Blog

PortBin ochroni Bałtyk przed tonami śmieci
To pierwsza tego typu instalacja zamontowana w województwie zachodniopomorskim. W ramach projektu proekologicznego „Naturalnie Bałtyckie” w porcie w Kołobrzeg Fundacja Mare we współpracy z Kołobrzeską Grupą Producentów Ryb zainstalowały PortBin – kosz zbierający zanieczyszczenia i plastik z wód portowych, mający pomóc w ochronie tej części wybrzeża przed śmieciami wpływającymi Parsętą do morza.
PortBin to urządzenie zaprojektowane i wykonane przez SpillTech przy współpracy z Norweskim Departamentem Ochrony Środowiska. To łatwy w obsłudze, skuteczny, zasilany prądem kosz, który zbiera śmieci unoszące się na powierzchni wody. Odławia plastikowe butelki, puszki, siatki czy torby plastikowe zanim dotrą do morza i rozpadną się na mikroskopijne cząsteczki. Zestaw wyposażony jest w 30 litrowy kosz, trwały i odporny na warunki atmosferyczne, który łatwy jest do opróżnienia przez jedną osobę. Wykonany jest z tworzywa PE-HD, które w 100% nadaje się do recyklingu. Jak zapewniają producenci jedno jest w stanie wyłowić nawet 1,5 tony śmieci rocznie. Pierwszy taki kosz na Pomorzu Zachodnim zamontowano w porcie w Kołobrzegu, przy nabrzeżu Warzelniczym 3, na styku połączenia z nabrzeżem Solankowym.
Większe odpady stanowią śmiertelne pułapki dla zwierząt morskich. Mylone z pożywieniem zatruwają ich organizmy, ale także upośledzają odczuwanie głodu, tym samym skazując je na śmierć. Co gorsza plastik, pod wpływem działania promieniowania słonecznego, ruchu falowego oraz prądów, ulega rozpadowi na mikro-, a następnie nanoplastik – cząsteczki niemożliwe do usunięcia ze środowiska, przenikające nie tylko do organizmów morskich, ale także przenoszone w wodzie do roślin i zwierząt hodowlanych, a w konsekwencji zatruwające również ludzi. Już obecnie cząstki mikroplastiku znajdowane są w wodzie pitnej i produktach spożywczych, nawet takich jak sól czy miód.
Kołobrzeski kosz zamontowano w ramach współpracy pomiędzy Fundacją MARE, a Kołobrzeską Grupę Producentów Ryb, inicjatora projektu edukacyjnego „Naturalnie Bałtyckie”, którego celem jest promocja racjonalnego wykorzystania zasobów Morza Bałtyckiego, a także kreowanie świadomej konsumpcji produktów rybnych.
„Morze Bałtyckie to miejsce pracy i źródło utrzymania tysięcy osób związanych z polskim rybołówstwem. Dlatego rybakom zależy na ochronie jego wód oraz na tym, by z jego zasobów mogły korzystać także przyszłe pokolenia. Stąd chętnie i aktywnie włączamy się w działania poprawiające stan naszego morza. – mówi Marcin Radkowski, Prezes Kołobrzeskiej Grupy Producentów Ryb – PortBin w Kołobrzegu to nie jedyny proekologiczny projekt realizowany z Fundacją Mare. W poprzednich latach rękami naszych rybaków wyławialiśmy zagubione sieci rybackie i inne odpady morskie zalegające w Bałtyku. Właśnie zamontowany PortBin pozwoli na wychwycenie tysięcy kilogramów śmieci zanim przedostaną się one do morza.
Każdego roku do mórz i oceanów trafia od 4,8 do 12,7 mln ton tworzyw sztucznych. Problem ten dotyczy również Morza Bałtyckiego. Bałtyk to zbiornik półzamknięty, wymieniający jedynie z Morzem Północnym poprzez wąskie i płytkie Cieśniny Duńskie. Pełna wymiana wód bałtyckich trwa do 30 lat, a wszelkie zanieczyszczenia zalegają w nim przez długie lata. Według statystyk Komisji Helsińskiej (HELCOM), nawet do 70 proc. odpadów trafiających do Bałtyku stanowią tworzywa sztuczne. Plastik to też najpopularniejsze śmieci znajdowane na jego wybrzeżach.
Wcześniej PortBin zainstalowano w porcie Gdańsk.
(raj)
Źródło: Kołobrzeska Grupa Producentów Ryb, Fundacja Mare.

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).