, bez pomocy śrub napędowych. „Ponieważ był to pierwszy raz, kiedy statek tego typu był testowany w basenie, nasi eksperci musieli również opracować techniki testowe” – informuje SSPA na swojej stronie internetowej.
Model statku testowano w trzech trybach: silnika konwencjonalnego z wykorzystaniem podwodnych śrub napędowych, trybie żeglowania oraz wariancie łączącym oba napędy. Charakterystyczne żagle skrzydłowe Oceanbird zostały zastąpione dwoma wirnikami śmigłowymi na szczycie pokładu – generowały one te same siły, co żagle skrzydłowe.
Przetestowano zdolność statku do utrzymywania stałego kursu, a także zdolność do szybkiej zmiany kierunku. Testy rozpoczęto na spokojnej wodzie, kontynuowano w warunkach normalnego falowania a zakończono na falach odpowiadających sześciu metrom w pełnej skali, czyli w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Test dowiódł wysokiej sprawności statku nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych – jednostka utrzymywała kurs bez większych korekt sterem. W niektórych sytuacjach bardziej efektywne okazało się połączenie mocy żagli i
silnika, ale przez większość czasu statek doskonale pływał tylko przy wykorzystaniu siły wiatru. Eksperyment dał zespołowi projektowemu solidne podstawy do kontynuowania prac projektowych.
Wallenius Marine, który koordynuje projekt, jest właścicielem koncepcji, a także wnosi swój wkład w postaci wiedzy projektowej i logistycznej. KTH (Royal Institute of Technology
) zajmuje się zagadnieniami z zakresu aerodynamiki, mechaniki żeglarskiej i analizy osiągów. SSPA Sweden – niezależna firma konsultingowa świadcząca usługi w zakresie projektowania statków i operacji morskich – wnosi wiedzę specjalistyczną w zakresie rozwoju i walidacji nowych metod testowania, metod symulacji aerodynamicznych i hydrodynamicznych. symulacje ryzyka i analizy logistyczne.
„Oceanbird”
Wysokość nad linią wody – 105 m.
Wysokość masztów – 80 m
Średnia prędkość – 10 węzłów
Wyporność – 32 000 ton
Długość – 200 metrów
Szerokość – 40 metrów.
Źródła: oceanbirdwallenius.com,
SSPA Sweden, KTH, Wallenius Marine.
(raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).