Blog

Podwodna bazylia jest bardziej aromatyczna
Już pod koniec drugiego sezonu z wychodowanej pod powierzchnią wody bazylii i dużej miski sałaty mogli przygotować pesto – Nemo Pesto.
Historia Nemo’s Garden rozpoczęła się w 2012 roku w Zatoce Noli na Riwierze Włoskiej, kiedy Sergio Gamberini, założyciel Ocean Reef Group, wpadł na pomysł połączenia swoich dwóch pasji: nurkowania i ogrodnictwa. Latem 2012 r. zakotwiczono na dnie morza pierwszą małą biosferę i zasadzono pierwszą zieloną bazylię.
Latem 2013 roku podwodna farma została powiększona o dwie 800-litrowe biosfery polietylenowe – wystarczająco duże, by akwanauci mogli dostać się do ich wnętrza i nadzorować wzrost bazylii aż do zbiorów. Analiza przeprowadzona przez prywatny instytut badawczy CeRSAA wykazała, że „podwodna” bazylia ma taki sam smak, jak ta z upraw lądowych, ale liście zawierały więcej olejków eterycznych niż standardowa uprawa (72,94% vs 57,13%). W kolejnym roku zaprojektowano i zainstalowano pod wodą biosferę o pojemności 2 tysiecy litrów i posadzili sałatę a w 2015 r. uprawiali już pod wodą czerwoną bazylię, różne rodzaje sałatek (rukola, sałata, róż, zielona miska), pomidory, cukinię, fasolę, zielony groszek, zioła (mięta, oregano, szałwia, tymianek, kolendra), kwiaty , aloes, grzyby .. „Oczywiście nie zawsze nam się to udawało. W niektórych przypadkach wilgotność była zbyt wysoka, a warunki wzrostu nie były idealne, ale generalnie wszystko szło bardzo dobrze” – wspominają na stronie internetowej poświęconej Ogrodom Nemo. Potwierdzały to testy chemiczne: stężenie olejków eterycznych było wysokie, nie zauważono negatywnych skutków niższego promieniowania słonecznego. Wilgotność i temperatura powietrza utrzymywane były pod stałą kontrolą.
Latem 2016 roku stworzono zupełnie nowe podwodne siedlisko. Za pomocą 28 łańcuchów zakotwiczono do dna morza pięć sztywnych, wykonanych z akrylu biosfer o szerokości 2 metrów i pojemności około 2000 litrów. Rozpoczęto eksperymenty z uprawą roślin do zastosowań kosmetycznych i farmaceutycznych. Ogrody Nemo stały się nie tylko podwodnymi szklarniami, ale też podwodnymi laboratoriami ciśnieniowymi, obserwatoriami oraz.. atrakcję turystyczną. Po raz pierwszy w historii Nemo’s Garden kontynuowano projekt zimą.
Ogród Nemo to nie tylko przedsięwzięcie technologiczne, mające na celu sprawdzenie, czy możliwe jest opłacalne ekonomicznie i przyjazne dla środowiska uprawianie roślin pod wodą. Jego twórcy zapewniają, że wykorzystanie energii odnawialnej pozyskiwanej ze słońca i świeżej wody uzyskiwanej przez odsalanie wody morskiej czyni z Nemo’s Garden system samowystarczalny. W ich ocenie mikroklimat i warunki termiczne w biosferach okazały się optymalne dla wzrostu roślin i plonów, podobnie jak w konwencjonalnej szklarni, ale nie wymagają dodatkowych źródeł energii. Woda skrapla się na wewnętrznych ścianach kopuł i podlewa rosnące wewnątrz rośliny. Prawie stała temperatura morza między dniem a nocą stwarza idealne warunki do wzrostu.
– Każdego roku odkrywamy nowe możliwości zastosowania biosfer – zapewnia Gianni Fontanesi, koordynator projektu w Nemo’s Garden – Należą do nich ekoturystyka, hodowla wodorostów, laboratoria naukowe czy podwodne stacje monitorowania dzikiej przyrody.
W centrum Ogrodu Nemo stoi Drzewo Życia – metalowa konstrukcja ważąca około pół tony, doprowadzająca do każdej biosfery kable, pozwalająca dzięki systemowi kamer na stałe monitorowanie upraw. Każda biosfera jest wyposażona w czujniki CO2, wilgotności, temperatury powietrza i oświetlenia. Żyroskop sprawdza stabilność każdego z elmentu systemu. Bezprzewodowa podwodna sieć komunikacyjna o zasięgu 200 metrów od DRZEWA ŻYCIA umożliwia nurkom komunikowanie się ze sobą oraz z wieżą kontroli nadzorującą Ogród Nemo z brzegu.
Obecnie podwodna farma składa się z 6 przezroczystych plastikowych kapsuł wypełnionych powietrzem, zakotwiczonych na dnie morza za pomocą łańcuchów i śrub. Akrylowe konstrukcje, przypominające duże balony, utrzymują około 2000 litrów powietrza i unoszą się na różnych głębokościach, między 4,5 m a 11 m pod powierzchnią wody.
(raj)
Źródło: http://www.nemosgarden.com/the-project/

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...