Blog

Pomóc tym, którzy pomocy potrzebują
Pod koniec 2021 roku w pierwszy rejs do Afryki wypłynie „Global Mercy” – największy na świecie statek szpitalny organizacji pozarządowej. Nowa jednostka ponad dwukrotnie zwiększy możliwości Mercy Ships – organizacji humanitarnej, od ponad 40 lat zapewniającej bezpłatną opiekę chirurgiczną mieszkańcom tych regionów świata, którzy są takiej opieki pozbawieni.
Na całym świecie 5 miliardów ludzi nie ma możliwości poddania się bezpiecznej i niezbędnej operacji chirurgicznej. Dzieci, nastolatki i dorośli codziennie cierpią i umierają z powodu schorzeń, które można uleczyć. Jedno na osiem dzieci umiera przed ukończeniem 5 roku życia. Ponieważ ponad 50% światowej populacji mieszka w pobliżu wybrzeża, statki szpitalne to najlepszy sposób, aby dotrzeć do nich z najnowocześniejszą opieką medyczną.
– „Global Mercy będzie prawdziwym cudem nowoczesności. Zbudowany od podstaw na nasze zamówienie będzie dysponował najnowocześniejszymi instrumentami, technologią i wysoko wykwalifikowaną kadrą. Będzie to nowoczesny, pływający szpital – powiedziała Rosa Whitaker, prezes Mercy Ships 6 października br., podczas oficjalnej prezentacji nowego statku organizacji.
174-metrowy pływający szpital będzie dysponował sześcioma salami operacyjnymi. Statek pomieści około 950 osób, w tym ponad 600 wolontariuszy z całego świata, reprezentujących wiele dyscyplin medycznych, załogę morską, kucharzy, nauczycieli, elektryków. Jednostka będzie miała wszystko, czego będą potrzebowali zarówno pacjenci, jak i osoby pracujące na pokładzie, w tym szkoły podstawowe i przedszkola dla dzieci personelu. Statek będzie wyposażony również w audytorium z 682 miejscami, umożliwiającym prowadzenie zajęć ze studentami, salę gimnastyczną, basen, kawiarnię, sklep i bibliotekę. Mercy Ships wspiera proces budowy lokalnej infrastruktury opieki medycznej, szkoląc lokalnych pracowników służby zdrowia, dlatego ‘Global Mercy’ wyposażony będzie w najwyższej klasy zaplecze szkoleniowe, w tym sprzęt do treningu w wirtualnej rzeczywistości i innych symulacji opieki i metod do wykorzystania w środowiskach o ograniczonych zasobach.
Na projekt kadłuba, jak i układ wnętrza wpłynęły specyficzne wymagania, jakie przed projektantami i konstruktorami postawiły planowane operacje szpitalne. Wykorzystano na przykład specjalne rozwiązania przy projektowaniu wentylacji – będzie ona mogła pracować bardzo cicho i przy minimalnych wibracjach. Ponieważ . statek ma być wykorzystywany podczas długich pobytów w portach, zostanie wyposażony w duże dźwigi, aby móc zabierać kontenery z prowiantem, pojazdy i inny niezbędny w realizacji misji sprzęt.
Jak wynika z raportu „Lancet Global Surgery 2030” z powodu braku dostępu do opieki chirurgicznej umiera rocznie. ok. 16,9 mln ludzi Ponad 93 procent populacji Afryki Subsaharyjskiej
nie ma dostępu do bezpiecznych i terminowych operacji. Szacuje się, że w ciągu przewidywanego 50-letniego okresu eksploatacji pływającego szpitala uda się przeprowadzić ponad 150 000 zabiegów operacyjnych.
Mercy Ships – międzynarodowa organizacja humanitarna eksploatująca statki szpitalne do świadczenia bezpłatnych usług zdrowotnych i tworzenia warunków dla zrównoważonego rozwoju dla mieszkańców krajów rozwijających, mających bardzo ograniczony dostęp do nowoczesnej służby zdrowia. Założona w 1978 roku przez Dona i Deyona Stephenów firma działała w ponad 55 krajach
rozwijających się, świadcząc usługi ponad 2,8 milionom ludzi. o wartości ponad 1,7 miliarda dolarów. Statki Mercy Ships są obsługiwane przez wolontariuszy z ponad 50 krajów (średnio ponad 2000 ochotników rocznie). Specjaliści, w tym chirurdzy, dentyści, pielęgniarki, trenerzy opieki zdrowotnej, nauczyciele, kucharze, marynarze, inżynierowie i rolnicy poświęcają swój czas i umiejętności by pomóc tym, którzy takiej pomocy potrzebują. W swojej 40-letniej historii organizacja dysponowała od 1 do trzech statkami. Obecnie korzysta tylko z jednego. „Africa Mercy” to prom kolejowy, przebudowany w 2007 roku na statek-szpital. Jest jedyną jednostką w służbie organizacji ale ma większą pojemność, niż wszystkie wcześniejsze statki szpitalne razem wzięte.
Dzięki umowom o współpracy z rządami krajów-beneficjentów statki szpitalne Mercy Ships przebywają w portach w każdym kraju przez około dziesięć miesięcy. Na stronie internetowej organizacji www.mercyships.org można znaleźć informację o możliwości wsparcia finansowego Mercy Ships lub zgłosić się do pracy jako wolontariusz.
„Global Mercy” – statek zaprojektowany przez szwedzką firmę Stena RoRo, specjalizującą się w budowaniu jednostek dostosowanych do specjalnych potrzeb. Pływający szpital budowany jest
przez stocznię Tianjin Xingang w północnych Chinach. Oprócz chińskiej stoczni projekt realizuje kilku europejskich, amerykańskich i azjatyckich podwykonawców.
Długość: 174 metry
Szerokość: 28,6 metra
Zanurzenie: 6,15 metra
Waga brutto: 37000 ton
Nośność: 4500 ton
Powierzchnia całkowita: 30000 metrów kwadratowych
(raj)
Fot. i video
– Mercy Ships
Źródło: Mercy Ships, Stena RoRo.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).