Blog

Rafy w 3D w Cieśninie Kattegat
Zbyt intensywne połowy, coraz większe ubytki tlenu i utrata siedlisk sprawiły, że w ciągu minionych 20 lat populacja dorsza w Kattegat, cieśninie między Danią a Szwecją, zmniejszyła się o 90 procent. W zahamowaniu negatywnego trendu pomóc mają wydrukowane w 3D sztuczne rafy, instalowane na farmie wiatrowej Anholt przez Ørsted A/S, największą firmę energetyczną w Danii, we współpracy z duńskim oddziałem WWF.
12 wydrukowanych w 3D struktur rafowych osadzonych zostało na dnie morskim między turbinami wiatrowymi w Kattegat, która jest częścią ekosystemu Wielkiego Morza Północnego. Rafy wydrukowane w 3D wyglądają jak tort weselny składający się z kilku poziomów połączonych ze sobą zagłębieniami, w których ryby mogą pływać i wypływać z kryjówek. Jednocześnie same struktury zapewnią powierzchnie i szczeliny, do których mogą przyczepiać się inne organizmy. Rafy mają około jednego metra sześciennego i różnią się szerokością i wagą, aby jak najlepiej imitować naturalne siedliska.
Eksperyment ma wykazać, czy i w jaki sposób mogą korzystnie wpływać na bioróżnorodność w Cieśninie. Rafy mają one uzupełniać istniejące 24 rafy głazowe, które firma Ørsted założyła podczas budowy morskiej farmy wiatrowej Anholt w latach 2012-13. (111 turbin wiatrowych o łącznej mocy 400 MW, co odpowiada zużyciu energii przez ponad milion Duńczyków. W 2013 roku była to największa farma wiatrowa na świecie).
Alarmująco niski poziom populacji dorsza wywołuje efekt domina w ekosystemie Kattegat, negatywnie wpływając na bioróżnorodność i odporność ekosystemu morskiego na zmiany spowodowane klimatem. Dorsz jest ważnym drapieżnikiem czołowym, co oznacza, że żeruje na innych gatunkach morskich, a tym samym w znacznym stopniu przyczynia się do utrzymania równowagi w ekosystemie morskim. Gdy liczebność dorszy znacznie się zmniejszy, liczebność ich zdobyczy – takich jak krab zielony – wzrośnie. W rezultacie zmniejsza się powierzchnia traw morskich, ponieważ kraby zjadają zarówno nasiona trawy morskiej, jak i wiele ślimaków, które same chronią trawę morską przed zarośnięciem algami. A trawa morska ma ogromne znaczenie zarówno dla bioróżnorodności, jak i klimatu. Zapewnia ważne siedliska dla życia morskiego, takiego jak młode ryby, wytwarza tlen i stabilizuje dno morskie. Co najważniejsze, trawa morska bardzo skutecznie magazynuje węgiel w swojej sieci korzeniowej, zapobiegając przedostawaniu się go do atmosfery i przyczynianiu się do globalnego wzrostu temperatury.
„Potrzebne są działania – i to w trybie pilnym. Musimy pomóc naturze i dzikiej przyrodzie, próbując jednocześnie rozwiązać nasz kryzys klimatyczny, zwiększając jednocześnie produkcję energii odnawialnej. Aby rozwiązać kryzys natury, musimy pozostawić przyrodę w lepszej kondycji niż dotychczas. Dlatego jesteśmy bardzo podekscytowani, że wraz z Ørsted możemy po raz pierwszy przetestować nowe, unikalne, wydrukowane w 3D struktury rafowe tutaj, w Danii” – mówi Bo Øksnebjerg, sekretarz generalny WWF Dania, cytowany w komunikacie prasowym Ørsted.
Rafy zbudowane są w 70% z piasku i 30% z cementu pucolanowego z popiołu wulkanicznego i cementu portlandzkiego. Są to materiały naturalne i nie będą szkodliwe dla otaczającego środowiska, nawet jeśli części raf z czasem ulegnie erozji. Każda rafa waży od 200 do 550 kg, ma wielkość 1 m 3 i wysokość 1 m. Są projektowane i opracowywane w oparciu o współpracę pomiędzy WWF Netherlands i Reef Design Lab. Konstrukcje rafowe są produkowane przez włoską firmę D-Shape
WWF Dania
WWF to jedna z największych i najbardziej wpływowych organizacji na świecie, mająca ponad pięć milionów zwolenników na całym świecie. WWF posiada biura w ponad 80 krajach i 1200 projektów na całym świecie. Misją WWF jest powstrzymanie niszczenia środowiska naturalnego Ziemi i stworzenie przyszłości, w której ludzie żyją w zgodzie z naturą.
Ørsted
Największa firma energetyczna w Danii. Opracowuje, buduje i obsługuje morskie i lądowe farmy wiatrowe, farmy słoneczne, magazyny energii, odnawialne instalacje wodorowe i ekologiczne paliwa oraz bioelektrownie. Zatrudnia 7016 osób. W 2021 roku grupa przychody wyniosły 77,7 mld DKK (10,4 mld EUR).
„Wizja firmy Ørsted to świat, który opiera się wyłącznie na zielonej energii. Ørsted. Ørsted jest jedyną firmą energetyczną na świecie, której celem jest zerowe emisje netto oparte na podstawach naukowych, potwierdzone przez inicjatywę Science Based Targets (SBTi). Ørsted plasuje się jako najbardziej zrównoważona firma energetyczna na świecie w indeksie Corporate Knights 2022, który obejmuje 100 najbardziej zrównoważonych korporacji na świecie na świecie i jest uznawany na liście CDP Climate Change A jako światowy lider w dziedzinie działań na rzecz klimatu” – podaje firma w komunikacie prasowym.
(raj)
Źródło: Ørsted

Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).