Blog

Polsko-szwedzki oktoper
Choć nie ma kół nazywany jest „latającym samochodem”. Inni mówią o nim: „latający gokard”. Jest pasażerskim oktoperem, a więc dronem napędzanym ośmioma wirnikami, który może zabrać na pokład tylko jednego pilota, na dodatek ważącego nie więcej, niż 95 kg.
W pełni elektryczny, ultralekki pojazd pionowego startu i lądowania (eVTOL) szwedzkiej firmy JETSON zasilany jest bateriami litowo-jonowymi, pozwalającymi na 20-minutowy lot z prędkością do 102 km/h. Zasięg nie jest imponujący, ale ładowanie akumulatorów zajmować ma nie więcej, niż godzinę. Maksymalna wysokość przelotu – 457 metrów.
ONE zaprojektowany został przez Tomasza Patana – polskiego inżyniera specjalizującego się w budowie dronów, który w 2017 r. wspólnie ze Szwedem Peterem Ternstromem założył start up, mający zaprojektować i skomercjalizować elektryczny, osobisty pojazd latający. W następnym roku powstał model testowy, który po czterech latach prac trafił na komercyjny rynek. Jak pisze „Cyfrowa Rzeczpospolita” polsko-szwedzki pasażerski dron stał się hitem internetu m.in. za sprawą publikowanych w sieci widowiskowych lotów testowych i „jako jeden z pierwszych ma szansę wyjść poza laboratorium, rewolucjonizując nasz sposób przemieszczania się”.
JETSON ONE wyposażony jest w trójosiowy joystick do sterowania kierunkiem, dźwignię ciągu sterująca wysokością otwarta kabinę. Systemy bezpieczeństwa obejmują aluminiową konstrukcję klatki, inspirowaną samochodami wyścigowymi, która chroni operatora w przypadku zderzenia na małej wysokości. Dron ma możliwość kontynuowania lotu w przypadku awarii jednego z ośmiu silników, oraz czujniki LiDAR do śledzenia terenu i unikania przeszkód. W zestawie znajduje się spadochron balistyczny z szybkim czasem uruchomienia, a maksymalna prędkość jest elektronicznie ograniczona do 102 km/h.
JETSON ONE dostarczany jest w stanie częściowo zmontowanym, budowę trzeb zakończyć samodzielnie. Do jego montażu końcowego nie są potrzebne specjalistycznie narzędzia – „jeśli odbierzesz swojego Jetsona w porze lunchu, będziesz nim latać przed kolacją” – zachwala szwedzki startup na swojej stronie internetowej. Problem w tym, że zmówienie zaprojektowanego przez Polaka oktopera nie jest łatwe – pomimo wysokiej ceny (92.000 USD, trzeba wpłacić zaliczkę w wysokości 20.000 USD) wyprzedane zostały wszystkie pojazdy, które JETSON ONE wyprodukuje w 2022 roku. Dostępne sa ostatnie egzemplarze, możliwe do odebrania w roku 2023.
Oktoper został zbudowany zgodnie z przepisami USA, które nie wymagają licencji pilota do latania nim. Jak zapewniają jego twórcy jest bardzo łatwy w obsłudze – można będzie go uruchomić już po 5 minutach na sali szkoleniowej. Mimo to Jetson Aero będzie oferować 2-dniowy program szkoleniowy dla właścicieli jednostek pierwszej serii.
Petera Ternström i Tomasz Patan pracują już nad modelem dwumiejscowym. Ich ambicją jest skonstruowanie do 2030 roku czteromiejscowego pojazdu, który mógłby zastąpić samochód rodzinny.
(raj)
Źródło: Jetson, cyfrowa.rp.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).