Blog

Podwodna bazylia jest bardziej aromatyczna
Już pod koniec drugiego sezonu z wychodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto – Nemo Pesto.
Historia Nemo’s Garden rozpoczęła się w 2012 roku w Zatoce Noli na Riwierze Włoskiej, kiedy Sergio Gamberini, założyciel Ocean Reef Group, wpadł na pomysł połączenia swoich dwóch pasji: nurkowania i ogrodnictwa. Latem 2012 r. zakotwiczono na dnie morza pierwszą małą biosferę i zasadzono pierwszą zieloną bazylię.
Latem 2013 roku podwodna farma została powiększona o dwie 800-litrowe biosfery polietylenowe – wystarczająco duże, by akwanauci mogli dostać się do ich wnętrza i nadzorować wzrost bazylii aż do zbiorów. Analiza przeprowadzona przez prywatny instytut badawczy CeRSAA wykazała, że „podwodna” bazylia ma taki sam smak, jak ta z upraw lądowych, ale liście zawierały więcej olejków eterycznych niż standardowa uprawa (72,94% vs 57,13%). W kolejnym roku zaprojektowano i zainstalowano pod wodą biosferę o pojemności 2 tysiecy litrów i posadzili sałatę a w 2015 r. uprawiali już pod wodą czerwoną bazylię, różne rodzaje sałatek (rukola, sałata, róż, zielona miska), pomidory, cukinię, fasolę, zielony groszek, zioła (mięta, oregano, szałwia, tymianek, kolendra), kwiaty , aloes, grzyby .. „Oczywiście nie zawsze nam się to udawało. W niektórych przypadkach wilgotność była zbyt wysoka, a warunki wzrostu nie były idealne, ale generalnie wszystko szło bardzo dobrze” – wspominają na stronie internetowej poświęconej Ogrodom Nemo. Potwierdzały to testy chemiczne: stężenie olejków eterycznych było wysokie, nie zauważono negatywnych skutków niższego promieniowania słonecznego. Wilgotność i temperatura powietrza utrzymywane były pod stałą kontrolą.
Latem 2016 roku stworzono zupełnie nowe podwodne siedlisko. Za pomocą 28 łańcuchów zakotwiczono do dna morza pięć sztywnych, wykonanych z akrylu biosfer o szerokości 2 metrów i pojemności około 2000 litrów. Rozpoczęto eksperymenty z uprawą roślin do zastosowań kosmetycznych i farmaceutycznych. Ogrody Nemo stały się nie tylko podwodnymi szklarniami, ale też podwodnymi laboratoriami ciśnieniowymi, obserwatoriami oraz.. atrakcję turystyczną. Po raz pierwszy w historii Nemo’s Garden kontynuowano projekt zimą.
Ogród Nemo to nie tylko przedsięwzięcie technologiczne, mające na celu sprawdzenie, czy możliwe jest opłacalne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska uprawianie roślin pod wodą. Jego twórcy zapewniają, że wykorzystanie energii odnawialnej pozyskiwanej ze słońca i świeżej wody uzyskiwanej przez odsalanie wody morskiej czyni z Nemo’s Garden system samowystarczalny. W ich ocenie mikroklimat i warunki termiczne w biosferach okazały się optymalne dla wzrostu roślin i plonów, podobnie jak w konwencjonalnej szklarni, ale nie wymagają dodatkowych źródeł energii. Woda skrapla się na wewnętrznych ścianach kopuł i podlewa rosnące wewnątrz rośliny. Prawie stała temperatura morza między dniem a nocą stwarza idealne warunki do wzrostu.
– Każdego roku odkrywamy nowe możliwości zastosowania biosfer – zapewnia Gianni Fontanesi, koordynator projektu w Nemo’s Garden – Należą do nich ekoturystyka, hodowla wodorostów, laboratoria naukowe czy podwodne stacje monitorowania dzikiej przyrody.
W centrum Ogrodu Nemo stoi Drzewo Życia – metalowa konstrukcja ważąca około pół tony, doprowadzająca do każdej biosfery kable, pozwalająca dzięki systemowi kamer na stałe monitorowanie upraw. Każda biosfera jest wyposażona w czujniki CO2, wilgotności, temperatury powietrza i oświetlenia. Żyroskop sprawdza stabilność każdego z elmentu systemu. Bezprzewodowa podwodna sieć komunikacyjna o zasięgu 200 metrów od DRZEWA ŻYCIA umożliwia nurkom komunikowanie się ze sobą oraz z wieżą kontroli nadzorującą Ogród Nemo z brzegu.
Obecnie podwodna farma składa się z 6 przezroczystych plastikowych kapsuł wypełnionych powietrzem, zakotwiczonych na dnie morza za pomocą łańcuchów i śrub. Akrylowe konstrukcje, przypominające duże balony, utrzymują około 2000 litrów powietrza i unoszą się na różnych głębokościach, między 4,5 m a 11 m pod powierzchnią wody.
(raj)
Źródło: http://www.nemosgarden.com/the-project/

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).