Blog
Potrzebujesz łódki? Wydrukuj ją sobie
Zaledwie 72 godziny zajęło nowej drukarce 3D, zaprojektowanej i skonstruowanej przez specjalistów University of Main, wydrukowanie 25-metrowej łodzi patrolowej o wadze 2,2 tony. Zwodowano ją 10 października 2019 r. Uniwersyteckie Centrum Zaawansowanych Struktur i Kompozytów otrzymało za ten wyczyn trzy rekordy Guinnessa – za największą na świecie prototypową polimerową drukarkę 3D, największy obiekt wydrukowany w tej technologii oraz największą na świecie łódź 3D.

Fot. University of Main
Łódź 3Dirigo przeszła testy w specjalnym basenie uczelnianego Alfond W2 Ocean Engineering Laboratory. Podczas uroczystości wręczenia certyfikatów Guinnessa na jej pokład wsiadło sześć osób, w tym senatorki Susan Collins i Angus King oraz przedstawiciel rządu USA Jared Golden. Łódź testowano w warunkach zbliżonych do naturalnych – wyposażone w wysokowydajne maszyny wiatrowe laboratorium umożliwiło sprawdzenie jej możliwości w basenie, w którym wytworzono niewielkie, wielokierunkowe fale, delikatnie kołyszące kadłubem. Próbny rejs zakończył się pełnym sukcesem, przy czym jego uczestnicy, dla pewności, ubrani zostali w kamizelki ratunkowe.
3Dirigo nie jest przeznaczona do użytku na morzu. Wyprodukowano ją aby zademonstrować możliwości skonstruowanej w Uniwersytecie Main, niezwykłęj drukarki 3D. Dzięki zamocowaniu głowicy drukującej do szynowej suwnicy jest ona w stanie wytwarzać obiekty o maksymalnej długości 30 metrów, szerokości 7 m i wysokości 3 m. W ciągu godziny jest w stanie efektywnie wykorzystać aż 227 kilogramów materiału. Prace nad nią prowadzone są od 15 lat. Celem jest drukowanie obiektów wielkich gabarytach, przy użyciu 50 procent materiałów drewnopochodnych, dających możliwość uzyskania właściwości zbliżonych do aluminium.
Łódź wyprodukowano przy użyciu mieszanki plastiku i celulozy drzewnej. Nie jest to zestaw przypadkowy.
– Maine jest najbardziej zalesionym stanem w kraju, a teraz mamy drukarkę 3D na tyle dużą, by wykorzystać ten bogaty zasób – powiedział senator Angus King, cytowany w komunikacie prasowym University of Main – To najnowsza innowacyjna inwestycja w gospodarkę leśną tego stanu, pozwalająca na rozwój produkcji opartej na biotechnologii i dywersyfikacji naszej branży produktów leśnych. To ogromna szansa dla stanu Maine.
– To ekscytujące osiągnięcie – skomentował Moe Khaleel, zastępca dyrektora Oak Ridge National Laboratory (ORNL), największego laboratorium naukowego Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych, wspierającego podstawowe badania na rzecz rozwoju produkcji na dużą skalę na bazie biopaliw – Ten nowy sprzęt przyspieszy stosowanie i integrację naszych podstawowych badań w zakresie materiałoznawstwa, genomiki roślin i badań produkcyjnych w celu opracowania nowych zrównoważonych kompozytów bioróżnorodnych, tworząc ekonomiczną szansę rozwoju przemysłu produktów leśnych nie tylko Maine, ale i całego kraju.
Na stworzenie biologicznego materiału 3D do produkcji przyrostowej na dużą skalę UMaine i ORNL otrzymały początku 2019 roku fundusze federalne w USA w wysokości 20 milionów dolarów.
Technologia 3D stwarza projektantom i budowniczym statków i innych obiektów wykorzystywanych do gospodarczego wykorzystania mórz i oceanów zupełnie nowe możliwości. Umożliwia projektowanie unikalnych, jednostkowych produktów, zgodnych z potrzebami inwestorów, bez konieczności wytwarzania prototypów. W procesie produkcji eliminuje proces montażu, ograniczając do minimum ryzyko popełnienia błędu. Oszczędza czas i pieniądze wykorzystując materiał bez ubytków. Innowacyjne materiały pozwalają na wytwarzanie produktów lżejszych, co w przypadku łodzi i statków oznacza niższe koszty ich eksploatacji. Umożliwia też ograniczanie zapasów części zamiennych – w razie potrzeby mniejsze elementy można wydrukować w chwili, gdy pojawi się taka potrzeba.

146 teragramów wody wyrzuconych do atmosfery
Instrumenty pracujące na satelicie Aura NASA wykryły olbrzymią ilość pary wodnej, wyrzuconej 15 stycznia 2022 roku podczas podwodnej erupcji wulkanu Hunga Tonga. W stratosferę Ziemi dostał się ogromny pióropusz pary wodnej, wystarczającej do wypełnienia ponad 58 000 basenów olimpijskich. Naukowcy NASA twierdzą, że ilość ta może tymcz...

Szczecińscy naukowcy na „Ocean Titan”
Od 10 sierpnia do 15 września 2022 r. zespół naukowców reprezentujących 8 krajów oraz 11 instytucji badawczych będzie prowadził badania kluczowe dla rozpoznania zasobów polskiej działki na dnie Oceanu Atlantyckiego. W rejsie na wynajętym w tym celu statku badawczym „Ocean Titan” wezmą m.in. udział naukowcy Politechniki Morski...

Koniec papierowych map morskich
Kończy się pewna epoka. Biuro Hydrograficzne Wielkiej Brytanii (UK Hydrographic Office – UKHO) ogłosiło zamiar wycofana się z produkcji papierowych map morskich. Proces przechodzenia na w pełni cyfrowe portfolio ma się zakończyć w 2026 r.

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt prze...

W Anglii odtwarzają podwodne łąki.
Trawa morska wychwytuje dwutlenek węgla 30 razy szybciej, niż lasy deszczowe na lądzie. W Wielkiej Brytanii realizowany jest projekt Seagrass Ocean Rescue, którego celem jest zasadzenie w Dale Bay w Pembrokeshire ponad 750 000 nasion trawy morskiej. Ma to pomóc w odtworzeniu ważnych siedlisk morskich, aby pomóc w walce ze skutka...

Autonomiczny system dronów ratuje życie na morzu
Zespół z Chalmers University of Technology w Szwecji opracowuje w pełni autonomiczny system dronów, który może zwiększyć wydajność i szybkość reakcji w operacjach ratowniczych na morzu.