Blog

Polscy naukowcy szukają paliwa na Księżycu
Źródłem paliwa rakietowego dla kosmicznych misji przyszłości mógłby być regolit pozyskiwany z powierzchni Księżyca.
Grupa naukowców z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie rozpoczęła realizację projektu, mającego zbadać możliwości wydobywania regolitu na powierzchni Księżyca w warunkach obniżonej grawitacji.
Regolit to rodzaj luźnej, zwietrzałej skały pokrywającej skaliste powierzchnie. Powstaje, gdy lita skała zostaje odsłonięta i poddana długotrwałym procesom fizycznym i chemicznym, zmieniającym jej strukturę i skład chemiczny. Występuje na Ziemi, Księżycu oraz innych skalistych planetach (Mars). Na podstawie danych z miejsca lądowania księżycowych misji „Apollo” wiadomo, że regolit pokrywający powierzchnię Księżyca składa się m.in. z tlenu, krzemu, żelaza, wapnia, tytanu, glinu i magnezu. Według naukowców regolit mógłby stanowić potencjalne źródło paliwa rakietowego. Za pozyskiwaniem regolitu z Księżyca przemawia jego sześciokrotnie niższa, w porównaniu z ziemską, grawitacja, brak atmosfery oraz bliskość Ziemi.
Zespół naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego będzie prowadził badania dotyczące możliwych technologii przetwarzania gruntu księżycowego w celu pozyskania materiałów budowlanych do wznoszenia baz księżycowych.
Naukowcy jednak nie będą pracować z oryginalnym gruntem księżycowym a wykorzystają jego symulanty.
– Oryginalnego gruntu księżycowego jest bardzo mało i rzadko jest on udostępniany do badań. Nasz zespół będzie pracować na symulantach gruntów księżycowych
(LSS – Lunar Soil Simulants). Symulanty takie można pozyskać od niektórych zagranicznych ośrodków badawczych. Być może uda się nawet opracować własny LSS w trakcie realizacji projektu – mówi dr hab. inż. Jacek Katzer, prof. UWM z Katedry Inżynierii Budowlanej Wydziału Geoinżynierii.
Naukowcy chcą pozyskiwać regolit za pomocą technologii In-Situ Resource Utilisation (ISRU).
ISRU to gromadzenie, przetwarzanie, przechowywanie i wykorzystanie materiałów z kosmosu do wykorzystania w kosmosie. ISRU zmniejsza całkowity koszt misji kosmicznych i powiązane z nim ryzyka. W szczególności technologie związane z ISRU pozwolą w przyszłości na umożliwianie tankowania satelitów i statków kosmicznych paliwem wytworzonym na miejscu, konserwację i naprawę satelitów, ustanowienie gospodarki kosmicznej jak również załogową eksplorację Układu Słonecznego.
Obecnie naukowcy skupiają się na potencjalnym pozyskiwaniu zasobów kosmicznych z 3 obszarów: asteroid z zasobami węgla, wody i metali (duże ilości chondrytów węglowych byłyby opłacalną ekonomicznie rudą dla metali z grupy platynowców), Księżyca z zasobami tlenu i księżycowego regolitu oraz Marsa z dwutlenkiem węgla i zasobami wody podpowierzchniowej.
Badania powinny się zacząć w lipcu bieżącego roku, zaplanowano je na 3 lata. Kierownikiem zespołu jest dr hab. inż. Karol Seweryn, prof. Centrum Badań Kosmicznych PAN. Projekt finansuje Narodowe Centrum Nauki.
(raj)
Źródło: Uniwersytet Warmińsko-Mazurski

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).