Blog

Powołano konsorcjum „Nauka dla morza”
Akademia Morska w Szczecinie, Uniwersytet Szczeciński oraz Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie weszły w skład konsorcjum naukowego „Nauka dla morza”, powołanego 22 listopada 2021 r. na Politechnice Gdańskiej.
Porozumienie w tej sprawie podpisali rektorzy ośmiu polskich uczelni, , które kształcą i prowadzą badania naukowe w obszarach związanych z morzem i zamierzają skonsolidować swoje działania na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
– Działając razem, poprzez wspólne ubieganie się o środki krajowe i unijne, jesteśmy w stanie zaspokoić potrzeby rynku oraz instytucji funkcjonujących w tych obszarach. Wierzę w to, iż podpisana deklaracja będzie miała wpływ na dalszy rozwój naszych uczelni oraz podniesie ich potencjał i prestiż – powiedział prof. Jacek Wróbel, rektor ZUT, cytowany przez „Kurier Szczeciński”.
„W AMS zwróciliśmy szczególną uwagę na Morską Energetykę Wiatrową już jakiś czas temu, dlatego od października 2021 roku prowadzimy studia na Wydziale Mechanicznym: inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe. To właśnie tutaj kształcimy już teraz specjalistów eksploatacji przyszłych farm wiatrowych, które w najbliższych latach powstaną na polskim Bałtyku” – przypomina szczecińska Akademia Morska na swojej stronie internetowej.
– Rozwijamy tematy badawcze, zaplecze naukowe i szkoleniowe naszej uczelni, a także podejmujemy aktywną i ścisłą współpracę z biznesem: z firmami specjalizującymi się w temacie energii odnawialnej, szczególnie energii pochodzącej z wiatru – przypomina JM Rektor dr hab. inż. kpt. ż.w. Wojciech Ślączka, prof. AMS. – To ważny trend, dlatego z równym zapałem podejmujemy w tym temacie współpracę z uczelniami i instytucjami – dodaje.
Uczelnie będą współpracować w zakresie doradztwa na etapie przygotowania inwestycji offshore, założeń projektowych (rozpoznanie geologiczne, rozpoznanie geofizyczne, geotechnika, konstrukcje wsporcze i obiekty budowlane, sieci elektroenergetyczne, oddziaływania środowiskowe itp.), nadzoru naukowego na etapie oceny merytorycznej składanych ofert oraz w fazie budowy. Naukowcy włączą się w prace mające usprawnić eksploatację, diagnostykę i monitoring morskich farm wiatrowych, zarządzanie nimi, badania zwiększające trwałość infrastruktury, urządzeń oraz instalacji. Przedmiotem ich zainteresowania będzie zarządzanie morskimi farmami wiatrowymi, w tym ich utrzymanie i eksploatacja w całym cyklu życia.
Poza szczecińskimi uczelniami konsorcjum tworzą również: Federacja Akademii Wojskowych (Akademia Marynarki Wojennej i Lotnicza Akademia Wojskowa), Politechnika Gdańska, Politechnika Koszalińska, Uniwersytet Gdański oraz Uniwersytet Morski w Gdyni.
Konsorcjum „Nauka dla morza” powołano na Politechnice Gdańskiej podczas XII posiedzenie Konwentu Morskiego – organu doradczego powołanego w 2016 r przez Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. W spotkaniu uczestniczył premier Mateusz Morawiecki.
(raj)
Źródło: Akademia Morska Szczecin, Kurier Szczeciński, gospodarkamorska.pl

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).