Pracownia digitalizacji
Jednym z elementów tej bogatej morskiej układanki, którą tworzy zespół Morskiego Centrum Nauki, będą zbiory i prezentacje multimedialne dotyczące szeroko rozumianej gospodarki, nauki i kultury związanych z morzem, Odrą i całym zachodniopomorskim śródlądziem. Przeglądanie tych starych i nowych zdjęć i filmów o ludziach, wydarzeniach, statkach, jachtach,
stoczniach, portach, akwenach, armatorach, to podróż w czasie. Zdjęcia fauny morskiej, różnych plemion, nacji, Polonusów spotykanych po drodze, zajęć pokładowych, zdjęcia architektury, to wywołuje podziw dla ludzkiej ciekawości i pracy, zarówno dla tych co na morzu jak i tych na lądzie, którzy tę pracę organizowali.
To przede wszystkim.
Morskie historie

Marynarka Wojenna II Rzeczypospolitej
Wraz z objęciem przez Polskę skrawka morskiego wybrzeża rozpoczął się rozwój floty wojennej.

Polska marynarka handlowa w przededniu wojny
Żegluga Polska utrzymywała w 1939 r. dwanaście linii regularnych, obsługiwanych przez 12 statków własnych i 9 czarterowanych.

Tabor portowy
Funkcjonowanie portu wymaga licznej floty pomocniczej. Jej rozwój rozpoczął się wraz z objęciem wybrzeża: wiosną 1920 r.

Gdynia – okno na świat
Decyzja o zbudowaniu portu na skrawku wybrzeża przyznanego Polsce decyzją konferencji pokojowej spowodowała rozwój gburskiej wsi Gdynia (liczącej w 1920 r. 1300 mieszkańców) w ludne, prężne miasto. Do Gdyni zaczęli ściągać ludzie energiczni, nie bojący się ryzyka.

Rybołówstwo
Sprawami rybołówstwa zajmował się od września 1919 r. Wydział Rybołówstwa przy Delegaturze Ministerstwa Aprowizacji w Gdańsku (nie mieliśmy jeszcze wtedy własnego wybrzeża).

Armatorzy państwowi
Sejm RP przyjmując 25 listopada 1925 r. ustawę „O popieraniu polskiej żeglugi morskiej” dał impuls do realnego rozwoju polskiej floty handlowej.

Edukacja i propaganda morska
Do obsługi rosnącej floty potrzebni byli marynarze i oficerowie – nawigatorzy i mechanicy. W przewidywaniu tych potrzeb już w 1920 r. Kwatera Harcerzy powołała Kierownictwo Harcerskich Drużyn Żeglarskich. Wkrótce dla HDŻ zakupiono kilkanaście jachtów. W Jastarni powstała Szkoła Morska w ...

Nareszcie nad morzem
Polska wróciła do morza 10 lutego 1920 r., gdy generał Józef Haller wrzucił „w morskie odmęty” Zatoki Puckiej symboliczny pierścień i uczestniczył w wycieczce na kutrze GWIAZDA MORZA należącym do rybaka Jakuba Myślisza.

Powstanie gospodarki morskiej
Niemieckie zakłady szkutnicze powstały w Szczecinie (niem. Stettin) już w XVIII wieku. Największa ze stoczni należała do rodziny Nüscke (Nüscke & Co. AG). W latach 1850–1853 E. Früchtenicht i F. Brock wykupili tereny na Drzetowie (niem. Bredow), pod nową stocznię, zaprojektowaną do budowy...

Kpt.ż.w. Janusz Janus: Postrzelona „Kunatka”
Kpt.ż.w. Janusz Janus Postrzelona „Kunatka” 11 – 14 maja rok 1981 Łowiliśmy na Afryce Zachodniej, na wysokości Sahary Zachodniej. Marokańskie kanonierki przyglądały nam się kilka dni i nagle zaczęli strzelać. Pociski kaliber 10 mm przebiły burtę; jedna z nich obcięła nos śpiącemu marynar...