Blog

Rekordowy bieg robota Cassie.
Cassie – dwunożny robot zaprojektowany w Oregon State University College of Engineering i wyprodukowany przez firmę spinout OSU Agility Robotics – ustanowił pod koniec września br. Nowy Rekord Guinnessa w biegu na 100 metrów. Dystans pokonany został w czasie 24,73 sekundy i pokonany został, co odnotowano w komunikacie Uniwersytetu, bez upadku.
Rekord na100 metrów to kolejny etap w rozwoju robota. W 2021 roku Cassie, jako pierwszy dwunożny robot, pokonał w nieco ponad 53 minuty dystans 5 kilometrów. Podczas tej próby Cassie dwukrotnie upadła: pierwszy raz z powodu przegrzanego komputera, drugi – ponieważ robot otrzymał polecenie wykonania skrętu ze zbyt dużą prędkością. Marsz przeprowadzono na terenie kampusu stanu Oregon bez uwięzi i na jednym ładowaniu akumulatora.
Cassie, z kolanami uginającymi się jak u strusia, nauczyła się biegać z tak zwanym algorytmem uczenia głębokiego wzmocnienia. Bieganie wymaga dynamicznego balansowania – zdolności do utrzymania równowagi podczas zmiany pozycji lub innego ruchu – a Cassie nauczyła się dokonywać korekt, umożliwiających utrzymanie pozycji pionowej podczas ruchu.
Projekt „Cassie” realizowany jest od 2017 roku przez studentów i naukowców Oregon State University różnych specjalizacji, w tym inżynierii mechanicznej, robotyki i informatyki, we współpracy z prof. Alanem Fernem, specjalistą w zakresie sztucznej inteligencji. Finansowany jest (grant w wysokości 1 mln USD) przez National Science Foundation ze środków programu DARPA Machine Common Sense.

„Cassie była platformą dla pionierskich badań nad zdollnością się robotów do poruszania się” – powiedział doktorant Devin Crowley. „Pokonanie dystansy 5 kilometrów potwierdziło jego niezawodność i wytrzymałość, ale otwartym pozostało pytanie pytanie, jak szybko Cassie może biegać?”
Po opanowaniu różnych sposobów chodzenia i weryfikacji szybkości, z jaką może się poruszać, koniecznym do rozwiązania problemem było sprawienie, by Cassie niezawodnie wystartował z pozycji wolnostojącej, biegł, a następnie wrócił do pozycji wolnostojącej bez upadku.
„Rozpoczęcie i zatrzymanie w pozycji stojącej jest trudniejsze niż bieganie, podobnie jak start i lądowanie są trudniejsze niż faktyczne latanie samolotem” – powiedział prof. Alan Fern. „Ten 100-metrowy wynik został osiągnięty dzięki głębokiej współpracy między specjalistami z zakresu projektowania sprzętu mechanicznego a zaawansowaną sztuczną inteligencją do sterowania tym sprzętem”.
Specjaliści z Oregonu przekonują, że chodzące roboty będą pewnego dnia powszechnym widokiem – podobnie jak samochód – i z podobnym wpływem na nasze życie codzienne.
(raj)
Źródło: Oregon State University


Jak śpią wieloryby?
Kaszaloty drzemią w pozycji wyprostowanej, dryfując, przez około 10 do 15 minut na raz. Podczas tych drzemek nie oddychają i nie poruszają się. Naukowcy udokumentowali to niezwykłe zachowanie wielkich ssaków w 2008 r.

Podwodne latawce na Wyspach Owczych.
Wyobraź sobie, że stoisz na plaży i bawisz się latawcem. Trzymając linkę czujesz, z jaką siłą wiatr unosi go coraz wyżej. Poruszając latawcem na boki, rysując na niebie ósemki zauważysz z pewnością, że jego szybkość wzrasta. Jeśli przymocuje się do latawca turbinę i umieści go w oceanie, gdz...

Pływające miasto w kształcie żółwia.
Jeśli Pangeos zostanie wybudowany będzie największą pływającą konstrukcją na świecie, jaką kiedykolwiek zbudowano. Nie ma jednak pewności, czy ten projekt zostanie zrealizowany – obecnie nie ma stoczni, która mogłaby zbudować tak ogromną jednostkę.

AI Capitan doprowadził Mayflower z Anglii do Kanady.
Rejs autonomicznego statku Mayflower dowiódł, że sztuczna inteligencja (AI – ang. Artificial Intelligence) może być skutecznie wykorzystywana w transporcie morskim, w tym w sterowaniu statkami pokonującymi światowe oceany. W czerwcu 2022 roku autonomiczny trimaran zakończył rejs z Plymouth w Wielkiej Brytanii do Hal...

Królowa patentów urodziła się w Szczecinie.
Jest twórczynią 700 patentów dotyczących technologii kompresji wideo, których wartość szacowana jest na 1 miliard dolarów. Jak podaje PatentVector, zajmujący się globalną analizą danych patentowych, zajmuje pierwsze miejsce na świecie wśród kobiet – wynalazczyń patentów. Dr Marta Karczewicz urodziła się w Szczecinie (1970 r.), studiow...

Trajkonauci z „Niebiańskiego Pałacu”
31 października Chiny uruchomiły ostatni element stacji kosmicznej Tiangong, kończąc tym samym jej budowę. Po zdeorbitowaniu 23 marca 2001 roku rosyjskiej stacji Mir „Niebiański Pałac”, bo tak tłumaczy się nazwę chińskiej stacji, będzie jedynym kosmicznym sąsiadem międzynarodowej ISS (International Space Station).