Blog
Polscy naukowcy walczą z koronawirusem

Trwa wyścig z czasem. W poszukiwanie skutecznej metody pokonania koronawirusa COVID-19 włączyli się również polscy naukowcy.

na zdjęciu:
prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej
Jeśli enzym potraktujemy jako zamek, to my do niego dorobiliśmy klucz
powiedział portalowi Nauka w Polsce prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej, który wraz z zespołem rozpracował enzym mogący mieć kluczowe znaczenie dla walki z koronawirusem. Uzyskane przez wrocławskiego naukowca wyniki mogą być bazą dla poszukiwań leku skutecznie zwalczającej wirusa.
Naukowcom z Wrocławia udało się zidentyfikować enzym (proteazę) niezbędny do namnażania się koronawirusa. Zablokowanie jego działania powoduje, że wirus ginie. Jest to enzym unikalny, praktycznie nie występujący u ludzi, można się więc spodziewać, że jeśli powstaną leki uderzające w niego, to będą one szkodzić wirusowi, ale już nie człowiekowi. A to oznacza, że będą mniej toksyczne.
Kluczowy dla koronawirusa enzym wrocławscy badacze uzyskali na początku lutego br. od prof. Rolfa Hilgenfelda z Lübeck University w Niemczech, z zespołem którego współpracują od lat. Już wcześniej naukowcy z Wrocławia i Lubeki opublikowali wspólną pracę podczas epidemii wirusa Zika, a ostatnio – o dendze i wirusie Zachodniego Nilu. Jak mówi Marcin Drąg prof Hilgenfeld miał olbrzymi wpływ na wygaszenie poprzedniej epidemii SARS. Podczas pandemii SARS (w 2002/2003 r.) niemiecki naukowiec opublikował trójwymiarową strukturę proteazy wirusa SARS i jej pierwszego inhibitora.
Publikacja z wynikami z badań zespołu prof. Drąga jest jeszcze w trakcie recenzowania, ale jego zespół już teraz nieodpłatnie udostępnił swoje wyniki naukowcom z całego świata.

– Nie patentowaliśmy tego. Preprint publikacji jest dostępny online. To jest prezent z mojego laboratorium dla wszystkich zainteresowanych –
wyjaśnia naukowiec portalowi Nauka w Polsce. Jak mówi – już kilka dni po publikacji z pytaniami i propozycjami współpracy zgłaszają się zespoły z różnych części świata.
Badacze z Wrocławia mogli wykonać swoje badania tak szybko dzięki opracowanej przez prof. Drąga nowej platformie technologicznej – Hybrydowej Kombinatorycznej Bibliotece Substratów (HyCoSuL) – pozwalającej projektować i otrzymywać wysoce aktywne i selektywne narzędzia chemiczne. Platforma wykorzystuje szeroką gamę aminokwasów (które nie występują w naturze), do monitorowania aktywności enzymów proteolitycznych. Może ona służyć do opracowywania nowych terapii, leków czy metod diagnostycznych. Za opracowanie HyCoSuL prof. Marcin Drąg otrzymał w 2019 r. nagrodę Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w obszarze nauk chemicznych i o materiałach.
Skutecznych metod walki z koronawirusem poszukuje także prof. Krzysztof Pyrć, szef Pracowni Wirusologii Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na badania, prowadzone wspólnie z zespołem prof. Marka Sanaka – kierownika Zakładu Biologii Molekularnej UJ Collegium Medicum, naukowcy otrzymali grant z puli Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w wysokości 25 mln zł. Dodatkowe środki mają nie tylko ma pomóc w stworzeniu szczepionki przeciw koronawirusowi, ale także stworzyć możliwości prowadzenia w Polsce w przyszłości długofalowych badań nad wirusami, dzięki którym możliwe będzie przeciwdziałanie kolejnym epidemiom.
– Będziemy usiłowali zidentyfikować cząsteczki wywołujące nieprawidłową odpowiedź organizmu w momencie zakażenia, które rozpoczyna się w nabłonku dróg oddechowych. Wśród śmiertelnych przypadków zakażenia koronawirusem obserwowano spadek poziomu limfocytów – komórki odpornościowe napływały wielkich ilościach do płuc i wyłączały funkcje tego organu. W takiej sytuacji nie pomaga krążenie pozaustrojowe, nie pomagają ani dotychczas stosowane leki, ani terapie podtrzymujące – mówił prof. Marek Sana, cytowany w komunikacie opublikowanym przez Uniwersytet Jagielloński.
– Prowadzimy prace mające na celu zrozumienie, w jaki sposób dochodzi do zakażenia, co determinuje patogenność koronawirusa już na wczesnych etapach zakażenia, w jaki sposób się on replikuje i dostaje do narządów. (…) Mają one na celu opracowanie nowych substancji czynnych, które w przyszłości mogą zostać użyte do stworzenia leków. W tym momencie mamy opracowany już zestaw narzędzi, które pozwolą nam na lepsze testowanie leków wcześniej opracowanych w kierunku innych wirusów oraz pomogą nam przygotować się na zagrożenia ze strony wirusów, które pojawią się w przyszłości – wyjaśnił prof. Krzysztof Pyrć.
Prof. Pyrć nawiązał również współpracę firmą SensDx stworzoną przez dra inż. Dawida Nidzworskiego, Ma ona już na koncie wiele skutecznych, szybkich i prostych w obsłudze testów do wykrywania patogenów, wywołujących określone choroby, m.in. test do wykrywania wirusa grypy. Swoją wiedzę i doświadczenie chce teraz wykorzystać do stworzenia specyficznego, ultraszybkiego i czułego testu na koronawirusa do użytku poza laboratoriami – w miejscach, w których nie jest możliwe przeprowadzenie pełnej diagnostyki, np. na lotniskach czy stacjach kolejowych. – Cały zespół dołoży starań, aby wprowadzić test koronawirusa na rynek w nadchodzących miesiącach – zapewnia dr inż. Dawid Nidzworski na stronie internetowej firmy DensDx.
Jak informuje Fundacja na rzecz Nauki Polskiej prof. Krzysztof Pyrć współpracuje też z grupą badaczy, wśród których są prof. Jacek Jemielity z Uniwersytetu Warszawskiego, prof. Piotr Zielenkiewicz z Instytutu Biochemii i Biofizyki PAN i prof. Bogusław Szewczyk z Zakładu Szczepionek Rekombinowanych Instytutu Biotechnologii Uniwersytetu Gdańskiego. Razem rozpoczęli już prace nad nowego typu szczepionką RNA skierowaną przeciw wirusowi COVID-19.
W poszukiwaniu skutecznego leku uczestniczyć też będzie dr hab. Marcin Nowotny – kierownik laboratorium struktury białek Międzynarodowego Instytutu Biologii Molekularnej i Komórkowej w Warszawie. Wraz z 18 partnerami z najlepszych instytucji europejskich bierze on udział w poszukiwaniu skutecznej terapii przeciwko wirusowi SARS-CoV-2. Projekt, którego realizacja ma rozpocząć się najpóźniej 1 kwietnia br, ma na celu wykorzystanie najpotężniejszych zasobów obliczeniowych, znajdujących się aktualnie w Europie dla wzmocnienia projektowania leków przy wykorzystaniu systemów komputerowych. Trzon projektu stanowi Exscalate (EXaSCalesmArtpLatform Against paThogEns) – obecnie najmocniejsza inteligentna platforma superkomputerowa na świecie. Exscalate (exscalate.eu) wykorzystuje „bibliotekę chemiczną” złożoną z 500 miliardów cząsteczek, a jej zdolność przetwarzania wynosi ponad 3 miliony cząsteczek na sekundę.
Prace mają doprowadzić do przyspieszenia eksperymentalnej części projektu i określenie struktury białek koronawirusa w celu oceny podobieństw strukturalnych do innych białek wirusowwych. Badania strukturalne stanowią kluczowy etap w procesie opracowywania leków. Projekt o nazwie EXSCALATE4CoV jest realizowany dzięki działaniom Komisji Europejskiej, która pozyskała dodatkowe fundusze na badania nad opracowaniem, leczeniem i diagnostyką szczepionek COVID-19.
Wszyscy wymienieni wyżej naukowcy są laureatami programów naukowych, finansowanych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Opracował: (raj)

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).