Blog

Polsko-szwedzki oktoper
Choć nie ma kół nazywany jest „latającym samochodem”. Inni mówią o nim: „latający gokard”. Jest pasażerskim oktoperem, a więc dronem napędzanym ośmioma wirnikami, który może zabrać na pokład tylko jednego pilota, na dodatek ważącego nie więcej, niż 95 kg.
W pełni elektryczny, ultralekki pojazd pionowego startu i lądowania (eVTOL) szwedzkiej firmy JETSON zasilany jest bateriami litowo-jonowymi, pozwalającymi na 20-minutowy lot z prędkością do 102 km/h. Zasięg nie jest imponujący, ale ładowanie akumulatorów zajmować ma nie więcej, niż godzinę. Maksymalna wysokość przelotu – 457 metrów.
ONE zaprojektowany został przez Tomasza Patana – polskiego inżyniera specjalizującego się w budowie dronów, który w 2017 r. wspólnie ze Szwedem Peterem Ternstromem założył start up, mający zaprojektować i skomercjalizować elektryczny, osobisty pojazd latający. W następnym roku powstał model testowy, który po czterech latach prac trafił na komercyjny rynek. Jak pisze „Cyfrowa Rzeczpospolita” polsko-szwedzki pasażerski dron stał się hitem internetu m.in. za sprawą publikowanych w sieci widowiskowych lotów testowych i „jako jeden z pierwszych ma szansę wyjść poza laboratorium, rewolucjonizując nasz sposób przemieszczania się”.
JETSON ONE wyposażony jest w trójosiowy joystick do sterowania kierunkiem, dźwignię ciągu sterująca wysokością otwarta kabinę. Systemy bezpieczeństwa obejmują aluminiową konstrukcję klatki, inspirowaną samochodami wyścigowymi, która chroni operatora w przypadku zderzenia na małej wysokości. Dron ma możliwość kontynuowania lotu w przypadku awarii jednego z ośmiu silników, oraz czujniki LiDAR do śledzenia terenu i unikania przeszkód. W zestawie znajduje się spadochron balistyczny z szybkim czasem uruchomienia, a maksymalna prędkość jest elektronicznie ograniczona do 102 km/h.
JETSON ONE dostarczany jest w stanie częściowo zmontowanym, budowę trzeb zakończyć samodzielnie. Do jego montażu końcowego nie są potrzebne specjalistycznie narzędzia – „jeśli odbierzesz swojego Jetsona w porze lunchu, będziesz nim latać przed kolacją” – zachwala szwedzki startup na swojej stronie internetowej. Problem w tym, że zmówienie zaprojektowanego przez Polaka oktopera nie jest łatwe – pomimo wysokiej ceny (92.000 USD, trzeba wpłacić zaliczkę w wysokości 20.000 USD) wyprzedane zostały wszystkie pojazdy, które JETSON ONE wyprodukuje w 2022 roku. Dostępne sa ostatnie egzemplarze, możliwe do odebrania w roku 2023.
Oktoper został zbudowany zgodnie z przepisami USA, które nie wymagają licencji pilota do latania nim. Jak zapewniają jego twórcy jest bardzo łatwy w obsłudze – można będzie go uruchomić już po 5 minutach na sali szkoleniowej. Mimo to Jetson Aero będzie oferować 2-dniowy program szkoleniowy dla właścicieli jednostek pierwszej serii.
Petera Ternström i Tomasz Patan pracują już nad modelem dwumiejscowym. Ich ambicją jest skonstruowanie do 2030 roku czteromiejscowego pojazdu, który mógłby zastąpić samochód rodzinny.
(raj)
Źródło: Jetson, cyfrowa.rp.

Uprawa koralowców na wieżach elektrowni wiatrowych
Rafy koralowe są domem dla ponad jednej trzeciej wszystkich gatunków ryb morskich, ponad jedna czwarta wszystkich gatunków morskich wykorzystuje je jako tereny wylęgu. Jednak koralowce i unikalne środowiska rafowe, które tworzą, są zagrożone postępującymi zmianami klimatycznymi. Realizowany przez Ørsted projekt ReCoral ma na celu zbad...

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...